Facebook Pixel

Як зараз можна частково захистити свої заощадження від інфляції

За даними Національного банку, на сьогодні інфляція становить 21,5% у річному вираженні, на кінець року вона сягне 30%. Це означає, що купівельна спроможність заощаджень, що зберігаються хоч удома під матрацом, хоч у банківській скринці зменшується приблизно з такою самою швидкістю. Захистити накопичення від інфляційних втрат можна, якщо інвестувати в проєкти, інструменти, дохідність яких перевищує інфляцію.

До війни українці мали кілька варіантів такого інвестування. Зараз основна частина з них якщо й залишаються теоретично доступними, то користуватися ними не варто через високі ризики та невизначеність.

У так званих некваліфікованих інвесторів сьогодні фактично є лише два варіанти: банківські депозити та військові облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Одразу обмовимося: за нинішніх умов ні депозити, ні ОВДП не можуть захистити від інфляції. Вони можуть лише зменшити втрати від неї.

frame-16168.png

Банківські депозити в Україні: прибутковість і умови

На початку червня НБУ підвищив облікову ставку до 25%. Регулятор розраховував, що після цього банки істотно збільшать і прибутковість за своїми депозитами. Однак цього не сталося.

Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, % річних

indeks-stavok.jpg

Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (UIRD) розраховується компанією Thomson Reuters за методикою, розробленою спільно з НБУ. Розрахунок здійснюється на основі номінальних ставок депозитів фізичних осіб, які оголошуються 20 провідними комерційними банками України.

Для розрахунку цього індексу використовуються номінальні ставки банку за «класичним» депозитом для стандартних сум на відповідні строки. «Класичним» вважається депозит для фізичної особи — нового вкладника без права поповнення до кінця строку, з виплатою відсотків наприкінці строку.

Динаміка UIRD показує, що після збільшення облікової ставки на 15 відсоткових пунктів середні ставки за депозитами зросли менш як на два пункти.

Водночас є низка банків, які зараз пропонують ставки до 18% річних. Зрозуміло, підвищена прибутковість йде в комплекті з підвищеним ризиком.

ТОП-10 банків за рівнем ставок за депозитами на 22 липня 2022

banki-depozity.jpg

Джерело: minfin.com.ua

Зазначимо, що за умов дії воєнного стану НБУ заборонено відносити банки до категорії проблемних. А Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) під час дії воєнного стану та протягом трьох місяців після нього гарантує повне відшкодування вкладів, незалежно від їхньої суми. Після цього межа буде 600 тис. грн на одного вкладника в одному банку.

Військові облігації: прибутковість і умови

Після 24 лютого Мінфін почав випускати військові ОВДП – цільові державні боргові цінні папери. Кошти від них використовуються для забезпечення фінансових потреб держави в умовах воєнного стану – соціальних і оборонних.

Номінал таких облігацій – 1000 гривень, доларів чи євро. Строк обігу – від кількох місяців до 1 — 2 років. Відсоток виплачується одноразово під час погашення облігації.

У Мінфіну ОВДП на аукціонах купують банки, які їх можуть продати всім охочим (але часто є обмеження щодо мінімальної кількості облігацій, що купуються).

Прибутковість військових ОВДП є близькою до прибутковості депозитів – Мінфін не поспішає підвищувати її за зростанням облікової ставки.

Але є важлива відмінність облігацій від депозитів: дохід від ОВДП не обкладається прибутковим податком (ПДФО) і військовим збором.

На аукціоні 19 липня Мінфін продав ОВДП із такою прибутковістю:

  • 2 місяці – 9,5% річних;
  • 3 місяці – 9,5%;
  • 6 місяців – 10,0%;
  • 1 рік – 14,0%.
Подякувати 🎉