Дохід може бути активний і пасивний. Активний дохід людина отримує в обмін на якісь свої дії: зробив – отримав. Це, наприклад, зарплата, гонорари, прибуток від продажу ягід з городу тощо. Пасивним називають дохід, який людина отримує протягом якогось часу (аж до кінця життя), доклавши до цього один раз якісь зусилля. Фактично цей дохід — результат персональних інвестицій.
Можливих пасивних джерел досить багато. Розповімо про основні з них, доступні в Україні.
Вклад у банку (депозит)
Депозит в українському банку – це найпростіше джерело пасивного доходу. Ви віддаєте банку на зберігання (і тимчасове використання) гроші, а він за це виплачує відсотки.
Плюси: стабільний дохід і надійність, оскільки вклади до 200 тис. грн в одному банку застраховані. Якщо є бажання покласти більше, то краще розподілити гроші на кілька банків.
Мінуси: невисока прибутковість за вкладами, необхідність заморожувати на тривалий строк великі суми грошей.
Для прикладу: станом на 28 грудня український індекс ставок за депозитами фізичних осіб становив:
- у гривні на 3 місяці – 7,36% річних, на 12 місяців – 8,98%;
- у доларах – відповідно 0,4 та 1,05%;
- у євро – відповідно 0,25 і 0,5%.
Недержавна пенсія
Якщо пасивний дохід потрібний не зараз, а в майбутньому, можна укласти договір додаткового пенсійного забезпечення з одним із недержавних пенсійних фондів (НПФ). Людина робить регулярні відрахування до НПФ, а той інвестує її кошти, щоб забезпечити додатковий дохід. По досягненні зазначеного в договорі віку людина починає поступово отримувати заощадження (свої відрахування плюс інвестиційний дохід мінус комісія НПФ) у вигляді пенсії.
Плюси: прибутковість може бути досить висока, оскільки НПФ дозволено вкладати гроші в ризикові, а тому і більш прибуткові, проєкти.
Мінуси: відрахування до НПФ не потрапляють до системи страхування вкладів. Якщо фонд збанкрутує, можна втратити всі заощадження.
Інвестиції в цінні папери
Потрібно пам'ятати, що головний закон інвестування на фондовому ринку простий: прибутковість пропорційна ризику. Крім того, грати на цьому ринку набагато складніше, ніж покласти гроші на депозит. Тож для серйозних інвестицій зазвичай потрібні професійні посередники.
В Україні фондовий ринок поки що мало розвинений. Для персональних інвестицій можна розглядати фактично лише три інструменти: облігації, паї інвестиційних фондів і, звісно, акції українських компаній. Нещодавно з'явилася можливість купувати іноземні акції.
Купуючи облігацію, людина цим позичає її емітенту гроші на певний строк. Натомість йому обіцяно заздалегідь відомий дохід. Його одержують наприкінці строку дії облігації під час її погашення. Можна додатково отримувати купонний дохід – періодичні виплати. Облігації випускають як приватні компанії, так і уряд (ОВДП).
Плюси: невисокий ризик, а за ОВДП – мінімальний.
Мінуси: дохід за надійними облігаціями невеликий, ненабагато вищий за проценти за депозитами (дохід за ОВДП в Україні нині досить високий, але їх купівля фізособами пов'язана з організаційними труднощами, а дохід знижується через додаткові платежі). До системи страхування вкладів інвестиції на фондовому ринку не потрапляють.
Для прикладу: Міністерство фінансів 28 грудня на аукціонах із розміщення гривневих ОВДП залучило 15,01 млрд грн. Середньозважена ставка, порівняно з аукціоном тижневої давності, знизилася до 11,21 з 11,67%, середньозважений строк – до 8 з 13,3 місяців.
Пайові інвестиційні фонди (ПІФ) формують портфелі різних цінних паперів. Можна купити частку такого портфеля — пай ПІФ (наприклад, у вигляді сертифіката). Фінансами ПІФу розпоряджаються компанії управління активами (КУА). Вибрати КУА можна на сайтах кредитних рейтингових агенцій.
Плюси: розпочати інвестування в ПІФи можна майже з будь-якої суми, а прибуток може суттєво перевищувати відсотки за депозитом.
Мінуси: вкладення не застраховані, доходність не гарантована.
Для прикладу: українська КУА OTP Capital пропонує фізосібам такі ПІФи:
- «ОТП класичний»: поточна вартість сертифіката – 4966,61 грн, дохідність на 1 місяць – 0,73%, на 1 рік – 10,27%;
- «ОТП фонд акцій»: сертифікат коштує 1,94 грн, прибутковість на 1 місяць – мінус 2,51% і 18,29% – на 1 рік.
Інвестиційне страхування життя
Уклавши такий договір, людина регулярно (зазвичай раз на рік) сплачує страховій компанії заздалегідь обумовлену суму. Компанія інвестує ці кошти та отримує дохід. Наприкінці строку людина отримує назад свої внески (мінус комісія страховика) плюс інвестиційний дохід, що накопичився.
Поліси такого страхування часто охоплюють страхування життя від різних ризиків. У разі раптової тяжкої хвороби, травми чи смерті сам власник поліса або його спадкоємці отримують обумовлену в договорі страхову виплату.
Плюси: інвестиційний дохід може бути вищий, ніж за банківськими вкладами. За поганого розкладу людина просто отримає назад суттєву частину грошей, які вона вклала.
Мінуси: прибутковість заздалегідь передбачити не можна, а держава не гарантує збереження страхових внесків (хоча вона і змушує самих страховиків страхувати їхні ризики, здійснює нагляд за ними).
Нерухомість
Отримувати дохід від здавання квартири в оренду не так просто, як здається на перший погляд. Цей процес супроводжують витрати та ризики. Потрібно взяти до уваги такі витрати: квартплату, податок на нерухомість, податок на прибуток від здавання в найм. Бажано застрахувати квартиру на випадок пожежі, затоплення та інших неприємностей. Орендарі можуть не заплатити за оренду чи зіпсувати майно, і добре, якщо страховка покриє ремонт.
Плюси: можливість отримувати непоганий пасивний дохід. Нерухомість дуже рідко може сильно знецінитися.
Мінуси: великі ризики, пов'язані з орендарями, а податки та комунальні платежі можуть суттєво зменшити можливі доходи.
Інвестиції в чужі проєкти (у бізнес)
Можна вкластися в чужі проєкти з метою заробити, такі інвестиції називаються портфельними. Останнім часом популярним став різновид портфельних інвестицій, званий краудфандингом. Це інвестиції в нові проєкти, стартапи. Вони можуть «вистрілити» та принести величезний дохід. Але фактично переважна частина таких проєктів прогорає разом із грошима інвесторів.
Плюси: можливість отримувати суттєвий прибуток.
Мінуси: дуже високі ризики.
Створення інтелектуальної власності
За свій популярний твір або затребуваний винахід можна отримати авторські відрахування (роялті) до кінця життя.
Плюси: можливість отримувати тривалий час суттєвий дохід.
Мінуси: необхідність ретельного юридичного оформлення своїх прав, велика ймовірність затяжних і дорогих юридичних суперечок із виконавцями, співавторами, плагіаторами та ін.
Важливе доповнення
Майже всі види пасивного доходу підлягають оподаткуванню на доходи фізосіб (ставки можуть бути різні) та військовим збором. Величину податків на пасивний дохід часом можна зменшити з допомогою відповідного юридичного оформлення процесу отримання цього доходу.