Напевно кожна людина хотіла б отримувати пасивний дохід та жити без проблем. Але що робити, якщо грошей не так уже й багато, а інвестувати їх розумно дуже хочеться? підібрало топ-5 варіантів, куди вкласти $10 000 в Україні.
Відсотковий доход за депозитами
Найпростіший та зрозумілий спосіб інвестування – вкласти гроші для пасивного доходу на депозит у банку. Перевага такого способу полягає в тому, що на депозит можна покласти зовсім невелику суму грошей, але все одно вийти «в плюс» завдяки відсоткам. Розмір відсотка залежить від терміну зберігання депозиту: чим він менший, тим менший дохід від інвестицій.
В українських банках індекс ставок по депозитах в доларах варіюється від 0,5% до 3,3% річних. Звичайно, якщо розмістити на депозиті $10 000 під 3,3% на рік, плюс від таких інвестицій буде невеликим. Але можна пролонгувати вклад на 10+ років, тоді сума збільшиться більш ніж на чверть.
Недолік від невеликої прибутковості від інвестицій в банківські депозити перекривається їх надійністю, тому що діяльність банків регулюється державою. Тобто, якщо банк збанкрутує, його вкладники отримають компенсацію, яку гарантує Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО). Держава гарантує суму компенсації кожному клієнту в межах 200 тис. грн. Це стосується як вкладів у гривні, так і у будь-якій іншій валюті. ФГВФО гарантує 98,4% вкладів у банківській системі.
Інвестиції в золото
Суми в $10 тис. цілком достатньо для інвестицій в золото і дорогоцінні метали. Ці напрямки розглядають для довгострокових інвестицій на 5-10-15 років. Золото – актив, який у довгостроковій перспективі дорожчає, незважаючи на рідкісні короткострокові спади його вартості.
На початку серпня 2020 року вартість золота встановила рекорд в $2 050 за унцію. Сьогодні в Україні золото коштує $1 910 за унцію. За прогнозами Bloomberg, золото зможе подорожчати до $3 тис. за унцію.
Для інвестицій у золото не обов'язково купувати злиток, можна просто принести в банк валюту, яку конвертують у золото за поточним курсом Нацбанку. Коли клієнт вирішить забрати заощадження – він отримає не метал, а свою фінансову інвестицію плюс відсоток.
Франчайзинг
Найприємніше вкласти гроші в Україні в 2020 році у свій бізнес. Це добре, але ризиковано, оскільки, за словами засновника компанії Rozetka Владислава Чечоткіна, 90% нових бізнесів через рік закриваються. «На допомогу» приходить франшиза: договір між власником мережі та бізнесменом, який дозволяє другому використовувати бренд або торговельну марку першого, звичайно на певних умовах. Правовласник торгової марки передає покупцеві «методичку» з рекомендаціями щодо запуску й ведення бізнесу. За це покупець щомісяця відраховує роялті правовласнику.
Вкласти у франчайзинг $10 тис. цілком достатньо. Покупець отримає працюючу бізнес модель, у якій можна вийти в плюс за 2-3 роки. Серед недоліків такого способу інвестування – обмеженість в діях. Покупець франшизи не зможе змінювати підрядників і постачальників, розширювати і скорочувати асортимент та ін. Працювати доведеться строго за «методичкою» продавця.
Найпопулярнішими напрямками для франчайзингу вважаються заклади громадського харчування, надання послуг (салони краси, хімчистки), розвиваючі клуби й медичні проєкти.
За підрахунками Асоціації франчайзингу України, в країні існує понад 970 франчайзингових проєктів. Незважаючи на пандемію коронавірусу, зараз тільки 2% покупців франшиз оцінюють умови їх ведення як погані. 29% вважають, що за рік усе покращилось, а 64% очікують поліпшень протягом наступних 12 місяців.
Цінні папери
Вкласти невеликі гроші в Україні можна в цінні папери. Їх можна купити на фондовій біржі, скориставшись послугами торговця цінними паперами. З лютого 2019 року можна також інвестувати в іноземний фондовий ринок безпосередньо з України.
Український фондовий ринок представлений у вигляді регулятора – Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) та учасників ринку, тобто це теж досить надійний спосіб для інвестицій. Найпопулярніші цінні папери в Україні – акції публічних акціонерних товариств та облігації державної внутрішньої позики (ОВДП). Інвестувати слід обережно. Для цього потрібно звернутися до торговців ЦП, у яких повинна бути ліцензія НКЦПФР на торгівлю цінними паперами й надання брокерських послуг, підготувати документи на покупку: подати заяву на відкриття рахунку в ЦБ й підписати договір на відкриття там рахунку. Після цього інвестору залишається тільки дочекатися закінчення терміну дії цінних паперів. Після погашення гроші зараховуються на банківський рахунок покупця.
Згадаймо про готівкові
Масова істерика на ринках через пандемію коронавірусу змусила багатьох повернутися до старого, але перевіреного способу інвестицій – зберігати гроші «під матрацом». Серед мінусів – готівка вдома не принесе особливого доходу, навіть якщо її перевести в іноземну валюту, вона може знецінитися, або її можуть вкрасти. Але для кризових часів готівка – гарантована подушка безпеки.
Щоб інвестувати в готівкові в Україні, потрібно вибрати валюту. Інвестори рекомендують вибрати кілька валют, наприклад долар США, оскільки він вважається однією з найліквідніших валют; євро, оскільки він не показує передумов до падіння; юань, оскільки економіка Китаю стрімко розвивається. Ключовий показник для вибору валюти – попит на неї, тому що ліквідні валюти є більш прибутковими.
Метою таких інвестицій є дешева купівля й дорогий продаж. Для цього можна грати на біржах, використовуючи різницю курсів валют. Досвідчені інвестори заробляють від 25% від початкової суми. Ще можна використовувати обмінні пункти. Такі інвестиції – хороший метод, але для заробітку необхідні знання.