Українці звикли вкладати гроші у банки на депозит. Це звична та проста для них процедура. Але заробити можна не тільки на вкладах у банк. На сьогодні вигідніше вкладати кошти в облігації внутрішніх державних позик.
Між депозитом та володінням цінними паперами існує різниця. Коли людина кладе кошти на депозит, банк бере на себе всі обслуговуючі функції. Тобто клієнту потрібно лише принести кошти в банк, а той вже сам платить податки, веде бухгалтерію, розбирається з юридичною частиною.
Робота з цінними паперами потребує від людини більшого залучення. Спочатку потрібно вибрати, через кого придбати ОВДП, тобто брокера цінних паперів — банк чи інвестиційну компанію. Потім визначитися с депозитарієм – це установа, яка обслуговує рахунок у цінних паперах та зберігає їх. Часто брокери об’єднані з депозитаріями в одну компанію, що спрощує купівлю та обслуговування ОВДП.
Після цього клієнту необхідно підписати два договори. Перший договір – на купівлю-продаж цінних паперів, тобто на здійснення операцій. Другий — на зберігання цих цінних паперів у депозитарній установі. Подальше спілкування відбувається телефоном чи електронною поштою.
Далі потрібно вибрати, які саме папери придбати. Тому що державні облігації можуть бути кількох видів: довгострокові – понад п’ять років; середньострокові – від одного до п’яти років; короткострокові – до одного року. Залежно від тривалості обігу паперів, вони мають різну доходність.
Плюси облігацій державної позики – більша доходність, гарантія повернення суми вкладу, можливість дострокового продажу цінних паперів без втрати доходності. Банки чудово усвідомлюють, наскільки вигідно працювати з ОВДП. Тому беруть у громадян кошти під 15% річних і вкладають їх в держоблігації під 18%, заробляючи при цьому 3% річних.
До того ж депозити оподатковуються податком на доходи фізичних осіб – 18% плюс військовий збір 1,5%. Тобто разом майже 20%. Банк сам автоматично їх вилучає, але знижує обіцяну доходність. Якщо написано 3% річних за депозитом, то людина отримає не 3%, а 3% мінус податок. Це приблизно 2,4%. Якщо ж вкласти кошти у ОВДП, то заплатити потрібно тільки 1,5% військового збору від вашого прибутку.
Ба більше, цінні папери можна продати з більшою доходністю за ту, що була намомент купівлі. Наприклад, коли Національний банк знижує ставку рефінансування чи облікову ставку. Людина, яка купили облігації під високу доходність, заробить більше. Тобто виглядає так: вкладник придбав папери під 20% на 3 роки, а за півроку отримує 30% річних.
Звичайно, банкам не подобається, коли людина хоче купити через них ОВДП. Тому клієнта відмовляють від купівлі цінних паперів. Вмовляють покласти гроші на депозит і не мати клопоту, бо облігації – це складно. До того ж банки поставили штучні бар’єри. Наприклад, проведення операцій від мільйона гривень та величезні комісії на обслуговування рахунку цінних паперів. Мінімальна комісія – тисяча гривень, а це значно знижує доходність.
Більш конкурентні умови пропонують торгівці цінними паперами. Їх небагато – 4 чи 5 на всю країну, але вони роблять операції зі значно меншими сумами. Наприклад, наша компанія проводить операції від 30 тис. гривень, а комісія складає 200 грн.
Крім того, якщо людина купила ОВДП через сумнівного зберігача цінних паперів і не довіряє цій компанії, то потрібно розуміти, що не компанія відповідає за папери. Держоблігації випускаються Міністерством фінансів, і вони зберігаються в депозитарії Національного банку, а не в торговців цінними паперами. У будь-який момент можна дати розпорядження про переведення цих облігацій до будь-якої іншої депозитарної установи — до банку чи до торговця цінними паперами, якому ви в цей момент довіряєте.
Які є ризики при вкладанні грошей у ОВДП? Дефолт за внутрішніми паперами, але трапляється таке дуже рідко. Адже наслідки такого рішення будуть катастрофічними для уряду. Хто вкладає кошти у держоблігації? Основний власник ОВДП – це Нацбанк (майже половина). Інша частина вкладів – це українські банки. Як держава відмовиться від боргів перед своїми ж державними банками? Станом на сьогодні населення володіє облігаціями внутрішньої державної позики приблизно на 9 мільярдів гривень. Якщо порівняти з депозитами у банках, то їх на сьогодні понад 600 мільярдів гривень.
Тому працювати з облігаціями вигідніше, прибутковіше, надійніше, ніж з депозитами.