Facebook Pixel

Як підлітку влаштуватися на офіційну роботу

Закон забороняє приймати на роботу молодь до 14 років.

Закон забороняє приймати на роботу молодь до 14 років.

У журналістки Ірини Смирнової до повномасштабного вторгнення окупантів був власний бізнес: вона розробляла настільні ігри про картини. «Замовляла самозбірні коробочки в одній друкарні, картки та інструкції – в іншій. Треба було скласти коробочку, покласти в неї картки й інструкцію. Моя донька Женя з 12 років допомагала збирати ці комплекти й відстежувала друкарський брак – такий початковий рівень контролю якості. Заробляючи по 12 грн за коробочку, вона назбирала гроші на цуценя за 3500 грн і «пакунок немовляти» для нього: рушничок, щітки, будиночок. Женя звикла щось заробляти, і тепер стипендія в коледжі ніби замінила їй той дохід», — розповідає Ірина.

Варіантів, як можна у вільний час підзаробити старшокласнику, безліч: розклеювати оголошення, вигулювати сусідського песика, розносити піцу або працювати репетитором. Але потрібно пам’ятати, що законодавство передбачає низку особливостей щодо роботи підлітків. Вони стосуються, зокрема, охорони праці, робочого часу, відпусток тощо.

Про офіційне працевлаштування підлітків The Page розпитав Олесю Романенко, — адвоката, CEO Olsten Partners Law Company, та Оксану Духовну, — адвоката, власницю юридичного бренду DUKHOVNA.

Що каже закон про працю неповнолітніх

  • Офіційно самостійно влаштуватися на роботу можуть молоді люди від 16 років.
  • Підлітки від 15 років повинні мати письмову згоду принаймні від одного з батьків.
  • З 14 років можна працевлаштуватися, якщо виконана низка умов: неповнолітній навчається в закладі загальної середньої, професійної, фахової передвищої чи вищої освіти; підліток виконуватиме легку роботу, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання; є згода одного з батьків.
  • Категорично заборонено приймати на роботу молодь до 14 років.
  • Робочий тиждень для підлітків до 16 років не повинен перевищувати 24 годин, до 18 років — 36 годин. Якщо ж дитина при цьому продовжує навчатися, то цей час скорочується вдвічі, тобто до 12 і 18 годин відповідно.
  • Неповнолітні не мають права виконувати важку роботу та працювати у шкідливих або небезпечних умовах, виконувати підземні роботи, підіймати важкі предмети. Заборонено займатися торгівлею, зберігати лікеро-горілчану продукцію, працювати водіями авто тощо.
  • Підлітки не можуть працювати вночі й у вихідні, а також виконувати надурочні роботи.
  • Якщо робота загрожує здоров’ю дитини або порушує її права, батьки мають право вимагати у роботодавця розірвати контракт.
  • Звільнити неповнолітнього можна лише за згодою служби у справах дітей. У виключних випадках така згода не потрібна, але в такому разі після звільнення підлітка повинні працевлаштувати на іншу посаду.
  • Заробітна плата підліткам виплачується в такому ж розмірі, як і іншим працівникам на такій же посаді, навіть якщо вони працюють менше годин на день. Водночас школярі й студенти, які працюють у вільний від навчання час, отримують оплату пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
  • Неповнолітні мають право на щорічну відпустку тривалістю 31 календарний день, навіть без відпрацювання в перший рік роботи шести безперервних місяців.
  • Особам віком від 15 до 28 років після закінчення чи припинення навчання, завершення профпідготовки чи перепідготовки, а також після звільнення із строкової військової служби чи військової служби за призовом під час мобілізації надається перше робоче місце на строк не менше двох років.
  • Молоді спеціалісти — випускники закладів освіти державної форми власності, про потребу в яких раніше заявили підприємства, — мають право на роботу за фахом на період не менше трьох років.

Оформлення підлітків на роботу

Оксана Духовна
Оксана Духовна
адвокат, власниця юридичного бренду DUKHOVNA

Роботодавцям під час прийому на роботу підлітків потрібно бути вдвічі уважнішими, діяти виключно в законодавчому полі та відповідально ставитися до оформлення пакету необхідних документів.

Під час прийому на роботу підлітків варто пам’ятати про дотримання таких вимог й правил, як обов’язкове додержання письмової форми трудового договору, заборона встановлення випробування при прийнятті на роботу, обов’язкове ведення спеціального обліку працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження тощо.

Порядок дій при оформленні підлітків на роботу:

1. Роботодавцю необхідно перевірити документи:

  • паспорт підлітка,
  • трудову книжку (за наявності),
  • отримати згоду одного з батьків або особи, що їх замінює (якщо працівнику 14–15 років),
  • копії документів, що підтверджують батьківство,
  • запропонувати надати довідку з місця навчання.

2. Роботодавець інформує потенційного робітника про:

  • умови праці на підприємстві,
  • графік роботи,
  • необхідність попереднього медичного огляду.

Надалі такі працівники обов’язково повинні проходити медогляд — щороку до досягнення 21 року.

3. Після медогляду між роботодавцем та підлітком потрібно укласти письмовий трудовий договір.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136–IX визначає, що в період воєнного стану форму трудового договору сторони визначають за згодою. Тобто за необхідності такий договір може бути укладено й усно.

4. Роботодавець має прийняти наказ про прийняття на роботу.

5. Роботодавцю необхідно внести відомості про прийняття неповнолітнього до Журналу обліку працівників, які не досягли 18-річного віку, зазначити дату народження.

6. Роботодавець зобов’язаний повідомити Державну податкову службу про прийняття працівника на роботу.

Закон передбачає, що підлітки не мають випробувального терміну на роботі.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136–IX визначає, що встановити випробування при прийнятті на роботу у воєнний час можна будь-якому працівнику. Водночас зважайте, що випробування є правом, а не обов’язком роботодавця.

Відповідальність роботодавця перед законом

Як Кодекс про адміністративні правопорушення, так і Кримінальний кодекс України передбачають відповідальність за грубе порушення законодавства про працю.

Роботодавці, які використовують найману працю, несуть відповідальність, якщо:

  • працівник працює без оформлення трудового договору;
  • працівник оформлений на неповний робочий час, і при цьому фактично працює повний робочий час;
  • працівник отримує зарплату без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків.

За такі порушення на роботодавця чекає штраф у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення. На сьогодні це 221 100 грн за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Також за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору встановлено адміністративну відповідальність. Роботодавцю доведеться сплатити штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів, тобто від 8 500 грн до 17 000 грн.

Якщо ж ці норми порушуються щодо неповнолітнього, роботодавець несе кримінальну відповідальність. Це карається:

  • штрафом від 3000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів (від 51 000 грн до 85 000 грн);
  • або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років;
  • або виправними роботами на строк до двох років;
  • або арештом на строк до шести місяців.

Контролюють питання працевлаштування неповнолітніх органи Державної служби України з питань праці та суд.

Тетяна Пашкіна
Тетяна Пашкіна
експертка ринку праці та платформи з розвитку кар’єри Happy Monday

З економічної точки зору працевлаштування підлітка геть невигідне роботодавцю, а з організаційної — суцільний клопіт. Бо навіть якщо підліток пропрацював день-два і заявив, що робота йому не сподобалася, і він звільняється, звіти щодо такого працевлаштування та хвилювання про перевірки займуть більше часу, ніж підліток працював. 

Тому найімовірніший варіант працевлаштування підлітка законно — стажування в рамках дуальної освіти. Інші варіанти — на межі закону та життєвих реалій. Ми всі бачимо підлітків, що миють машини, допомагають клеїти скло на мобільні телефони, роздають листівки або допомагають татам-мамам у їхній роботі. Є ще онлайн-підробітки з можливістю як отримати гроші на карту, так і нарватися на шахрая та залишитись без грошей. Дехто з підлітків підробляє репетиторством або виконує курсові-лабораторні за однокурсників. Хтось клеїть оголошення на під’їздах, що готовий вигулювати песиків або виносити сміття за невеликі гроші. 

Підлітки дуже хочуть мати власні кошти та певну самостійність. Шкода, що на тисячі резюме, які підлітки розміщують на сайтах з працевлаштування, відгуку роботодавців майже немає.

Хоча іноді трапляються проєкти, коли власник, наприклад, робить платне стажування для дітей працівників компанії — аби трохи навчити їх реального життя та показати, як їхні батьки заробляють гроші. Колись мій син долучився «по знайомству» до такого стажування — декілька років тому, ще у відносно спокійні часи. Я сама була вражена, що ціле літо він їздив трьома транспортами через усе місто, сам пакував собі судочок з обідом і взагалі був у захваті від долучення до дорослого життя.

Тому я вважаю, що працевлаштування підлітків — річ важлива, хоча офіційне працевлаштування у поточних реаліях майже неможливо. Найкращий варіант — поцікавитися у знайомих: можливо, вони потребують якоїсь елементарної допомоги, яку підліток може надати. І пильнувати, або його бажання попрацювати не зустрілося з бажанням якихсь шахраїв «нагрітися» на його необізнаності.


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉