Facebook Pixel

Власний досвід: як ветерану отримати грант на відкриття бізнесу

Ветеран Олександр Квятковський від 2014 року отримав багато досвіду в аеророзвідці на Донецькому напрямку. Через проблеми зі здоров’ям він не міг повернутися на передову, тож вирішив знову стати підприємцем. Тепер у своїй роботі Олександр використовує нові навички, працює з агродронами.

Для розвитку власної справи Квятковський спробував податися на грант від Українського ветеранського фонду (УВФ), отримав фінансування і тепер радить всім ветеранам не ігнорувати таку можливість. Він розповів про умови участі у проєкті і що саме робив, щоб отримати підтримку.

Часто розвиток власної справи зупиняє не стільки відсутність можливостей, скільки страх чи невпевненість шукати їх. Схожий скептицизм був і в мене, коли я спробував свої сили у проєкті УВФ #ВАРТО 2.0 наприкінці 2022 року.

Заповнивши всі заявки та надавши необхідні документи, отримав листа про те, що успішно пройшов відбір і отримав фінансування на власну справу — оброблення полів агродронами.

Наразі УВФ та благодійний фонд «МХП — Громаді" запустили нову серію грантів для ветеранів: можна отримати від 500 тис. грн до 1,5 млн грн на власну справу в сфері продовольчої безпеки. Тому хочу поділитися своїм досвідом написання успішної проєктної заявки, аби продемонструвати: багато обмежень — у наших думках.

Як на етапі ідеї для бізнесу оцінити власні можливості

Можна йти двома шляхами. Перший — взятися за зовсім нову справу, але про яку, наприклад, давно мріяли. Другий — зрозуміти, що ви вже знаєте, який досвід маєте і як це можна поєднати.

Особисто я раніше вже мав підприємницький досвід. Працював у сфері послуг: надавав ІТ-рішення, продавав туристичне спорядження. Був також інший сектор роботи — аеророзвідка в АТО. Там працював із дронами. Також розумів, як застосувати інновації у своїй роботі. Ці знання дали можливість у цивільному житті створювати мапи полів і вносити засоби захисту рослин з дронів. Так і визначилася справа, в яку захотів інвестувати свій час та кошти.

Як підприємцю обрати сферу діяльності

Це було поєднання сфери послуг, роботи з дронами й полів. У всьому цьому я мав досвід і розуміння, як це працює. Однак сам ринок для мене був невідомим. Проаналізувавши його, зрозумів, що конкуренція досить висока, бо попит на ці послуги великий. Але звідси ж визначив для себе основні переваги: якість виконання оброблення та актуальність. Тобто період весна-літо має бути досить активний і швидкість виконання замовлень тут відіграватиме визначальну роль. Як і наявність власного обладнання, на яке тільки для початку потрібно приблизно 1 млн грн.

Як знайти фінансування на свій бізнес

Зрозумівши сферу та те, що потрібно для початку бізнесу, почав шукати фінансування. Для цього варто розглянути всі можливі грантові програми. Можна також залучитися підтримкою профільних асоціацій, іншого великого бізнесу. Я ж подався на грант від УВФ.

Олександр Квятковський

Олександр Квятковський

Подання заявки — нелегкий процес. Існують проєкти, де можна швидко описати ідею й надіслати. Тут же потрібно ще зібрати пакет документів: від гарантійних листів, виписок з податкової до безпосередньо заявки та кошторису.

Проте навіть саме формулювання на папері основних тез уже може допомогти структурувати в голові ідею вашого бізнесу, розставити пріоритети — це вже корисно. Тому раджу подавати заявки вже просто за сам факт наявності цього пункту.

Як подати конкурсну заявку на грант для власної справи

Найтриваліший з усіх процесів — отримання виписок із податкової. Поки що це потрібно робити фізично, тобто за один клік не вдасться. Тому на це варто закласти час. Коли ви бачите грантову заявку, зразу оцінюйте, які ще супутні документи потрібні й скільки часу на це може піти, особливо під час війни, коли трапляються повітряні тривоги, блекаути чи інші форс-мажори.

Самі форми заповнювати не так складно. Особливо, коли ви вже знаєте, чим плануєте займатися або на що підуть кошти, якщо бізнес уже працює. Тобто чітко прописуєте етапи: на цьому відрізку часу буде те-то і результат це матиме такий-то, а тут уже піде оптимізація, і це зумовить зростання.

Не забувайте про ризики. Їх важливо вміти хеджувати, тобто передбачувати та прогнозувати, як будете реагувати, коли станеться щось із незапланованого. Це покаже експертам, які ухвалюють рішення про надання гранту, що ви вмієте реально оцінювати ситуацію й маєте план на випадок форс-мажорів.

Усі критерії прописані на сайті. Важливо їх прочитати та врахувати. Можна ще когось попросити оцінити вашу заявку. Також із заповненням допомагають проєктні менеджери УВФ. Не бійтеся з ними консультуватися, запитувати чи просити поради.

Як отримання гранту допомогло на старті бізнесу

У межах програми я зобов’язався надати робоче місце ветерану чи ветеранці. Навесні отримаю перші замовлення. Планую масштабуватися й рости. Знаю, що ця сфера розвиватиметься активно й після перемоги, тож зацікавлений надалі продовжувати розвиток бізнесу.

Україна потребує якісних, ефективних, прибуткових бізнес-ідей. Я сам дуже хочу, аби їх було більше. Тому радо ділюся своєю експертизою, аби інші ветерани не боялися брати можливості, а фонди дедалі більше фінансували ветеранські проєкти.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉