Facebook Pixel

Бізнес ветерана: як піцерія у Дніпрі перетворилась на хаб волонтерів, а потім перезапустила роботу

Ветеран війни Андрій Сарвіра кілька років тому відкрив у Дніпрі франшизу Veterano Pizza, але врешті відмовився від неї та створив власний ресторан First Wave.

Бізнесмен розповів The Page, як після російського вторгнення переселенці з Маріуполя допомогли рестартнути роботу ресторану та чому підприємцям-початківцям не варто розраховувати на гранти.

Як після 24 лютого підприємцю Андрію Сарвірі стало не до бізнесу

Торік після 24 лютого піцерія First Wave у Дніпрі перетворилася на волонтерський хаб. До 50 волонтерів готували, пакували і розвозили гарячу їжу військовим та добровольцям з формування «Варта Дніпра». Годували й переселенців, які почали стікатися до міста з охоплених війною регіонів. На день тут видавали до 500 порцій їжі.

Спочатку в діло пішли всі продукти, що зберігались у холодильниках та на складі закладу, але згодом ресторан почав просити про допомогу на сторінках своїх соцмереж.

QuoteНебайдужі містяни відгукнулися. До піцерії несли овочі, борошно, хтось просто давав гроші.

Наприкінці травня заклад повернувся до своєї звичайної роботи і став знову приймати відвідувачів. Зробити це було вкрай непросто, але для власника — ветерана війни і підприємця Андрія Сарвіри — це не вперше, коли доводилося шукати гроші, щоб дати ресторану шанс на існування.

Інфографіка: Олександр Шатов

Інфографіка: Олександр Шатов

Як ветеран шукав гроші на відкриття піцерії Veterano Pizza

Коли Андрій Сарвіра у 2016 році воював у складі 81-ї окремої аеромобільної бригади, він якось відвідав нещодавно відкриту піцерію Veterano Pizza у Києві. Військовий познайомився із засновником закладу — ветераном Леонідом Остальцевим, що розпочав власну справу після демобілізації, та дізнався про його досвід.

«Я спитав, чи можу відкрити такий само заклад у Дніпрі, ми про це трохи поговорили, після чого я повернувся на фронт і, власне, забув про розмову», — згадує Сарвіра.

Втім, про його зацікавленість, як виявилось, памʼятав сам Остальцев. Він зателефонував Сарвірі вже після його демобілізації і запропонував відкрити франшизу Veterano Pizza у Дніпрі.

QuoteЦе більше скидалося на випадковість, ніж на якийсь конкретний план розпочати власну справу, каже Андрій.

Він зізнається, що на той час у нього були доволі романтично-наївні уявлення про бізнес у сфері громадського харчування.

«Ви знаєте це відчуття, коли заходиш в якийсь заклад і думаєш: о, а я б тут зробив інакше, меню б змінив чи інтерʼєр? От і в мене так було. Я уявляв, що створю найкраще кафе, куди до мене приходитимуть друзі. З цієї ілюзії все і почалося», — усміхається Сарвіра.

Достатньої кількості грошей для запуску закладу в ресторатора-початківця не було. Власних заощаджень було $1 тис., але у задум Андрія повірили друзі, які дали йому $10 тис. Таким чином початковий бюджет становив лише $11 тис.

Андрій Сарвіра: «Я уявляв, що створю найкраще кафе, куди до мене приходитимуть друзі. З цієї ілюзії все і почалося»

Андрій Сарвіра: «Я уявляв, що створю найкраще кафе, куди до мене приходитимуть друзі. З цієї ілюзії все і почалося»

«Я запустився, але успішним стартом це назвати неможливо, тому що сума дійсно замаленька», — згадує Андрій.

Ані капіталу, ані професійних знань на той момент не вистачало, щоб паралельно займатись рекламою і маркетингом нового закладу. Як каже Сарвіра, це тільки у певній інтелектуальній бульбашці Veterano Pizza — відомий бренд, але для більшості мешканців Дніпра ця назва ні про що не говорила, тож створювати коло відвідувачів піцерії доводилося майже з нуля.

Бути бізнесменом Сарвіра також вчився самотужки.

«Усі курси, які були на той момент та й, власне, є зараз, дають тільки базові знання, якісь дуже прості основи, що можна і так в інтернеті прочитати. Для професійної підготовки треба MBA (Master of Business Administration), і от тільки тепер, через багато років, я отримую ступінь. Тоді у мене не було ресурсів на таке навчання, тому я просто читав якісь статті та бізнес-книги», — розповідає він.

Остальцев як міг намагався консультувати свого франчайзі (отримувача франшизи), але і сам на той час, як згадує Андрій, не був аж таким досвідченим і теж перебував на етапі становлення як підприємець.

QuoteНайскладнішим для Сарвіри виявилось вибудувати правильні відносини з персоналом.

Він намагався бути другом для своїх підлеглих, що, як він говорить тепер, було його великою помилкою. З роками бізнесмен навчився ефективніше комунікувати, виявляти проблеми у колективі та за потреби звільняти тих співробітників, хто заважав працювати всій команді.

Чому підприємець відмовився від франшизи

Veterano Pizza у Дніпрі відкрилася у 2017 році, а вже наступного року Сарвіра припинив співпрацювати з франчайзером. Каже, що на практиці його заклад не був справжньою франшизою, радше йшлося про оренду бренду, і це не давало тих переваг, на які розраховував підприємець.

«Мені не цікаво було орендувати бренд, який наче і відомий, але насправді його знають тільки в обмеженому колі. А я платив за це немалі гроші», — пояснює Андрій. Суму бізнесмен не називає, посилаючись на договір про нерозголошення.

До того ж будь-які зміни в ресторані він мав узгоджувати безпосередньо з власником франшизи. На той час Сарвіра захоплювався крафтовим пивом і хотів поставити пивні крани у закладі, але на це також мав отримати добро з Києва.

Андрій Сарвіра: власник франшізи Veterano Pizza як міг намагався консультувати, але для більшості мешканців Дніпра цей бренд у той час ні про що не говорив

Андрій Сарвіра: власник франшізи Veterano Pizza як міг намагався консультувати, але для більшості мешканців Дніпра цей бренд у той час ні про що не говорив

Розірвавши контракт із Veterano Pizza Group, Андрій відкрив власний заклад — пивоварню First Wave.

За весь час роботи Андрій отримав на свій бізнес тільки один грант від міжнародної організації на 1 тис. євро. На ці кошти зміг купити якісну фритюрницю і льодогенератор.

Вже після відновлення роботи піцерії у 2022 році він став переможцем конкурсу «Варто» від Українського ветеранського фонду. Грант становить 860 тис. грн, але видають його частинами. Сарвіра каже, що зараз ці гроші стануть у пригоді.

Як команда з Маріуполя допомогла перезапустити заклад First Wave

Відновлення роботи закладу після трьох місяців волонтерської діяльності було непростим. Після вторгнення росіян з команди піцерії майже нікого не залишилось — персонал, за винятком однієї офіціантки, після 24 лютого перестав приходити до ресторану і участі в приготуванні їжі для військових не брав. Охочі волонтерити швидко знайшлись, але для перезапуску закладу непрофесійні кухарі не підходили.

Якось у місті Андрій познайомився з групою молодих переселенців з Маріуполя. У себе вдома вони працювали у різних кафе — кухарями, офіціантами, барменами. Сарвіра запросив їх до себе у піцерію, і вони стали новою командою First Wave.

first-wave1.jpg
first-wave4.jpg
first-wave.jpg
first-wave2.jpg
first-wave1.jpg Thumb first-wave4.jpg Thumb first-wave.jpg Thumb first-wave2.jpg Thumb

За словами підприємця, оптимальний бюджет для рестарту роботи його ресторану — приблизно $20 тис., але залучити таку суму не вдалося.

QuoteРозпочинати довелося з кредитних $10 тис., і він ще продовжує виплачувати їх.

Навіть в умовах повномасштабної війни First Wave не став скорочувати меню, але Андрій зізнається, що з деякими інгредієнтами виникли проблеми. Ресторан готує з того, що сьогодні є на ринку, а не з тих продуктів, до яких тут звикли і які подобались за своєю якістю/ціною.

«Буває таке, що у постачальника дуже довго немає якогось продукту, так було з деякими видами алкоголю», — додає він.

Говорячи про те, що є основою будь-якого бізнесу, Сарвіра називає цифри та планування.

«Так, дійсно треба бути візіонером, дуже важливо мати творчий розум. Також треба поважати цифри і прораховувати все до дрібниць. Це найбільша помилка молодих підприємців — вони не рахують цифри», — каже він.

Сьогодні в Україні дуже мало таких програм, як грант «Варто», а ветеранів багато, і дедалі їх буде дедалі більше. Тож ще одна порада від Сарвіри для тих, хто тільки планує розпочати власну справу: розраховувати насамперед на себе і свої сили і не чекати, що держава чи міжнародні організації аж занадто допомагатимуть на цьому шляху.

Подякувати 🎉