Facebook Pixel

Найкращі книги 2022 року за версією журналу The Economist

Найкращі книги 2022 року

Найкращі книги 2022 року

Щороку напередодні нового року британський журнал The Economist формує список найкращих книг року, що минає. Зрозуміло, всі вони видані англійською мовою. The Page публікує списки переможців у трьох номінаціях. Про галузеві прогнози цього видання на 2023 рік та основні бізнес-тренди ми написали раніше

1

Найкращі книги 2022 року про політику та «поточні справи»

The Impossible City. By Karen Cheung («Неможливе місто». Карен Ченг)

Повчальна та зворушлива особиста розповідь про те, як Гонконг поринув у масові вуличні заворушення 2019 року, і про репресії, спричинені пандемією, які розтрощили його. Розповідь про зневірене покоління молодих гонконгців, які усвідомлюють, що їхнє рідне місто втратило те, що робило його домом.

There Are No Accidents. By Jessie Singer ("Аварій немає". Джессі Сінгер"

Чому американці набагато частіше потрапляють у насильницькі «нещасні випадки», аніж жителі інших багатих країн? Автор показує, як погана конструкція доріг, а не погане водіння, пояснює сталість автомобільних аварій, і як виробники використовують склепіння правил та дисциплінарні процедури як дешеву заміну реальним поліпшенням безпеки.

Confidence Man. By Maggie Haberman («Упевнена людина». Меггі Хаберман)

Хроніка життя та брехні 45-го президента Сполучених Штатів, від хлопчика з передмістя до хулігана Білого дому. Цей портрет майстра-шахрая намальовано журналістом New York Times, який десятиліттями висвітлював діяльність Дональда Трампа.

We Have Tired of Violence. By Matt Easton («Ми втомилися від насильства». Метт Істон)

Детальна розповідь про зусилля щодо притягнення до відповідальності вбивць Муніра, відомого індонезійського правозахисника, вбитого у 2004 році. Воно читається як захоплююче судово-процесуальне розслідування: докази повільно витягуються з телефонних записів, загублені документи вилучаються з віддалених комп'ютерних файлів, з'являються нові свідки, що інтригують.

The Naked Don't Fear the Water. By Matthieu Aikins («Голі не бояться води». Метью Айкінс )

У 2016 році автор, канадський журналіст, пішов під прикриття, щоб супроводжувати свого афганського друга у його небезпечній подорожі до нового життя в Європі. Але він знав, що, якщо справи стануть поганими, він може повернутися до свого західного громадянства, тоді як його другові доводиться покладатися на свою удачу. Результатом є «руйнівно інтимне» розуміння кризи біженців.

Age of the Strongman. By Gideon Rachman («Епоха силачів». Гідеон Рахман)

Вражаюче, як багато хто з сьогоднішніх лідерів відповідає зразку сильної людини, зазначає оглядач Financial Times. За його словами, вони, включаючи Сі Цзіньпіна та принца Мухаммеда бін Салмана, становлять загрозу не лише благополуччю своїх країн, а й світовому порядку, в якому ліберальні ідеї все частіше стикаються з проблемами.

The Economic Weapon. By Nicholas Mulder («Економічна зброя». Ніколас Малдер)

Вдало присвячена історія застосування економічних санкцій у міжвоєнний період ХХ століття. Їхній неоднозначний успіх застерігає від надій на те, що санкції Заходу проти Росії можуть покласти край війні в Україні.

2

Кращі книги 2022 року про бізнес та економіку

Money Men. By Dan McCrum («Грошові чоловіки». Ден Маккрам)

Драматична історія кончини Wirecard, колись однієї з найяскравіших технологічних зірок Європи. Автор, журналіст Financial Times, був одним із невеликої групи скептиків, які одразу вважали, що фірма була гігантським шахрайством. Зіткнувшись із лютою контратакою з боку компанії та її шпигунів, вони довго чекали виправдання.

Chip War. By Chris Miller («Чипова війна». Кріс Міллер)

Напівпровідники займають центральне місце в сучасному житті — вони скрізь, від передових систем зброї до тостерів, але ланцюжок поставок тривожно крихкий. Багато країн розглядають чипи як стратегічний актив. Книга показує, як економічні, геополітичні та технологічні сили сформували важливу галузь.

Dead in the Water. By Matthew Campbell and Kit Chellel («Мертві у воді». Метью Кемпбелл та Кіт Челель)

Книги про торгове судноплавство рідко бувають такими захоплюючими, але ця розповідає про те, що насправді сталося, коли пірати напали на Brillante Virtuoso в Аденській затоці 2011 року. Вражаюча історія шахрайства та безкарності.

The Power Law. By Sebastian Mallaby («Закон сили». Себастьян Маллабі)

Венчурних капіталістів часто звинувачують у тому, що вони ставлять на чільне місце зростання за будь-яку ціну, тим самим підживлюючи безрозсудно агресивну капіталістичну культуру. У цій авторитетній книзі колишній журналіст The Economist та чоловік нинішнього головного редактора визнає недоліки галузі, але захищають її досягнення.

For Profit. By William Magnuson («Для прибутку». Вільям Магнусон)

Чудова історія корпорацій, що простягається від societas publicanorum у Стародавньому Римі через Флоренцію епохи Відродження, епоху Великих географічних відкриттів та могутність американського промислового капіталізму до Силіконової долини. Приватні підприємства зробили деякі з найбільших досягнень людства. Але часто яскраві переступають межу, залишаючи за собою шлейф сміття та недовіри.

Butler до the World. By Oliver Bullough («Дворецький для світу». Олівер Буллоу)

Прийнявши рішення щодо залучення вільного міжнародного капіталу після Другої світової війни, Великобританія продовжила розстеляти доріжку для плутократів та олігархів. Це звинувачення юристів, піар-фірм та інших осіб, які допомагають викачувати брудні гроші через лондонські банки та ринок нерухомості.

Slouching Towards Utopia. By J. Bradford DeLong («Схиляючись до утопії». Дж. Бредфорд Делонг)

Написана дотепно та з великою увагою до деталей, книга розглядає успіхи та невдачі 20-го століття у їхньому економічному контексті. При цьому вона дає уявлення про те, що пішло не так останніми роками, і що має бути зроблено правильно, якщо ми хочемо уникнути катастрофи у поточному столітті.

Power Failure. By William Cohan («Збій харчування». Вільям Коен)

Монументальне дослідження фірми, заснованої 1892 року як General Electric Company. Її історія ясно показує, наскільки блискучі люди важливі для успіху в бізнесі, і як їхня геніальність іноді може стати небезпечною вразливістю.

3

Кращі книги 2022 року про науку та технології

The Song of the Cell. By Siddhartha Mukherjee («Пісня клітини». Сіддхартха Мукерджі)

Екскурсія з клітинної теорії, зроблена клінічним онкологом та професором у Колумбійському університеті. Випадки зі своєї кар'єри автора ілюструють результати як клітинного розуміння, і його відсутності. В результаті виходить частково урок історії, частково урок біології і частково нагадування про те, як розвивається сама наука.

Elusive. By Frank Close («Невловимий». Френк Клоуз)

Звіт про тривалі пошуки бозона Хіггса: його існування було передбачено у 1964 році, але він не показувався світові до 2012 року. Це також біографія Пітера Хіггса, сором'язливого фізика, на честь якого було названо частинку.

An Immense World. By Ed Yong («Великий світ». Ед Йонг)

Людські почуття можуть сприймати лише частину енергії та інформації, що проходить через світ. Тварини вміють набагато більше: деякі птахи можуть відчувати магнітні поля, бджоли можуть бачити ультрафіолетове світло, а кажани сприймають своє оточення за допомогою звукових хвиль. Вивчаючи, як такі істоти відчувають своє оточення, ця книга підносить завісу над раніше невидимими вимірами самого світу.

Beyond Measure. By James Vincent («Надмірно». Джеймс Вінсент)

Люди складають списки, стверджує ця глибоко опрацьована історія вимірів. Від арістотелівських «Категорій» до ліннеївської таксономії біології люди – це розщеплювачі, а не грудочки, які постійно прагнуть аналізувати та кількісно оцінювати світ.

The Equality Machine. By Orly Lobel («Машина рівності». Орлі Лобель)

Автор погоджується з тими, хто побоюється, що штучний інтелект може бути упередженим. Але в блискучому акті інтелектуального джиу-джитсу вона стверджує, що відповідь не в тому, щоб уповільнити технологію, а в тому, щоб прискорити її, щоб усунути дефекти та досягти соціального прогресу.

Це Mortal Coil. By Andrew Doig («Спіраль смерті». Ендрю Дойг)

Біохімік з Манчестерського університету наводить напрочуд оптимістичну історію смерті і вказує на чудеса медицини, які можуть чекати на нас попереду. Повчальна історія людської винахідливості.