Facebook Pixel

Чому США та ЄС поки не можуть перекрити постачання підсанкційних напівпровідників до Росії

До вторгнення Росії в Україну Михайло Павлюк часто говорив про своє коріння в маленькому західноукраїнському селі, куди він приїжджав щоліта косити газон у батьків. Наразі уряд США звинувачує 56-річного бізнесмена у незаконній контрабанді мікрочіпів для російської зброї, яка стирає з лиця землі українські міста. Цю історію розповіло агентство Bloomberg.

Як змінюються бізнес-схеми постачання напівпровідників до РФ

Павлюк, який виїхав з Росії минулого літа, потрапив під санкції уряду США за передбачувану роль у міжнародному злочинному угрупуванні, яке закуповувало, переправляло та продавало напівпровідники до Росії через тайванські, вірменські та швейцарські підставні компанії. Ця справа дає уявлення про складності та проблеми відстеження незаконних російських мереж військових закупівель.

До минулого року Павлюк входив до числа найважливіших менеджерів напівпровідникової галузі Росії. Він був співзасновником компанії «Міландр» (Milandr) з виробництва електроніки, яка розробляє мікропроцесори.

Михайло Павлюк, співзасновник ПКК «Міландр»

Михайло Павлюк, співзасновник ПКК «Міландр»

«Міландр» має тісні зв'язки з Міністерством оборони РФ та Федеральною службою безпеки. Архівна копія нині неіснуючого російського сайту компанії показує її ліцензії на обробку секретної інформації та постачання інтегральних схем російським військовим.

Компанія зіткнулася з проблемами минулого року після того, як Європейський союз, США та інші країни Великої сімки запровадили жорсткі експортні обмеження на передові напівпровідники та інші товари, які можуть бути перепрофільовані для військових цілей.

Заборона на чіпи спрямована на стримування виробництва в Росії безпілотників та високоточних ракет, які ґрунтуються на компонентах та технологіях, які в основному виробляються в Тайвані.

Під тиском G7 ключові виробники, такі як Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), погодилися припинити експорт мікросхем до Росії. Це завдало серйозного удару компанії Milandr, яка в основному покладається на TSMC при виробництві своїх мікросхем.

Щоб уникнути заборони на експорт, Milandr почала розміщувати замовлення на чіпи через тайванську підставну компанію Sharp Edge Engineering.

Уряд США стверджував, що Павлюк допомагав переправляти ці мікросхеми з Тайваню до Росії через фіктивну компанію у Вірменії під назвою Milur Electronics LLC, яку було створено через два місяці після путінського вторгнення.

Міністерство фінансів США заявило, що Павлюк отримав прибуток від продажу цих чіпів до Росії та переказав значну суму на свій особистий банківський рахунок через швейцарського оптового продавця електроніки Milur SA.

Павлюк повідомив Bloomberg, що йому незрозуміло, чому уряд США переслідує його, і заявив, що працює над тим, щоб виключити себе з чорного списку США.

Як союзники Росії постачають їй підсанкційні товари

Як союзники Росії постачають їй підсанкційні товари

Нинішній директор Milandr сказав, що компанія в основному виробляє лічильники електроенергії для будинків, і йому нічого невідомо про зв'язки з російськими військовими. «Наші філії у Тайвані та Вірменії створені для того, щоб спростити зв'язок між нашою компанією та виробниками, такими як TSMC», – сказав він.

Які існують докази незаконного постачання

За останні півтора року російські військові виявили велику цікавість до отримання будь-яких чіпів, до яких вони можуть дотягнутися, навіть вилучення їх зі споживчих товарів, таких як пральні машини, холодильники та електричні молоковідсмоктувачі.

За даними британської дослідницької групи Conflict Armament Research (CAR), Москва, ймовірно, накопичила запаси чіпів в очікуванні того, що Європа та США припинять постачання. Але після більш ніж 17 місяців війни запаси напівпровідників у Росії виснажуються.

У березні група CAR в Україні виявила три зразки російської зброї, які містили напівпровідники, зроблені у серпні 2022 року американською компанією. Це стало першим доказом того, що Росія використовує західні компоненти, зроблені після вторгнення.

Як США та ЄС впливають на країни-посередники у незаконному постачанні

Цього року офіційні особи США та Європи посилили тиск на уряд Вірменії, щоб він припинив реекспорт напівпровідників та інших товарів подвійного призначення. Останнім часом ця країна несподівано стала четвертою у світі за величиною експортером напівпровідників до Росії.

У квітні заступник міністра фінансів США відвідав Вірменію, щоб переконати її керівництво вжити жорстких заходів проти ухилення Росії від санкцій. З того часу уряд Вірменії посилив правила експорту та запровадив новий контроль над напівпровідниками та іншими товарами подвійного призначення.

Експорт чіпів з Вірменії до Росії

Експорт чіпів з Вірменії до Росії

ЄС посилює покарання для урядів, які заплющують очі на ухилення від міжнародних санкцій. У червні Європейська комісія оголосила про свій 11-й санкційний пакет, який дає державам-членам ЄС право обмежувати експорт до країн, що використовуються для транзиту підсанкційних товарів до Росії.

Скоординована кампанія політичного та економічного тиску є серйозною загрозою для Вірменії та інших колишніх радянських республік, багато з яких залежать від постійного потоку імпортних товарів зі США та Європи для підтримки своєї економіки.

Подякувати 🎉