Міністерство фінансів США в п’ятницю, 24 лютого 2023 року, опублікувало розширений перелік санкцій проти фізичних і юридичних осіб в ключових секторах економіки рф.
«За рік після того, як рф розпочала неспровоковану війну проти України, США вживають значних заходів, щоб зменшити здатність росії продовжувати жорстоку війну й отримати ресурси, які використовуються для її підтримки», — наголошено в релізі.
Мінфін США ввів санкції проти металургійного та гірничодобувного секторів економіки рф (указ № 14024), а також накладає санкції на 22 фізичні особи та 83 організації.
Також США збільшують протидію зусиллям росії уникнути санкцій і експортного контролю. У списку є понад 30 осіб і компаній третіх країн, які допомагають рф обходити санкції, більш як 10 фінустанов, зокрема, один із топ-10 банків за активами.
З лютого 2022 року Мінфін США вже запровадив понад 2 500 санкцій проти рф у відповідь на агресію в Україні.
ОНОВЛЮЄТЬСЯ списком підсанкційних осіб.
Санкції США до сектору фінансових послуг росії
OFAC (Офіс контролю за закордонними активами Мінфіну США) вніс до санкційного списку такі банки рф (E.O.14024):
- «Московський кредитний банк», який раніше вже потрапив під секторальні санкції; тепер він також підпадає під санкції повного блокування.
- Комерційний банк «Ланта Банк», розташований у Москві, Росія.
- «Комерційний банк «Металургійний інвестиційний банк» (Металінвестбанк).
- МТС Банк (Москва та Абу-Дабі, ОАЕ), також потрапив під санкції Великої Британії.
- Новосибірський соціальний комерційний банк «Лівобережний».
- «Банк Санкт-Петербург», також під санкціями Британії.
- Акціонерний комерційний банк «Примор'я».
- «СДМ-Банк».
- «Уральський банк реконструкції та розвитку» (УБРР), також перебуває під санкціями Канади та Великої Британії.
- «Банк Уралсиб», під британськими санкціями.
- «Банк Зеніт», під британськими санкціями.
- Крім того, російські фінансові установи Zenit Finance, Zenit Leasing і Zenit Factoring MSP як підконтрольні банку «Зеніт» також під санкціями.
OFAC видав щодо росії генеральну ліцензію (GL) 60, яка дозволяє згортати та відхиляти транзакції за участю фінустанов зі списку вище на 3 місяці — до 25 травня 2023 року. Також щодо них видали GL 61 про припинення операцій із цінними паперами та деривативами до 25 травня. Ліцензія GL 8F дала деяким із цих фінансових установ дозвіл на опрацювання певних транзакцій, пов’язаних з енергетикою.
Санкції США щодо російських компаній з управління активами
- CONFIDERI Pte Ltd (CONFIDERI), яка пропонує інвестиції в Карибському басейні (офшори). Засновники CONFIDERI, громадяни рф та Ізраїлю Ольга Райкес (Райкс) і Марат Савелов, також володіють фірмою Vend Ore GmbH (Австрія).
- «ІК Велес Капітал», її керівники — громадяни рф і Кіпру Дмитро Бугаєнко та Олексій Гнєдовський і афілійовані фінансові компанії у рф «Велес Актив ТОВ», «Велес Менеджмент Лтд» і «Велес Траст», на Кіпрі Veles International Limited і Hadlerco Limited.
- Громадянин рф Улан Ілішкін є заступником голови правління підсанкційного «Росбанку», який у 2022 році придбав один із найбагатших людей росії Володимир Потанін (теж під санкціями США). Ілішкін також очолює підрозділ L'Hermitage Private Banking «Росбанку».
- Громадянка рф Аліна Назарова є керівником A-Club, департаменту підсанкційного «Альфа-Банку».
- Громадянка рф Євгенія Тюрікова, підсанкційний «Сбербанк Росії».
Санкції США проти тих, хто допомагає росіянами уникати санкцій
Росія та росіяни намагаються уникати санкцій через іноземні компанії. Тому США внесли в санкційний список виявлених «помічників»:
- Вальтер Моретті (Швейцарія — Італія) та мережа його партнерів таємно закуповували чутливі західні технології та обладнання для російських спецслужб і російської армії, включно з гідравлічними пресами, пакетами озброєнь і бронею. Моретті та його партнери також закупили обладнання для російських лабораторій ядерної зброї.
- Партнери Моретті — громадянин Німеччини Маркус Герхард Мюллер, громадяни Швейцарії Рональд Ерік Косман і Бруно Коллер, швейцарець Фредерік П'єр Вілья, швейцарці Ганс-Петер Боматтер і Лютвін Шоммер, швейцарська компанія Swisstec 3D AKUS AG, Taerio Limited і Tamyna FZE (ОАЕ), Stratton Investment Group LTD (Мальта), Tamyna AG (Швейцарія), Taerio International LTD (Болгарія), Interpolytrade (росія).
- Нурмурад Курбанов — російсько-туркменський торговець зброєю, який представляв російські та білоруські оборонні фірми за кордоном. Курбанов сприяв військово-технічному співробітництву росії з іноземними державами. Крім того, Курбанов представляв білоруську фірму «ОКБ ТСП», яка займається виробництвом систем протиповітряної оборони малої дальності та продажами за кордоном. Йому належить Stella Leone (Кіпр).
- Олександр Удодов (росія) є колишнім шурином російського прем'єр-міністра Михайла Мішустіна, був пов'язаний бізнесом із самим Мішустіним і його сестрою. Під санкціями тепер Удодов і майже 20 афілійованих із ним компаній у рф, Чехії, на Британських Віргінських островах і Багамах.
Санкції США проти військових постачань рф
Сполучені Штати значно збільшили перелік підсанкційних компаній із російського ВПК:
- «УМАТЕКС», найбільший у рф виробник широкого асортименту вуглецевих волокон, і його дочірні UMATEX Group Europe (Чехія), «Аргон» (рф), Завод вуглецевих і композитних матеріалів (рф), UVICOM LTD (рф).
- Prepreg Advanced Composite Materials, виробник матеріалів для авіабудування.
- «Алабуга-Файбр», виробник вуглецевого волокна для аерокосмічної та авіаційної техніки.
- «Препрег-Дубна», виробник матеріалів для авіабудування.
- «Науково-дослідний інститут матеріалів на основі графіту «НИИГРАФИТ».
- «Уральський НДІ композиційних матеріалів»
- Пермський НДТІ, який надає рішення для сучасного обладнання, включно з артилерійськими установками та ракетними системами.
- «Військово-промислова корпорація НВО «Машинобудування».
Постачальники та розробники кіберзброї та високотехнологічного обладнання для ВПК:
- 0Day Technologies, московська консалтингова фірма з кібербезпеки.
- Iteranet, російська технологічна компанія, допомогла уряду росії обійти санкції США, купуючи обладнання американського походження від імені кінцевих користувачів, які потрапили під санкції.
- «ОКБ Спектр», один із найбільших у рф виробників спектрально-аналітичних приладів. ОКБ займається розробкою електронних друкованих схем, а також здійснює телеметричне забезпечення льотних випробувань балістичних ракет на російських ракетних полігонах.
- «Макстех», московська технологічна компанія, що спеціалізується на серверному обладнанні, та її співвласники — громадяни рф Анастасія Ешструт і Максим Сафонов, афілійована з ними «Промтехексперт».
- Новилаб Мобайл, московський розробник програмного забезпечення, працював з американсько-російською компанією Advanced System Technology над проєктом із забезпечення моніторингу мобільних пристроїв (санкції з 2021 року за підтримку ФСБ).
- PSV Technologies LLC, московський постачальник високотехнологічного обладнання у рф із дистриб’юторськими відносинами в росії та за кордоном. PSV намагався закупити експортно контрольоване обладнання зі США для організації, пов’язаної з російською оборонною промисловістю. Власник ПСВ – Сергій Петров.
- Світлана Моретті, власник і генеральний директор технологічної компанії Tamimed.
- «Російські високі технології», російська компанія з інформаційних технологій, працювала на замовлення російських спецслужб.
- Forward Systems, R&DC, московська компанія з комп’ютерного програмування та інформаційних технологій, розробила спеціалізоване програмне забезпечення та алгоритми для підтримки контрактів із Російським федеральним державним унітарним підприємством (ФГУП) 18-й ЦНДІ в складі ГРУ росії в наступальних кіберопераціях.
- Акута, петербурзька компанія програмує телекомунікаційні системи для нового об’єкта ГРУ в росії.
- Vakuum.ru, російська компанія, що спеціалізується на продажу виробничого та технологічного обладнання російським клієнтам. З-поміж партнерів компанії — підсанкційна та пов’язана з російською розвідкою мережа закупівель Malberg Ltd.
- By Trade сприяв закупівлям компанії Malberg у росію на сотні тисяч доларів. У 2019-му By Trade намагався незаконно відправити російській організації американську прецизійну координатно-шліфувальну машину з ядерним застосуванням.
- «Лавіна Пульс» та «Інфорус» технічно підтримували операції зловмисного впливу ГРУ, включно з ботофермами в соцмережах. Кремль використав ці інструменти зловмисного прихованого впливу для атак на демократію в США, Україні та в усьому світі.
Андрій Масалович, керівник Lavina Puls і Inforus, планував продавати технологію інтернет-моніторингу та впливу, яку він розробив для ГРУ, на міжнародному рівні. США із союзниками й далі вживатимуть заходів для того, щоб ті, хто прагне експортувати марку авторитаризму російського уряду, не могли робити це безкарно», — підкреслили в Мінфіні США.
- НПК «Елара», виробник електронного обладнання та приладів для російських літаків-амфібій і військових літаків, а також гендиректор компанії Андрій Углов.
Санкції США проти інших організацій, які підтримують війну росії проти України
- Федеральне державне унітарне підприємство «Центральний науково-дослідний інститут економіки, інформатики та систем управління» (ЦНДІ ЕІСУ) — російське підприємство, яке виконує системоутворювальну роль у подальшому розвитку російської воєнної машини.
- Independent Insurance Group LTD страхує компанії оборонного сектору Росії.
- Приватна військова компанія «Редут» — ще одна приватна армія, що воює в росії. Вона пов’язана як із ГРУ, так і з Міністерством оборони росії.
США розширили санкції проти ГМК росії
OFAC посилив і розширив перелік санкцій проти металургійного та гірничодобувного сектору економіки рф. 24 лютого Мінфін додав до списку чотири компанії ГМК:
- «Центральний НДІ «Буревісник», російський виробник озброєння та артилерії, який також займається виробництвом металів.
- «Металург-Туламаш», російський виробник сталі, який також виготовляє озброєння для російського флоту.
- «ТПЗ-Рондол» — російська компанія, яка спеціалізується на нанесенні покриттів на метал і є дочірнім підприємством одного з провідних російських виробників боєприпасів.
- «Мценскпрокат», виробник унікальних металевих сплавів і продукції для російської авіаційної та оборонної промисловості.
Наслідки санкцій США проти росії
Рішення Мінфіну означає, що все майно та інтереси у власності вищевказаних осіб, які розташовані на території США, буде заблоковано. Крім того, блокуються всі юрособи, 50% яких прямо чи опосередковано належать підсанкційним особам. Усі їхні транзакції в США або транзитні заборонено.