Facebook Pixel

Китай і його ігри: чи розпочне Пекін третю світову та як на це впливає війна в Україні

Китай нещодавно оголосив про свій «мирний план» щодо України, про недовіру якому вже заявили в НАТО та ЄС, а також розкритикували політичні експерти.

Утім, щодо стратегії та планів Пекіну є багато питань: зокрема, його підозрюють у планах продавати зброю росії, і попереджають Китай – як у США, так і у ЄС — що добром це не закінчиться.

Паралельно є ризики щодо вторгнення Китаю в Тайвань, і частково такі плани можуть залежати від перебігу війни в Україні, адже якщо москва здобуде собі нові території внаслідок кривавої агресії, Пекін міг би вирішити, що така агресія окупається. Утім, це загрожує ескалацією аж до Третьої світової.

The Page поговорило з експертами з питань Китаю щодо того, які насправді можуть бути плани в Пекіна та як це повʼязано з війною в Україні.


Що не подобається Китаю в діях США

Чому Китай — не у захваті від дій США. Фото: Getty Images

Чому Китай — не у захваті від дій США. Фото: Getty Images

Експертка з просування компаній на ринку Китаю та авторка Телеграм-каналу China News Monitoring Катерина Качан, котра аналізує китайські й тайванські медіа, розповіла The Page, які країни цікавлять Китай з погляду економіки.

За її словами, країни, які мають значення для Китаю – США та ЄС, переважно Німеччина.

Водночас останнім часом Китаю не подобається, що США знаходять усе більше союзників в Азії:

  • США збільшили оборонне та військове співробітництво між США та Японією — йдеться про збільшення закупівлі зброї Японією в США;
  • історично, коли поділилася Корея, саме США надали Південній Кореї гарантії безпеки від Північної, тому Південна Корея досі активно співпрацює зі США;
  • США та Індія підписали новий контракт, що передбачає збільшення закупівлі Індією зброї в США, відповідно, Індія з росії перемикається на США.
Quote«Усе більше країн навколо Китаю залучаються підтримкою США, і Китай втрачає свою геополітичну силу в Азійському регіоні. Китай вибудовує всю свою геополітику та пропаганду в зв’язку з тим, що США домінують не лише у світі, а й усе більше заходять в азійський регіон», – пояснює експертка.

Що Китай думає про війну в Україні

Що насправді цікавить Китай з точки зору війни в Україні? Фото: Getty Images

Що насправді цікавить Китай з точки зору війни в Україні? Фото: Getty Images

Якщо говорити про війну в Україні, то насправді Китай ця історія зовсім не цікавить, проте він налаштовує всю свою медійну активність, новини, наративи та пропаганду проти США, зазначає Качан. Тому, на її думку, мирний план Пекіна для Києва спрямований саме проти США.

Quote«У такий спосіб Китай підкреслює, що домінування США у світі збільшується, і це неправильно», – вважає вона.

Коментуючи можливу допомогу Китаю росії, Качан також розглядає її в контексті геополітичної боротьби зі США:

  • Китай знає, що в нього є певні ризики, адже США все більше спрямовують свої санкції проти китайських технологічних компаній, тому Китаю потрібно розглядати план В;
  • росія є тим самим планом B із погляду ринків, де Пекін може реалізовувати свою продукцію в разі, якщо санкції будуть ще жорсткішими, тобто росія для Китаю – це потенційний ринок збуту;
  • Індія та Китай – це ключові покупці енергоресурсів — газу та нафти — у росії, до того ж зараз дешевих, тобто Китаю вигідна співпраця з росією, оскільки він закуповує ці дешеві ресурси.

На думку експертки, у геополітичному плані поразка росії у війні в Україні буде поганим знаком для Китаю, оскільки цей крок покаже, що США зміцнилися, що політика, яку вони проводили, спрацювала.

Утім, Китаю вигідні торгові відносини й з Україною, адже саме в Києва Пекін скуповував дешеві агроресурси, зокрема зерно. Крім того, Китай цікавлять інфраструктурні проєкти.

Quote«Це будуть інвестиції, які в нас вкладуть, а нам їх потрібно буде повертати в якійсь певній довгостроковій перспективі. Китай бачить Україну після війни як ще один ринок», – пояснює Качан.

Навіщо Китаю «мирний план» для України

Для чого Китай придумав мирний план Києву. Фото: Getty Images

Для чого Китай придумав мирний план Києву. Фото: Getty Images

Керівник азійського відділу New Geopolitics Research Network Юрій Пойта підкреслює, що китайські медіа повністю перебувають під контролем влади.

Основні їхні наративи щодо війни в Україні, за його словами, наразі такі:

  • Китай є країною, яка грає конструктивну роль в «українській кризі», що виникла «через США та НАТО»;
  • російська федерація вимушено «захищає свої інтереси»;
  • Україна опинилася між двома такими центрами силами, вона немає суб’єктності.

Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко в коментарі The Page пояснює, що в контексті війни в Україні Китай опинився поза бортом загальної історичної події:

Quote«Майже всі країни, які підтримують Україну, – і США, і країни ЄС — вони роблять свій внесок історичного масштабу. Китай намагається, з одного боку, демонструвати миротворчі наміри з 2023 року, а з іншого – закликає до збереження кордонів країн, натякаючи на Тайвань».

Війна Китаю проти Тайваню: чи розпочне Пекін Третю світову

Чи нападе Китай на Тайвань? Фото: Getty Images

Чи нападе Китай на Тайвань? Фото: Getty Images

ЗМІ Тайваню: війна відбудеться

За словами Катерини Качан, тайванські ЗМІ вважають, що війна з Китаєм відбудеться, оскільки антикитайські настрої зростають, американське лобіювання й взагалі настрої «за» США зростають. Китай, зі свого боку, закликає не порівнювати Тайвань з Україною, адже вважає Тайвань своєю територією.

Quote«Китаю невигідна перемога України, оскільки чимало людей говорять, що тайванці – наступна Україна. Для Китаю невигідно, щоб Україна виграла. Бо для Тайваню це посилить розуміння того, що якщо Україна впоралася, вони також впораються та здобудуть незалежність від Китаю», – зазначила Качан.

Водночас вона наполягає, що обидві країни розуміють, що їхнє зіткнення – то вже рівень Третьої світової.

Чому китайські медіа не пишуть про війну з Тайванем

Юрій Пойта зазначає, що китайські ЗМІ не пишуть про ризики конфлікту з Тайванем, адже зосереджуються на новинах, а не на прогнозах.

Quote«Ніхто не говорить ні про який напад на Тайвань, оскільки є поняття стратегічної дезінформації або стратегічних комунікацій – навіть, якщо щось готується, то ЗМІ про це не говорять. Для того щоб ввести противника в оману й не дати йому можливості підготуватися», – пояснює Пойта.

Це було добре видно по російсько-українській війні, наводить приклад експерт: рф говорила, що не збирається нічого робити перед повномасштабним вторгненням. Більшість країн світу в це повірили, бо вважали, що це політичний тиск росії на Україну.

Quote«Китай не говорить, що він нападатиме на Тайвань, але він натякає на те, що в разі потреби Китай буде вимушений застосувати силу», – зазначає Пойта.

Чому ризики конфлікту зростають

Чому ризику нападу на Тайвань зростають? Фото: Getty Images

Чому ризику нападу на Тайвань зростають? Фото: Getty Images

Ймовірність нападу на Тайвань найближчими роками збільшується, оскільки Китай до цього готується військово, економічно й технологічно, підкреслив експерт.

Результати російсько-української війни прямо впливатимуть на те, як Китай діятиме щодо Тайваню.

Quote«Якщо росія виграє або виграє частково, прогнозується, що Китай із більшою впевненістю намагатиметься встановити контроль над Тайванем, оскільки розумітиме, що ніяких механізмів для притягнення агресора до відповідальності немає. Якщо росія зазнає військової поразки, це буде серйозним стримувальним чинником для Китаю».

Що загрожує Китаю в разі нападу на Тайвань

Олександр Коваленко зазначає, що ситуація між Тайванем і Китаєм завжди була напруженою, але жодної китайської погрози в дії поки що не було.

Експерт попереджає, що якщо Пекін піде на якісь силові рішення щодо Тайваню, він у загальноісторичному контексті ввійде в історію як країна-агресор і воєнний злочинець.

Quote«Найближчим часом Китай традиційно використовуватиме останнє китайське попередження, а не якісь масштабний силовий сценарій щодо Тайваню», – вважає Коваленко.

Він підкреслює, що Китаю дуже добре видно, що росія вже не залишилася безкарною через свою агресію в Україні:

Quote«Росія не зможе вийти сухою з війни, і Китай це бачить. Росія – зараз країна №1 у світі за кількістю санкцій, економіка росії страждає. Навіть військовий комплекс фактично демілітаризовано — вони використовують зброю середини минулого сторіччя, щоб продовжувати цю війну. Усе це комплексно є серйозною проблемою для росії».

Крім того, Коваленко підкреслює: якщо Китай піде на силовий сценарій, його економічна система зруйнується:

Quote«Економіка Китаю – практично бульбашка, і він отримає не тільки спротив із боку міжнародної спільноти, але й велику кількість санкцій».

Експерт наголошує на тому, що Тайвань захопити дуже важко навіть такій країні, як Китай, оскільки в Тайваню – досить серйозні системи протикорабельної берегової оборони, а також протиповітряної оборони.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉