Facebook Pixel

У Китаї очікується перетрус у верхах: для чого це потрібно Сі Цзіньпіну

Глава КНР Сі Цзіньпін планує радикальні зміни для подальшої централізації влади. Такі припущення робили аналітики напередодні відкриття 5 березня щорічної сесії парламенту – Всекитайських зборів народних представників. Очікується, що Сі скористається сесією, щоб провести масштабні зміни у своїй адміністрації, призначивши близьких прихильників на вищі державні посади та змінивши керівництво в секторах фінансів і технологій, щоб ще більше зосередити владу в руках партійного керівництва.

Повідомлення західних ЗМІ за підсумками першого дня роботи сесії підтверджують ці припущення.

Які цілі Китай ставить у галузі економіки

Зростання економіки торік склало 3% – це найнижчий показник за останні десятиліття. Головна причина цього – жорсткі обмежувальні заходи, введені з ініціативи Сі для того, щоб стримати поширення ковіду в країні. Пекін був змушений відмовитися від цієї політики наприкінці минулого року після масових протестів у країні.

На 2023 рік поставлено мету зростання на рівні приблизно 5%, заявив прем'єр-міністр Лі Кецян. Дефіцит держбюджету запланований на рівні 3% ВВП (2,8% у 2022 році), обіцяють створити 12 млн нових робочих місць у містах і зберегти рівень безробіття на рівні 5,5%.

«Уряд КНР зараз стикається з важким завданням зміцнення довіри домогосподарств і бізнесу за допомогою політики, яка підтримує економічне зростання та приватний сектор», – вважає Есвар Прасад, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса.

Альфредо Монтуфар-Хелу, голова Китайського центру в Conference Board, сказав агентству Reuters, що встановлення більш високих цілей зростання потребувало б масштабних стимулів і «погіршило структурні диспропорції, з якими Китай намагається впоратися для досягнення своїх довгострокових цілей розвитку».

Сесія Всекитайських зборів народних представників у 2023 році (відео)

Випереджальне зростання витрат Китаю на оборону

Військові витрати КНР у 2023 році зростатимуть найшвидшими темпами за чотири роки й займатимуть велику частку економіки, що свідчить про те, що Пекін наголошує на безпеці, а не на розвитку.

Витрати на оборону збільшаться на 7,2%, що набагато випереджає збільшення загальних державних видатків на 5,7%.

«Оборонний бюджет вказує на розрив між військовим і економічним розвитком Китаю, що збільшується, завертаючи назад більш як 20-річну тенденцію, згідно з якою розширення оборонного потенціалу відсувалося на другий план щодо економічного зростання», — пише Financial Times.

Це відбувається на тлі того, що керівництво Комуністичної партії стурбоване натягнутими відносинами зі США, відсутністю прогресу в питанні Тайваню та безліччю міжнародних конфліктів, які Пекін вважає загрозливими для його інтересів.

Хоча військові витрати Китаю становлять лише одну третину від рівня США, за останні два десятиліття вони зросли в п'ять разів і тепер перевищують витрати 13 наступних за величиною військових витрат в Індо-Тихоокеанському регіоні разом узятих.

Бюджетні витрати на оборону на 2023 рік становлять 5,7% загальних державних витрат, що є третім щорічним збільшенням цієї частки після понад 20 років безперервних скорочень.

На думку аналітиків, основними напрямками витрат цього року, ймовірно, стануть введення в дію третього китайського авіаносця, що очікується цього літа, швидке виробництво нових есмінців і винищувачів, а також інвестиції в космічні технології та штучний інтелект для систем наведення ракет.

«Відсутність прозорості унеможливлює відстеження певних закупівель або змін у військовій діяльності», – зазначив Нан Тянь, дослідник у Стокгольмському міжнародному інституті дослідження проблем миру.

Можливі кадрові зміни у верхах в Китаї

Очікується, що 67-річного Лі на посаді прем'єр-міністра (це посада номер два в Китаї) замінить 63-річний Лі Цян, давній близький соратник Сі.

У жовтні минулого року президент Сі провів чистку вищого керівного органу Комуністичної партії — постійного комітету Політбюро, що складається із семи членів, витіснивши з нього представників угруповань, що суперничають із ним.

Вважається, що окрім прем'єра Сі призначить нових глав основних державних фінансових установ і регулювальних органів, включно з Народним банком Китаю. Після цих змін розпадеться чинна економічна команда, яку очолює віцепрем'єр Лю Хе, економіст, який закінчив Гарвард.

Відкриття 5 березня щорічної сесії парламенту – Всекитайських зборів народних представників

Відкриття 5 березня щорічної сесії парламенту – Всекитайських зборів народних представників


Подякувати 🎉