Китай продовжить масштабні військові навчання навколо Тайваню, але не має офіційних причин перетворювати візит спікерки Палати представників Ненсі Пелосі на кризу чи військовий конфлікт. Таку думку висловив представник Білого дому з питань безпеки Джон Кірбі.
Він визнав, що Китай налаштований на подальші кроки, які триватимуть і після візиту Пелосі. Йдеться про додаткові великомасштабні навчання з бойовою стрільбою, польоти через Тайванську протоку та використання економічного примусу.

У мережі зʼявилася карта навчань Китаю навколо Тайваню
Кірбі підкреслив, що США не прагнутимуть кризи й виходитимуть із того, що робитиме Пекін, а також і далі діятимуть у морях і в небі західної частини Тихого океану.
«Ми й далі підтримуватимемо Тайвань, захищатимемо вільний і відкритий Індо-Тихоокеанський регіон і прагнутимемо підтримувати зв'язок із Пекіном. Ми й далі підтримуватимемо мир і стабільність у відносинах між двома країнами», — запевнив речник Білого дому.
Коментуючи ставлення президента США Джо Байдена до візиту Пелосі, Кірбі зазначив, що з нею підтримується звʼязок.

За польотом літака Пелосі стежили 630 тис. людей
«Президент, як колишній сенатор, цілком поважає право та прерогативу, відповідальність членів Конгресу, включно зі спікером Палати представників, подорожувати за кордон. Він поважає рішення спікера про поїздку на Тайвань», — підкреслив він.
Кірбі пояснив також, що президент зазвичай не коментує поїздки членів Конгресу, але вважає, що така поїздка цілком відповідає американській політиці, яка налічує десятиліття й підтримується обома партіями.
Відповідаючи на питання, чи не може такий візит нашкодити національній політиці США, спікер Білого дому підкреслив:
«Президент уже побачив, що спікерка провела кілька важливих розмов у цій поїздці із зупинкою в Сінгапурі та Куала-Лумпурі й збирається відвідати Японію та Південну Корею. Тож він вітає її розмови, її внесок в американську зовнішню політику та наші зовнішньополітичні цілі за кордоном».

Байден поважає рішення Пелосі відвідати Тайвань. Фото: Getty Images
Водночас він нагадав, що поїздка ще навіть не закінчилася і треба дати можливість Пелосі висловитися про результати візитів після повернення.
За словами представника Білого дому, США підтримують постійний звʼязок із лідерами в Пекіні.
Кірбі відповів на запитання, чи не заплатить Тайвань врешті-решт надто дорого за візит США, адже Китай уже заборонив експорт 100 тайванських брендів, підкресливши, що для такого рішення не було підстав.
«Ми не підтримуємо незалежність Тайваню. Ми підтримуємо самооборону Тайваню. Ми збираємося й далі це робити», — пояснив спікер Білого дому.
Щодо відносин між США та Китаєм, Кірбі зазначив, що Байден хоче, щоб лінії зв'язку з Пекіном залишалися відкритими.
«Але багато тут залежатиме від того, як Китай поводитиметься найближчими днями та тижнями», — додав він.
Кірбі підкреслив, що США ставляться до своїх зобов'язань щодо безпеки в регіоні дуже серйозно:
«Ми маємо потужний військовий потенціал, доступний для виконання цих зобов'язань. Ми уважно стежитимемо за тим, що тут відбувається. Ми збираємося переконатися, що поїздка Пелосі буде безпечною та надійною для неї».
Коментуючи розміщення військових кораблів на схід від Тайваню та китайські літаки над Тайванською протокою, Кірбі заявив:
«Як колишній морський офіцер, можу запевнити вас, що ми не паркуємо військові кораблі де завгодно. Але ми розміщуємо їх у міру потреби».
Він нагадав, що Сьомий флот присутній у західній частині Тихого океану, базуючись в Японії.
«У нас багато Військово-морських сил у цьому регіоні. І вони постійно переміщуються, проводять операції та навчання».
Водночас Кірбі визнав, що останні дії Китаю не сприяють зміцненню стабільності та безпеки в регіоні.