Facebook Pixel

Чи сприятимуть західні танки контрнаступу України та як китайська компанія допомагала ПВК Вагнера

Звільнення чиновників в Україні через корупцію спонукають США ретельніше перевіряти використання допомоги Києвом, а військові експерти попереджають, що використання різних західних танків у контрнаступі навесні може бути непростим для української армії.

Тим часом премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що Будапешт заблокує будь-які санкції ЄС проти ядерної енергетики росії, зокрема, проти Росатома, а президент України Володимир Зеленський закликав ООН створити механізм захисту та повернення українських дітей та дорослих, депортованих до росії.

Також виявилося, що китайська компанія Spacety China надавала ПВК «Вагнер» супутникові зображення для війни в України, за що США наклали на неї санкції.

The Page пропонує дайджест західних медіа, що завершує робочий тиждень 23-27 січня 2023 року.


США непокоять звільнення в Україні через корупцію

Від початку повномасштабної війни в Україні офіційні особи США з тривогою спостерігали за надходженням мільярдів доларів в країну, добре знаючи про історію політичної корупції в Києві та побоюючись, що допомога може бути використана для особистої вигоди, пише The New York Times.

Відсторонення кількох українських високопосадовців 24 січня після звинувачень у корупції надало цим занепокоєнням нову гостроту. Хоча американські та європейські офіційні особи кажуть, що немає жодних доказів розкрадання допомоги, навіть натяк на шахрайство загрожує політичній підтримці продовження допомоги під час війни та післявоєнної відбудови України.

Втім, американські посадовці наполягають, що нещодавні звільнення свідчать про відданість президента Володимира Зеленського боротьбі з корупцією.

Вікторія Нуланд вважає звільнення в Києві хорошим знаком. Фото: Getty Images

Вікторія Нуланд вважає звільнення в Києві хорошим знаком. Фото: Getty Images

QuoteЗвільнення в Києві «подають дуже потужний сигнал іншим бажаючим нажитися на військових діях і є важливими для майбутнього України», — заявила на слуханнях у Сенаті заступниця держсекретаря з політичних питань Вікторія Нуланд.

Хоча основна увага зосереджена на можливому розкраданні американської зброї, офіційні особи США впевнені, що Україна має стимул негайно кидати все наявне озброєння для відбиття російського вторгнення.

Крім того, США вимагають від українських посадовців реєструвати всю військову техніку, яку вони отримують, відстежувати її просування до лінії фронту та звітувати про витрати боєприпасів і будь-яке пошкодження або знищення зброї.

Втім, офіційні особи США побоюються, що гуманітарна допомога, і особливо пряма фінансова допомога, більше ризикує бути розкраденою.

Як США радять моніторити допомогу для України

Найбільше фінансування з США — наразі це $13 млрд — надходить в Україну у вигляді прямої бюджетної підтримки. Як розподілити гроші, остаточно вирішують українські чиновники.

Ерін МакКі про те, як USAID моніторить допомогу для України. Фото: usaid.gov

Ерін МакКі про те, як USAID моніторить допомогу для України. Фото: usaid.gov

Помічниця адміністратора USAID Ерін МакКі повідомила колегії Сенату, що агентство запровадило «надзвичайні заходи» для відстеження цього фінансування: бухгалтерська фірма Deloitte направила команду працівників до Києва для моніторингу та аудиту фінансової допомоги.

Минулої осені Deloitte завершила перевірку надходжень від Світового банку на державний казначейський рахунок України та не виявила «значних проблемних областей», заявили в USAID. Відтоді Deloitte почала перевірку грошових потоків з казначейського рахунку до одержувачів.

США радять при виділенні грошей закладати кошти на оцінку та моніторинг і співпрацювати з групами громадянського суспільства як антикорупційними наглядачами, а їхнім спецслужбам — збирати інформацію про особисті мережі українських чиновників.

Quote«Дещо ризиковано покладатися виключно на уряд у боротьбі з його власною корупцією», — каже Сара Чейс, експертка з корупції, яка вивчала розкрадання допомоги під час війни.

Танки для України: які можуть бути труднощі при контрнаступі

Майже через рік повномасштабної війни в Україні західні союзники нарешті погодилися надіслати Києву бойові танки, пише The Washington Post.

Перший батальйон налічуватиме приблизно 40 танків, включаючи новіші німецькі Leopard 2A6, і може надійти вже навесні 2023.

Танки Leopard 2A6 можуть надійти Києву вже навесні 2023. Фото: Wikipedia

Танки Leopard 2A6 можуть надійти Києву вже навесні 2023. Фото: Wikipedia

Але ширший пакет, зібраний цього тижня США та іншими європейськими країнами, включає збірну солянку з моделей танків, кожна з яких має різні терміни доставки та унікальні логістичні перешкоди. Військові експерти не впевнені, чи матимуть вони вирішальний ефект на полі бою.

Quote«Жодна окрема збройна система чи платформа не може змінити ситуацію», — пояснює старший науковий співробітник лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень Франц-Стефан Гаді.

На його думку, вплив обмеженої кількості танків, які прибудуть у березні, залежатиме від підготовки та того, наскільки добре нові формування інтегровані на лінії фронту.

Оскільки Німеччина так довго не наважувалася надсилати танки, навряд чи Leopard 2 зіграє значну роль у весняному наступі, каже Гаді.

Тим не менш, зараз українці очікують планової передачі 14 танків Challenger 2 з Британії, а також можливої поставки 31 танка M1A2 Abrams із США.

Європейські країни також стирають пил із запасів десятирічної давнини. Іспанія планує відправити партію старіших Leopard 2A4, які були законсервовані протягом десяти років і, можливо, потребуватимуть масштабного ремонту.

Німеччина пропонує новий варіант A6 із тепловізором і значно потужнішою гарматою.

Поєднання різних систем створює значні труднощі з точки зору матеріально-технічного забезпечення, стверджує експерт з танків Сонні Баттерворт із розвідувальної фірми Janes.

Україна отримає 14 Challenger 2 від Великої Британії. Фото: Wikipedia

Україна отримає 14 Challenger 2 від Великої Британії. Фото: Wikipedia

Британські Challenger 2 використовують боєприпаси, відмінні від стандарту НАТО. Що стосується Leopard 2, існують тонкі відмінності між варіантами, які є в кожній європейській країні, навіть якщо це та сама модель.

Quote«Українці працюватимуть з декількома різними типами обладнання, і їм доведеться мати справу з необхідністю підтримувати їх, направляючи потрібні запасні частини до відповідних підрозділів», — сказав Баттерворт.

Рішення США відправити в Україну танки Abrams також може спричинити хаос без належної матеріально-технічної підтримки та обслуговування, кажуть експерти. Один американський чиновник сказав, що хоча українські сили продемонстрували здатність підтримувати американську техніку на полі бою, експлуатація танків Abrams потребує додаткової підготовки.

Quote«Ми впевнені, що зможемо забезпечити належну підтримку за кілька місяців», — сказав чиновник на умовах анонімності.

Польща, що також закуповує M1 Abrams, може сприяти логістиці та підтримці технічного обслуговування.

M1 Abrams надійдуть Києву від США та Польщі. Фото: Wikipedia

M1 Abrams надійдуть Києву від США та Польщі. Фото: Wikipedia

Під час першого візиту до військ у четвер новий міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус відкинув заяви про те, що німецький уряд згаяв життєво важливий час.

Quote«Ми не вагалися, ми вели переговори, — сказав він. — Ми розмовляли з нашими союзниками, нашими партнерами та друзями».
tanki-peidzh.jpg

Новий демарш Орбана: Угорщина блокуватиме санкції проти Росатома

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив державному радіо 27 січня, що Угорщина накладе вето на будь-які санкції ЄС проти росії, що стосуються ядерної енергетики, повідомляє Reuters.

Україна закликала 27 країн ЄС запровадити санкції проти російської державної атомної компанії «Росатом» під санкції, але Угорщина заблокувала цю ініціативу.

Орбан знову блокуватиме санкції проти росії. Фото: Getty Images

Орбан знову блокуватиме санкції проти росії. Фото: Getty Images

В інтерв'ю Орбан повторив, що на санкції щодо атомної енергетики «очевидно, необхідно накласти вето».

Quote«Ми не дозволимо реалізовувати план включення атомної енергетики в санкції, — сказав прем'єр Угорщини. — Про це не може бути й мови».

Угорська атомна електростанція «Пакш» має чотири невеликі російські реактори ВВЕР 440 загальною потужністю близько 2 тис. мегават, які почали працювати між 1982 і 1987 роками.

Вона виробляє майже половину всієї електроенергії в країні, а атомне паливо станція отримує з росії. Відповідно до угоди, підписаної в 2014 році з рф, Угорщина має на меті розширити станцію «Пакш» двома реакторами ВВЕР російського виробництва потужністю 1,2 гігавата кожен.

ООН має створити механізм повернення депортованих до росії дітей — Зеленський

Росія порушує «фундаментальні принципи захисту дітей» під час війни, видаючи українським дітям російські паспорти та віддаючи їх на усиновлення, заявив в інтерв’ю Reuters глава Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців Філіппо Гранді.

Президент Володимир Зеленський, виступаючи після зустрічі з Гранді в середу 25 січня, закликав створити механізми захисту та повернення депортованих до росії дітей та дорослих, а також покарання винних.

Володимир Зеленський вимагає захисту для депортованих до росії дітей. Фото: ОП

Володимир Зеленський вимагає захисту для депортованих до росії дітей. Фото: ОП

Гранді сказав, що його агентство не може оцінити кількість дітей, яким видали паспорти або передали на усиновлення, оскільки доступ до них у росії був вкрай обмежений.

Quote«Ми весь час шукаємо доступ, і доступ був досить рідкісним, спорадичним і не безперешкодним, якщо ви розумієте, що я маю на увазі».

Гранді виділив дві потенційні майбутні тенденції розвитку ситуації з українськими біженцями. На думку глави УВКБ ООН, настання теплої пору року може спонукати українців повертатися додому, як це сталося в 2022 році, коли агентство спостерігало «сотні тисяч» репатріантів наприкінці літа.

Цей рух зупинився з настанням холодів, оскільки зима в Україні цього року стала ще суворішою через ракетні удари росії по енергетичній інфраструктурі.

Гранді також попередив, що ескалація бойових дій може спровокувати нову хвилю біженців, хоча вони, швидше за все, будуть внутрішніми.

США наклали санкції на китайську компанію за супутникові знімки для Вагнера

Китайська компанія допомагала ПВК Вагнера. Фото: пропагандистські російські ЗМІ

Китайська компанія допомагала ПВК Вагнера. Фото: пропагандистські російські ЗМІ

США наклали санкції на китайську компанію за надання супутникових знімків України для підтримки бойових дій найманців ПВК «Вагнер», пише BBC.

Науково-дослідний інститут космічної науки та техніки Чанша Тяньї, також відомий як Spacety China, входить до переліку 16 юридичних осіб, санкції проти яких Міністерство фінансів США запровадило 26 січня.

Згідно з заявою Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США, Spacety China, що має офіси в Пекіні та Люксембурзі, надавала російській технологічній фірмі Terra Tech супутникові зображення України, отримані за технологією радару з синтезованою апертурою (SAR).

Технологія SAR дозволяє отримувати зображення з вищою роздільною здатністю за допомогою коротших антен. На своєму вебсайті Spacety China називає себе «піонером» у наданні комерційних технологій SAR і каже, що хоче «зробити SAR-зображення кожної точки на землі доступними» для користувачів у всьому світі.

Quote«Ці зображення були зібрані з метою сприяння бойовим діям ПВК «Вагнер» в Україні», – йдеться у повідомленні.

Департамент також наклав санкції на люксембурзьку дочірню компанію Spacety. Spacety China поки не відреагувала на цей крок.

Подякувати 🎉