Facebook Pixel

Гроші в обмін на реформи: як працюватиме «фінансовий Рамштайн»

Міжвідомча донорська Координаційна платформа щодо підтримки відновлення, відродження та реконструкції в Україні, яка отримала неофіційну назву «фінансовий Рамштайн», розпочала роботу 26 січня. Її мета – скоординувати зусилля міжнародних донорів і фінансових організацій та забезпечити погоджену, прозору та підзвітну підтримку України.

Перше засідання Координаційної платформи відбулося у форматі відеоконференції. У ньому взяли участь чиновники з України, ЄС, країн «Великої сімки» (G7), а також представники Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, Міжнародного валютного фонду та Світового банку. Пізніше до платформи можуть доєднатися й інші донори.

У Єврокомісії підкреслили, що ЄС має намір і надалі підтримувати відновлення та реконструкцію в Україні, яка «міцно стоїть на шляху до ЄС, гарантуючи, що інвестиції йтимуть пліч-о-пліч із реформами».

Як влаштовано Координаційну платформу донорів України

Представник України в МВФ Владислав Рашкован повідомив, що платформа на цьому етапі об'єднує країни G7 і ключові міжнародні організації. Вона є відкритою для приєднання всіх країн, які хочуть системно допомагати Україні.

У платформи три співголови:

  • від США – представник Білого дому (заступник радника з питань національної безпеки з питань міжнародної економіки Майк Пайл);
  • від ЄС – генеральний директор Європейської комісії з питань сусідства та розширення Герт Ян Купман;
  • від України – міністр фінансів Сергій Марченко, який працюватиме в групі з відповідальним за відновлення країни главою Міністерства інфраструктури та регіонального розвитку Олександром Кубраковим і міністеркою економіки Юлією Свириденко, яка відповідає за розвиток приватного сектору під час і після війни.

Платформа сфокусується на трьох завданнях. Організує координацію економічної підтримки України для «прогнозованого та ритмічного бюджетного забезпечення» у 2023 році й надалі. Розробить план дій і займатиметься пошуком ресурсів для стійкого відновлення. Пріоритетними напрямами фінансування стануть відновлення енергетики, зруйнованого житла, критичної та соціальної інфраструктури, а також розмінування. Третє завдання — надання допомоги для стабілізації економіки, насамперед приватного сектору, для її підтримки мають намір розробити фінансові інструменти.

Секретаріат Координаційної платформи матиме два офіси: у Брюсселі та Києві.

Як створювався «фінансовий Рамштайн»

Уперше про важливість координації донорів у травні 2022 року висловилися на форумі з реконструкції України, який організували в Лондонській школі економіки (LSE).

У липні в Лугано європейські партнери озвучили ідею механізму координації, але жодного рішення тоді так і не ухвалили.

Наприкінці вересня в Україні вирішили, що треба взяти ініціативу на себе. Так виник перший малюнок концепції, яку назвали «фінансовий Рамштайн».

У жовтні українську концепцію відправили партнерам із G7, керівникам ключових міжнародних фінансових організацій, підключили до дискусії й Організацію економічного співробітництва та розвитку, що об'єднує 37 розвинених країн. Саме тоді президент Володимир Зеленський закликав партнерів створити «фінансовий Рамштайн».

Наприкінці жовтня на конференції в Берліні тема координації була однією з ключових – усі обговорювали українську пропозицію. Після конференції уряд України отримав багато коментарів і пропозицій до концепції. Майже три місяці тривало погодження ідеї на політичному та операційному рівні.

Лідери G7 12 грудня доручили своїм службам створити координаційну платформу для допомоги Україні.

***

Наступне засідання Керуючого комітету платформи відбудеться на початку березня, а потім у квітні, під час Весняних зборів МВФ і Світового банку у Вашингтоні.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉