Facebook Pixel

Що не так із «$45 млрд допомоги від США» і що реально обіцяно Україні на 2023 рік

2022 року до загального фонду держбюджету надійшло 1 491 млрд грн. З цієї суми 480,6 млрд грн склала безоплатна міжнародна допомога у вигляді грантів.

У 2023 році структура фінансування дефіциту держбюджету в розмірі 1 600 млрд грн ($38 млрд) не суттєво відрізнятиметься: 46% видатків буде профінансовано коштом міжнародної допомоги. Інші запозичення мають становити 170 млрд грн, з них внутрішні – 90,7 млрд грн.

За оцінками МВФ, 2023 року Україні може знадобитися $3 – 5 млрд зовнішнього фінансування на місяць. Сума залежить від характеру бойових дій і макроекономічної ситуації в країні.

Коштом міжнародної допомоги фінансуються лише соціальні виплати та функціонування держави. На військові витрати спрямовуються внутрішні бюджетні надходження (податки, позики, доходи від приватизації тощо).

The Page зібрало інформацію про те, що відомо про обсяги допомоги Україні станом на сьогодні.

Що Україні обіцяє G7 у 2023 році

У середині грудня 2022 року країни G7 домовилися, що створять міжвідомчу платформу для координації допомоги Україні та підтримки її відновлення та відродження. Високопосадовці проведуть зустріч із цього питання в січні.

Наприкінці грудня міністри фінансів країн G7 підтвердили загальний підхід до скоординованої бюджетної та економічної підтримки України у 2023 році та заявили про мобілізацію до $32 млрд.

«Ми готові зробити більше за необхідності для бюджетної та економічної підтримки додатково до нашої військової, гуманітарної допомоги, співпраці заради розвитку та підтримки якнайшвидшого відновлення», – йдеться в заяві міністрів.

Названа сума передбачає 18 млрд євро від ЄС, бюджетну підтримку з боку США та Японії.

Підтримка української влади, держпідприємств і приватного сектору через Європейський банк реконструкції та розвитку, Міжнародну фінансову корпорацію та Європейський інвестиційний банк становитиме $6,7 млрд.

Яку фінансову допомогу Україні у 2023 році обіцяє ЄС

Євросоюз протягом року виділить Україні зазначені вище 18 млрд євро (по 1,5 млрд євро на місяць). Кредити матимуть 10-річний пільговий період. Основну частину відсоткових витрат покриватимуть держави — члени ЄС.

Ця довгострокова позика видається за умови, що Україна проведе реформи у сферах верховенства права, держуправління, боротьби із шахрайством і корупцією.

$45 млрд: яку підтримку США обіцяють надати Україні 2023 року

У держбюджеті США на 2023 рік допомогу Україні оформлено у вигляді окремого розділу. У ній фігурує сума $45 млрд, яку деякі ЗМІ поквапилися назвати допомогою України. Але це не зовсім так.

Фінансова допомога Україні з боку США

Фінансова допомога Україні з боку США

У законі про додаткові асигнування України протягом дев'яти місяців 2023 фінансового року, що залишилися, дійсно йдеться про виділення цієї суми «на екстрене фінансування для підтримки українського народу, захисту глобальної демократії після неспровокованого нападу Росії на Україну та в інших цілях». Але от як розподіляється ця сума.

Пряма допомога Україні від США

 • $13,37 млрд – економічна та бюджетна допомога уряду України;
 • $9,0 млрд – військова допомога Україні;
 • $2,47 млрд – на гуманітарні цілі в Україні та країнах, які приймають українських біженців.

Витрати США, що не прямо стосуються допомоги Україні

 • $11,88 млрд – компенсація Армії США за зброю, яку вона передасть Україні;
 • $6,98 млрд – підтримка військ США, розміщених у Європі;
 • $2,4 млрд – для приймання українських біженців у США;
 • $166 млн – на потреби Держдепу та USAID в Україні;
 • $126,3 млн – на підготовку до подолання наслідків можливих ядерних інцидентів в Україні.

Витрати США, які зовсім не стосуються надання допомоги Україні:

 • $300 млн – на цілі ядерної енергетики США;
 • $50 млн — на програму «Продовольство для миру»;
 • $5 млн – у фонд McGovern-Dole для освіти та забезпечення дітей продовольством;
 • $6 млн – на перевірки використання виділених коштів.

До $14,5 млрд підвищено планку повноважень президента США щодо надання зброї Україні.

Передбачається, що бюджетна допомога США Україні становитиме $1,1 млрд на місяць із січня до вересня.

Закон США про допомогу Україні

Закон США про допомогу Україні

Яка допомога можлива з боку МВФ

2022 року Україна отримала від МВФ $2,7 млрд у вигляді спеціальних інструментів швидкої підтримки, водночас виплативши Фонду $2,4 млрд за боргами минулих років. Попри очікування України укласти нову велику програму вже до кінця 2022 року МВФ поки що запровадив лише новий інструмент підтримки. У грудні Рада виконавчих директорів МВФ ухвалила Моніторингову програму із залученням Ради фонду для України.

У МВФ зазначають, що ця програма «спрямована на допомогу Україні в підтримці її макроекономічної та фінансової стабільності та передбачає розроблення рамки макроекономічних заходів, що сприятиме збільшенню допомоги Україні від донорів». Тобто про «живі» гроші від МВФ поки що не йдеться.

Яка ще фінансова допомога Україні можлива у 2023 році

Наразі ніякі обіцяні гроші в Україну не надійшли, тривають процеси юридичного оформлення. Цілком імовірно, що допомогу на січень і лютий буде виділено одним траншем.

Обіцяна щомісячна допомога (1,5 млрд євро та $1,1 млрд) є значно нижчою за оцінку МВФ потреби в такому фінансуванні ($3 – 5 млрд). Тому уряд України може звернутися до інших партнерів: Світового банку, а також країн, які надали допомогу у 2022 році (Канада, Велика Британія, Франція, Італія та інші).

«Ми не обмежуємося роботою в одне вікно або в три вікна: США, Європа та МВФ. Це робота з усіма можливими варіантами. Навіть такі країни, як-от Ісландія, дали нам фактично $500 тис.», – сказав міністр фінансів Сергій Марченко.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉