Допомога внутрішнім переселенцям у 2023 році
Наприкінці грудня Кабмін ухвалив постанову про виплату внутрішньо переміщеним особам (ВПО) допомоги на проживання в січні 2023 року. У ті самі дні Мінсоцполітики та Мінреінтеграції роз'яснювали деякі особливості отримання допомоги переселенцями з початку року. розповідає, що змінилося в порядку нарахування виплат і хто на них має право.
Хто з ВПО може отримувати допомогу на проживання
У постанові КМУ № 1481 від 30 грудня 2022 року йдеться про те, що в січні 2023 року допомога на проживання надається переселенцям:
- які перемістилися з тимчасово окупованої території України, а також територіальних громад, розташованих у районі проведення бойових дій або які перебувають в оточенні;
- чиє житло зруйновано або непридатне для проживання, якщо вони подали заявку на відшкодування втрат до 20 травня 2022 року.
Під час ухвалення рішень про виплати застосовують перелік територіальних громад, що розташовані в зоні ризику, який діяв станом на 1 грудня 2022 року. Його публікує Мінреінтеграції, яке періодично оновлює список. З лютого допомога надаватиметься з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому оновили перелік таких територій.
У якому розмірі надається допомога внутрішнім переселенцям
2023 року розмір допомоги не змінився. З березня 2022 року внутрішні переселенці, зареєстровані як ВПО, отримують від держави щомісячну допомогу на проживання в розмірі:
- 3000 грн на кожну дитину та людину з інвалідністю;
- 2000 грн на кожну особу старше за 18 років.
Чи потрібно переселенцям повторно реєструватися після 1 січня 2023 року
У 2023 році виплату допомоги на проживання ВПО буде продовжено автоматично. Для отримання допомоги переселенцям непотрібно підтверджувати свій матеріальний стан, оскільки допомога на проживання не залежить від отриманого ними прибутку.
Як ВПО не втратити допомогу на проживання
У разі зміни місця фактичного проживання переселенцю необхідно стати на облік за новим місцем проживання, щоб не втратити щомісячну державну допомогу.
Співробітники територіальних органів Національної соціальної сервісної служби можуть перевірити факт проживання ВПО за зареєстрованою адресою. Якщо під час перевірки переселенця не буде на місці, йому залишать повідомлення про необхідність протягом 10 днів прийти до органу соцзахисту за місцем обліку, щоб пройти ідентифікацію. У разі неявки виплата допомоги припиниться з наступного місяця.
Відновити право на отримання допомоги можна, знову ставши на облік ВПО за місцем фактичного проживання.
Як переселенцю отримати житлову субсидію
Після 1 січня 2023 року ВПО зберегли право на отримання житлових субсидій. Допомога на оплату житлово-комунальних послуг надається за місцем фактичного проживання.
При цьому договір оренди житла не потрібний, а склад домогосподарства вказує сам заявник у декларації. Інструкцію, як оформити субсидії, оприлюднило Мінреінтеграції.
Переселенці можуть оформити субсидії особисто та онлайн.
Звернутися особисто для оформлення субсидії переселенці можуть в один із органів:
- до уповноваженої посадової особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради територіальної громади;
- Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП);
- сервісний центр Пенсійного фонду України (ПФУ).
Оформлення субсидій для переселенців в електронній формі є доступним у таких сервісах:
- портал «Дія»;
- портал електронних послуг ПФУ;
- мобільний застосунок ПФУ.
Які документи необхідні для призначення субсидії переселенцю:
- заява про призначення субсидії;
- декларація про доходи та витрати;
- дані про членів домогосподарства;
- паспорт, номер облікової картки платника податків;
- довідка про статус ВПО.
Розмір допомоги залежить від вартості житлово-комунальних послуг, якими користується сім'я, та рівня її доходів. Водночас допомога на проживання, що надається ВПО (2000 або 3000 грн), не враховується в сукупному доході під час призначення житлової субсидії.
Дізнатися, чи призначили субсидію та її розмір, можна онлайн, скориставшись порталом subsidii.ioc.gov.ua. Інформацію в реєстрі потрібно шукати за адресою проживання.
Як переселенцям отримати пільговий кредит на житло
На сьогодні сім'ї переселенців отримали 572 пільгові іпотечні кредити на придбання житла на загальну суму 766 млн грн, з них 336 – видано у 2022 році.
Програма «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб» стартувала 2021 року. З початком повномасштабного вторгнення Росії її тимчасово зупинили, відновивши в серпні 2022 року. Восени того самого року уряд розширив можливості участі в програмі пільгової іпотеки для внутрішніх переселенців.
Тепер кредити надаються на строк до 30 років (раніше 20 років) під 3% річних з огляду на нормативну площу житла 52,5 кв. м на особу чи сім'ю з двох осіб і додатково 21 кв. м на кожного наступного члена сім'ї. Також переселенці отримали можливість обирати собі житло, яке реконструювали не більш як 35 років тому (раніше – 25 років).
Право на участь у програмі з'явилося в людей, які мають житло на території громад, що розташовані в районах воєнних дій або перебувають в окупації.
Зареєструватися для участі в програмі можна через портал «Дія» або в регіональних управліннях «Держмолодьжитла».