Facebook Pixel

Як не втратити статус ВПО та виплати від держави: пояснення юристів

У разі порушення закону українців-переселенців можуть позбавити статусу ВПО та виплат від держави.

Згідно із законом «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення особи підтверджувався довідкою про взяття на облік ВПО.

Як отримати довідку ВПО

Довідку переселенця можна отримати в центральних і місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування.

Необхідні документи:

 • заява на отримання статусу;
 • посвідчення особи та громадянства України;
 • документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

Статус ВПО надає отримувачу доступ до державних послуг і виплат на підконтрольній території, право на соціальний захист, житло, освіту, пенсійне забезпечення тощо.

Інформація про надання довідки вноситься до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Скільки часу дійсна довідка

У разі зміни місця проживання, переїзду до іншої місцевості або регіону заявник звертається за довідкою до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання/перебування, а довідка, що була йому видана раніше, вилучається.

Крім того, можна подати повідомлення про зміну фактичного місця проживання/перебування до уповноваженого органу через портал «Дія».

У разі втрати або псування довідки необхідно звернутися до уповноваженого органу із заявою про надання її дубліката. Дублікат довідки видається безоплатно.

У яких випадках можна втратити статус ВПО

Навіть якщо людина вже отримала статус ВПО, її можуть його позбавити й відповідно скасувати виплату фінансової допомоги, зазначила в коментарі The Page адвокатка юридичної компанії «Riyako&Partners» Катерина Аніщенко.

Підставою для скасування дії довідки є:

 • заява переселенця про відмову від неї;
 • притягнення особи до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення (спрямованого на зміну чи повалення конституційного ладу, вчинення дій, направлених на порушення суверенітету та цілісності держави);
 • повернення особи на місце постійного проживання;
 • виїзд на постійне місце проживання за кордон;
 • подання свідомо неправдивих відомостей.

Українці можуть втратити право на виплати й статус, якщо вчасно не повідомлять про зміну свого місця проживання. За законом у ВПО є 10 днів на те, щоб поінформувати про зміну свого місця проживання з дня прибуття.

У разі добровільного повернення додому переселенець також зобов'язаний повідомити про це уповноважений орган за місцем отримання довідки не пізніше, ніж за три дні до дня від'їзду.

Це можна зробити й через портал державних послуг «Дія», однак якщо факт повернення додому замовчати, ви вчините порушення, і виплати доведеться повернути.

Як діяти в разі відмови в наданні довідки?

Quote«У разі відмови в наданні довідки особа має право звернутися із заявою повторно, якщо в неї з’явилися підстави для взяття на облік як ВПО або усунуто підстави для відмови в наданні довідки», — наголосила Катерина Аніщенко.

Крім того, відмову в наданні довідки особа має право оскаржити, звернувшись до суду.

Відповідальність ВПО перед законом

У ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» зазначено, що особи, винні в порушенні закону, несуть відповідальність. Це може бути як матеріальна, кримінальна, так і адміністративна відповідальність.

Крім того, у разі виявлення надання внутрішньо переміщеною особою явно неправдивих відомостей ВПО має відшкодувати фактичні витрати, понесені державним і місцевим бюджетами.

Перелік регіонів, мешканці яких можуть претендувати на допомогу в червні

За даними МінТОТ, у червні фінансову допомогу (2000 грн на дорослу людину, 3000 грн на дитину та особу з інвалідністю) отримають переселенці з громад, що увійшли до оновленого списку відомства, який щомісяця погоджується з Міноборони.

У новому переліку 8 областей:

 • Дніпропетровська (7 громад);
 • Донецька (66 громад);
 • Запорізька (64 громади);
 • Луганська (37 громад);
 • Миколаївська (23 громади);
 • Харківська (51 громада);
 • Херсонська (49 громад);
 • Сумська (13 громад).
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉