Facebook Pixel

Субсидія на комунальні послуги для ВПО: як оформити

Внутрішні переселенці мають право на субсидію на оплату комунальних послуг. З листопада 2022 року уряд обіцяє спростити для ВПО процедуру оформлення документів.

Мінсоцполітики пропонує призначати субсидії для ВПО не тільки через відділення ЦНАП, а й через Пенсійний фонд України. На думку уряду, це спростить проблеми з їх нарахуванням переселенцям, розповіла в ефірі Національного телемарафону міністерка соцполітики Оксана Жолнович.

За її словами, доки механізм не запрацював, субсидії видаватимуть після звернення до управлінь соцзахисту, ЦНАПів за місцем проживання або через застосунок «Дія». Потреба в змінах внутрішнього процесу адміністрування процедури постала через повномасштабне вторгнення та переселення мільйонів людей по всій країні.

Quote«Якщо людина перемістилася, наприклад із Херсона, і хоче отримати субсидію або зробити її перерахунок за новим місцем призначення, виникають труднощі, бо її справа є в Херсоні. І, найімовірніше, її справу вже знищено, бо з міркувань безпеки ми давали вказівки всім нашим співробітникам на окупованих територіях знищувати всі ці дані. Не дай Боже, якщо дані реєстрів потраплять до рук окупантів: адже це дані про пільговиків, які дуже часто є учасниками АТО, або їхні сім'ї, рідних, які можуть отримати проблеми», — пояснила чиновниця.

Призначення субсидії через Пенсійний фонд, на переконання Жолнович, дасть змогу пришвидшити процедуру.

Quote«Пенсійний фонд має найкращі цифрові можливості для опрацювання великої кількості заявок: незалежно від того, де ця людина звертається, її заявка опрацьовується екстериторіально, і кошти оперативніше надходитимуть на рахунки людей. Таким рішенням ми розширюємо місця, де можна звернутися за отриманням субсидії, і надаємо можливість ВПО звернутися за субсидією за новим місцем проживання. Їхню заявку буде розглянуто незалежно від того, де були матеріали за виплатами раніше», — розповіла очільниця відомства.

Міністерка нагадала, що субсидії для переселенців для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива діяли ще з 2014 року — відповідно до урядової постанови від 27.04.2018 № 329.

Зокрема, на сьогодні за рішенням комісій, утворених районними державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних рад, житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому будинку, але фактично проживають у ньому без укладеного договору оренди житла, якщо вони є внутрішньо переміщеними особами.

Субсидії для ВПО: хто може отримати

Сьогодні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг призначають одному із членів домогосподарства, які мають статус ВПО:

  • які зареєстровані в будинку;
  • які не зареєстровані, але фактично проживають у приміщенні (для переселенців необов’язково мати договір оренди житла).

Субсидії та пільги виплачують управління соцзахисту населення на місцях.

У такому разі склад домогосподарства декларується заявником (ВПО) під час звернення за призначенням житлової субсидії.

Куди звертатися та як оформити субсидію: покрокова інструкція

У разі евакуації переселенець має повідомити органи соцзахисту, де він перебував на обліку, про те, що переїжджає, аби тимчасово припинити виплати. Щоб поновити субсидію, переселенцям треба звернутися до таких органів за місцем проживання:

  • Пенсійний фонд (з листопада 2022 року);
  • УСЗН (управління соціального захисту населення);
  • ЦНАП;
  • до уповноваженого посадовця територіальної громади;
  • через застосунок «Дія».

Процес оформлення документів займає від кількох тижнів до кількох місяців, протягом яких людина не отримуватиме виплати.

Щоб пришвидшити процедуру отримання субсидій і пільг, у жовтні 2022 року Пенсійний фонд України почне взаємодію з управліннями соцзахисту населення. Органи соцзахисту й далі нараховуватимуть виплати, а Пенсійний фонд забезпечить виплату грошей через банки та «Укрпошту».

Субсидію для громадян, які проживали в Херсонській чи Запорізькій області, призначать у Львові або Чернівцях. Процес нарахування житлових субсидій відбуватиметься автоматично.

Як розраховують субсидію на комунальні послуги

Розрахунок житлової субсидії на опалювальний сезон 2022-2023 років здійснюють органи соціального захисту населення в жовтні після отримання відомостей від Державної податкової служби та Пенсійного фонду.

Під час розрахунку субсидії враховуються:

  • доходи переселенців;
  • розміри внесків/платежів, цін від надавачів комунальних послуг;
  • тарифи на житлово-комунальні послуги.

Перевірити призначення субсидії, її розмір можна через портал subsidii.ioc.gov.ua. Для цього варто вказати адресу проживання та отримати інформацію про статус заяви на субсидію.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉