Facebook Pixel

Провал митниці, друк грошей і міжнародна допомога: як виконано бюджет 2022 року

За оперативними даними Державної казначейської служби, у 2022 році до загального фонду держбюджету надійшло 1 491 млрд грн. Витрати бюджету становили 2 702 млрд грн, або 92% від розпису (плану). Отже, уряд повністю не профінансував навіть ті дуже зменшені витрати, що залишилися в бюджеті після початку повномасштабної війни.

Бюджет виконано з дефіцитом 911 млрд грн (орієнтовно 19% ВВП) проти запланованого 1 497 млрд грн. Дефіцит виявився меншим за запланований не лише через невиконання плану з витрат, а й тому, що уряд не очікував такого великого отримання грантової допомоги.

Основні джерела надходження грошей до держбюджету-2022

Кошти від податків були основним джерелом фінансування витрат на оборону, оскільки міжнародну допомогу не можна використовувати з цією метою.

З-поміж платежів, стягнення яких контролюють податкові та митні органи, основні надходження було отримано коштом:

  • ПДВ із ввезених в Україну товарів – 253 млрд грн;
  • ПДВ із вироблених в Україні товарів – 213,9 млрд грн (зібрано 298,5 млрд, відшкодовано – 84,6 млрд грн);
  • податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 148,4 млрд грн;
  • податку на прибуток підприємств – 117,0 млрд грн;
  • рентної плати за користування надрами – 81,0 млрд грн;
  • акцизного податку – 78,9 млрд грн;
  • ввізного та вивізного мита – 21,0 млрд грн.

У вигляді міжнародної допомоги (грантів) до бюджету надійшло 480,6 млрд грн. Ці гроші допомагали уряду фінансувати соціальні виплати та заробітні плати.

Доходи держбюджету у 2022 році. Діаграма: t.me/ukreconomic

Доходи держбюджету у 2022 році. Діаграма: t.me/ukreconomic

Аналітик Інституту економічних досліджень Олександра Бетлій пояснила: «Доходи від ПДФО зросли на 7,9%, чому сприяв більший обсяг фінансування грошового забезпечення військових. Водночас надходження від інших зарплат скоротилися через міграцію, безробіття, повне або часткове зупинення окремих компаній. Надходження від ПДВ із вироблених в Україні товарів скоротилися на 5% через падіння споживання, одночасно цьому сприяла інфляція, яка наблизилася до 30%. Погіршення фінансових показників підприємств призвело до скорочення доходів від податку на прибуток на 20%, хоча в першому кварталі сплачували цей податок за 4-й квартал 2021 року».

Надходження ЄСВ до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування становили 425 млрд грн.

Митні надходження становили 301 млрд грн, або 56,9% від плану.

Голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев написав: «На провал роботи, безумовно, вплинуло тримісячне скасування митних платежів, проте з їхнім поновленням у липні ситуація суттєво не виправилася. Ні до плану, ні рік до року. Даються взнаки системні проблеми служби та неспроможність керівництва органу їх подолати».

Скільки грошей уряд запозичив на внутрішньому та зовнішніх ринках

Фактичні державні запозичення до загального фонду держбюджету за 2022 рік становили 1 261 млрд грн, або 67% від запланованих.

Від розміщення ОВДП залучено 667 млрд грн. При цьому завдяки випуску військових ОВДП залучено 597 млрд грн, зокрема, через придбання у власність Національним банком – 400 млрд грн (ці гроші НБУ фактично надрукував).

Для збільшення статутного капіталу «Української фінансової житлової компанії» випущено ОВДП на суму 30 млрд грн.

Із зовнішніх джерел залучено 564 млрд грн. Водночас платежі з погашення державного боргу за рік склали 449 млрд грн (99% плану), платежі з обслуговування – 157 млрд грн (95% плану).

Подякувати 🎉