Facebook Pixel

Де росія бере ракети, чому Макрон хвалить Китай, а Орбан шантажує ЄС — дайджест західних ЗМІ

Західні ЗМІ аналізують, як росія змогла здійснити ракетну атаку 15 листопада, враховуючи обмежені запаси ракет, 80 країн підписали угоду про відмову від бомбардування міст, а Еммануель Макрон назвав корисним тиск Китаю на росію у питанні закінчення війни. Тим часом Угорщина відмовилася підтримати план фінансової допомоги для України.

The Page пропонує дайджест західних медіа, який завершує робочий тиждень 14-18 листопада.


Чи закінчуються ракетні запаси у росії

Мапа ракетних обстрілів України 15 листопада

Мапа ракетних обстрілів України 15 листопада

Обстріл з використанням 96 ракет, випущених по Україні у вівторок, став найбільшою повітряною атакою росії за всю війну, пише The New York Times.

Втім, протягом місяців західні й українські офіційні особи заявляли, що запаси ракет та іншої зброї Москви швидко скорочуються.

Зокрема, міністр оборони України Олексій Резніков заявив у жовтні, що Росія витратила майже 70% свого запасу тих типів ракет, які були в основному використані під час атаки у 15 листопада.

У звіті розвідки Міноборони Великої Британії від 16 жовтня говориться, що масована атака на українську цивільну інфраструктуру 10 жовтня ймовірно призвела до спустошення російських запасів ракет великої дальності.

У травні спікер Пентагону Джон Кірбі заявив, що у Москви залишилося мало високоточних ракет, оскільки вона «досить швидко» витратила свої запаси.

Як тоді росії вдалося здійснити наймасштабніший ракетний удар з початку повномасштабного вторгнення? Ось чотири можливі сценарії.

Росія просить зброю в Ірану та Північної Кореї

Ракети Fateh-110 могли надійти росії з Ірану. Фото: Wikimedia

Ракети Fateh-110 могли надійти росії з Ірану. Фото: Wikimedia

У середу міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що росія звертається до Ірану та Північної Кореї, щоб поповнити свій ракетний арсенал.

Quote«Я впевнений, що ці країни, ймовірно, нададуть їм певні спроможності», — сказав пан Остін.

Військово-повітряні сили України заявили, що під час атак у вівторок збили десять безпілотників Shahed. Речник командування ВПС України Юрій Ігнат заявляв також про очікування, що Іран надасть рф балістичні ракети.

США звинуватили Північну Корею в таємній доставці ракет і артилерійських снарядів до рф, хоча, за словами офіційного представника Пентагону Джона Кірбі, невідомо, чи боєприпаси були доставлені.

І Північна Корея, і Іран заперечували постачання росії зброї від початку повномасштабного вторгнення.

Росія виготовляє нові ракети?

Кількість Іскандерів і ракет до них могли збільшити перед вторгненням росії в Україну у лютому. Фото: Wikipedia

Кількість Іскандерів і ракет до них могли збільшити перед вторгненням росії в Україну у лютому. Фото: Wikipedia

Оборонна розвідувальна компанія Janes заявила, що росія, ймовірно, накопичила мікрочіпи та інші технології, необхідні для створення високоточних ракет, перш ніж вторгнутися в Україну в лютому 2022 — можливо, це почалося кілька років тому, враховуючи погіршення відносин Москви із Заходом після анексії Криму в 2014 році.

В аналізі Janes, наданому The New York Times, зазначено, що такі мікроелектронні компоненти також використовувалися в цивільних цілях і що росія могла отримати їх через треті сторони, такі як держави або приватні організації, які були готові ризикнути отримати санкції від США.

Ймовірно, рф почала виробляти велику кількість «Іскандерів», «Калібрів» і крилатих ракет до вторгнення, йдеться в аналізі.

Росія використовує ракети ППО для атак

росія може використовувати C-300 для атак на Україну. Фото: Wikipedia

росія може використовувати C-300 для атак на Україну. Фото: Wikipedia

За даними ВПС України, у четвер 17 листопада у наступному ударі меншого масштабу росія випустила щонайменше десять зенітних керованих ракет С-300 по містах поблизу лінії фронту.

Використання росією ракет С-300 як зброї для ударів по наземних цілях в Україні свідчить про те, що в неї закінчуються крилаті ракети чи інша наступальна зброя.

Росія зберігала зброю для війни проти НАТО

Мало хто з західних офіційних осіб мають чітке уявлення про стан російського арсеналу або точно знають, скільки ракет залишається в її арсеналах, каже експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Марк Кенсіан.

Але, за його словами, західні військові вважають, що росія довго тримала резерв ракет та іншої зброї на випадок, якщо вона вступить у війну з НАТО.

Quote«Вони, мабуть, мають недоторканний запас на випадок умовної атаки НАТО, — сказав Кенсіан, — яку ми б розцінили як абсурдну, але вони розглядають її як реальну можливість».

Бомбардування міст хочуть заборонити

Через бомбардування міст більшість жертв війни — цивільні. Фото: ДСНС України

Через бомбардування міст більшість жертв війни — цивільні. Фото: ДСНС України

У п'ятницю в Дубліні 80 країн на чолі зі США, Великою Британією та Францією підписали декларацію про утримання від бомбардування міст, пише The Guardian.

Це вперше, коли країни погодилися обмежити використання вибухової зброї в населених пунктах.

Ця міжнародна угода є результатом більш ніж трьох років переговорів. Очікується, що кілька держав, як-от росія, Китай, Ізраїль, Індія чи Україна, не погодяться підписати її.

Прихильники угоди сподіваються, що вона допоможе змінити військові норми й призведе до табу, подібного до табу на використання хімічної зброї чи касетних бомб.

Росія може не підписати угоду про відмову від бомбардування міст. Фото: ДСНС України

Росія може не підписати угоду про відмову від бомбардування міст. Фото: ДСНС України

Використання вибухової зброї в населених пунктах стало основною причиною загибелі цивільного населення в сучасних конфліктах, зазначає директорка Центру допомоги цивільним особам у конфлікті Сахр Мухаммедаллі:

Quote«Від Мосула до Тріполі, Могадішо та Харкова — список прикладів нескінченний».

За даними правозахисної організації Action on Armed Violence, 91% загиблих і поранених від вибухової зброї в населених пунктах за останнє десятиліття були цивільними особами, а під час обстрілів міст російськими військами цей показник зростає до 98%.

Угода була спочатку задумана на тлі невпинного руйнування міст під час громадянської війни в Сирії та конфліктів у Газі, Ємені та інших місцях, але війна в Україні прискорила роботу над нею.

Макрон похвалив Китай за тиск на росію

Еммануель Макрон назвав Китай корисним у тиску на росію через війну. Фото: Getty Images

Еммануель Макрон назвав Китай корисним у тиску на росію через війну. Фото: Getty Images

За словами президента Франції Еммануеля Макрона, здатність Китаю тиснути на росію виявляється «надзвичайно корисною» на фоні нарощування міжнародною спільнотою зусиль з метою зупинити війну в Україні, пише Financial Times.

Макрон зустрівся з президентом Китаю Сі Цзіньпіном 15 листопада на саміті G20 на Балі, Індонезія, де він допоміг скласти спільну заяву із засудженням війни в Україні.

Сі відмовився безпосередньо звинуватити Москву у війні та її наслідках, прийнявши аргумент російського президента Володимира Путіна про те, що розширення НАТО на схід протягом останніх десятиліть загрожує безпеці росії.

Однак його адміністрація висловила стурбованість погрозами російського президента застосувати ядерну зброю та ніколи не визнавала анексію Москвою українських територій, включаючи Крим у 2014 році.

Сі Цзіньпін, додав Макрон, міг сказати Путіну, що вони працюють разом та поважають один одного, але не можна перетинати межу щодо ядерної зброї.

Quote«Те, що ми вирішили на G20 спільно з Китаєм, Індією та багатьма іншими за столом, було дуже важливим, оскільки ми висловили цю стурбованість — це був заклик до миру, — підкреслив Макрон. — Росія отримала меседж від міжнародної спільноти, і особливо від Китаю, про те, що мир необхідно відновити».

Угорщина знову шантажує ЄС допомогою Україні

Віктор Орбан відмовився погодити план допомоги для України. Фото: Getty Images

Віктор Орбан відмовився погодити план допомоги для України. Фото: Getty Images

Угорщина не підтримає план Євросоюзу щодо надання Україні бюджетної допомоги у 2023 році, заявив прем’єр-міністр Віктор Орбан, якого цитує The Washington Post.

За словами Орбана, хоча Угорщина засуджує агресію росії та підтримує український народ, він не бажає ставити інтереси України вище інтересів своєї країни.

Допомога Україні передбачає надання кредитів на надзвичайно вигідних умовах на суму близько 1,5 слрд євро щомісяця.

Всього Україна у 2023 році мала б отримати 18 млрд євро, що дозволило б підтримувати роботу енергетичних об’єктів і медичних закладів, а також фінансувати зарплатні та пенсійні програми.

Відмова Угорщини схвалити план допомоги загрожує повністю зірвати його, оскільки зміни до бюджетних правил ЄС вимагають одностайного схвалення країн-членів.

Як альтернативу Орбан рекомендував 27 членам ЄС визначити, скільки вони готові надати Україні, і розподілити суму «пропорційно та справедливо» між собою, не беручи спільної позики для здійснення платежів.

Він сказав, що Угорщина готова надати Україні $152–$178 млн з власного бюджету на двосторонніх умовах — ця сума, за його словами, принципово не зашкодить національним інтересам Угорщини.

Окрім погрози накласти вето на пакет допомоги Україні, Угорщина також відзначилася зривом ухвалення ЄС глобальної угоди про корпоративний податок у червні та активною кампанією проти накладання санкцій на росію.

Орбан стверджує, що такі заходи руйнують економіку Європи та наближають ЄС до вступу у війну. Втім, в ЄС висловлюють думку, що Будапешт використовує важелі впливу, намагаючись змусити блок виділити мільярди коштів для відновлення економіки та інші гроші, які були затримані через порушення Орбаном демократичних норм і верховенства права.

Подякувати 🎉