Facebook Pixel

Як ГУР вперше використав ППО на морському дроні Magura V5: чому це може змінити війну в Чорному морі

Як ГУР вперше використав ППО на морському дроні Magura V5

Як ГУР вперше використав ППО на морському дроні Magura V5

Один із найнебезпечніших українських морських дронів Magura V5 тепер може носити ППО на собі – це прорив, який може змінити багато в Чорному морі.

Росіяни показали перехоплення українського морського дрона із зенітними ракетами Р-73, що атакував російську авіацію у Чорному морі.

За даними ГУР, вже зараз Magura V5 завдав збитків Чорноморському флоту рф на $500 млн. Із ППО на борту його потенціал тільки підвищується.

Speka розповідає, що відомо про цю розробку та як вона може вплинути на українські спецоперації.

Що відомо про використання дрона із зенітним ракетним комплексом

У відео, оприлюдненому міноборони рф, видно, що ворог веде вогонь з вертольота по дрону з прикріпленою ракетою та двома пусковими установками. Через характерний силует можна припустити, що дрон оснащений ракетою Р-73.

Дрон Magura V5 з двома зенітними ракетами

Згодом вертоліт Ка-29 все ж таки підбиває дрон та влучає у ракету, яка детонує. Однією з причин може бути надто близька відстань вертольота до дрона. У будь-якої зенітної ракети є мінімальна дальність пуску (для Р-73 це 300 м).

Відомо, що українські військові мають на озброєнні певну кількість ракет Р-73, а підприємства ВПК здійснюють їхню модернізацію.

Чому встановлення ППО на морські дрони — це зміна гри

Про встановлення засобів протиповітряної боротьби на Magura V5 йшлося наприкінці 2023 року, коли ворог почав застосовувати авіацію для боротьби з дронами. Вартість кожного щонайменше 10 млн грн. Однак технічно це дуже складне завдання, навіть за умови встановлення самонавідної ракети Р-73, бо до цього її використовували лише на літаках і машинах, але не на кораблях чи тим паче дронах.

Ракета P-73 на фото

Ракета P-73 на фото

Також удари хвиль і перепади тиску створюють велике навантаження на конструкції дрона. А без стабільної платформи система ураження просто не зможе завестись і вистрілити. Також морська вода є доволі агресивним середовищем, тож зазвичай морські зенітні ракети мають контейнерний запуск.

QuoteЯкщо робота інженерів закінчиться успіхом, засоби ППО дозволять «Магурі» уражати всі типи цілей: наземні, надводні, повітряні.

Що відомо про ракету Р-73

Р-73 призначена для боротьби з повітряними цілями: аеростатами, літаками, гелікоптерами та крилатими ракетами. Стандартно нею озброюють літаки, зокрема МіГ різних версій, та літаки СУ-24, 25, 30.

Але ще під час війни у Югославії (90-ті) Сербія створила зенітно-ракетний комплекс Pracka RL-4, який використовував Р-73. Хоча серби підібрали пускові установки для ракет та створили для них прискорювачі, жодної згадки про успішне застосування цих засобів ППО немає.

В Індії на базі цієї ракети створили ЗРК SAMAR-1 із дальністю ураження 10-12 км. Однак цей комплекс має також повноцінну оптико-електронну систему виявлення та наведення.

ЗРК SAMAR-1 з ракетами Р-73 – фактично індійська саморобка

ЗРК SAMAR-1 з ракетами Р-73 – фактично індійська саморобка

Що відомо про MAGURA V5

Інформації про розробників дрона у відкритому доступі немає, як і згадок деталей його розробки. Спочатку виробник співпрацював із СБУ, але згодом перейшов до ГУР.

Натепер за допомогою ударних морських дронів Magura V5 було знищено:

  • великий десантний корабель: «Цезарь Куніков»;
  • десантні катери «Акула» та «Серна»;
  • ракетний катер «Івановєц»;
  • корвет: «Сєргєй Котов»;
  • середній розвідувальний корабель «Іван Хурс» (пошкоджений);
  • швидкісний катер.

Технічні характеристики MAGURA V5

  • Довжина: 5,5 м
  • Ширина: 1,5 м
  • Повна вага: 1000 кг
  • Корисне навантаження: 320 кг
  • Операційний радіус дії: до 400 км
  • Дальність ходу: до 800 км
  • Автономність: до 60 год
  • Крейсерська швидкість: 41 км/год
  • Максимальна швидкість: 78 км/год
Подякувати 🎉