Facebook Pixel

«Мене хотіли пограбувати або залякати». Як під час мораторію без документів і ордера обшукали бізнесмена

Як під час мораторію СБУ без документів і ордеру обшукала бізнесмена

Як під час мораторію СБУ без документів і ордеру обшукала бізнесмена

Через великий тиск силовиків на українських підприємців і погрози «Маніфесту 42» зупинити діяльність бізнесу 23 січня 2024 року президент Володимир Зеленський підписав указ про тримісячний мораторій на обшуки та блокування роботи підприємств правоохоронцями. Термін дії мораторію добіг кінця 23 квітня.

Він допоміг не всім. Наприклад, до колишнього власника Voda UA Дмитра Нікіфорова співробітники СБУ прийшли без посвідчень, дозволів на обшук і в час, коли закон не дозволяє проводити обшуки.

The Page поспілкувався з Дмитром, аби відтворити події 13 березня 2024 року (мораторій діяв вже півтора місяця) та дізнатися його думки про дії правоохоронців відносно бізнесменів.

Маски-шоу без жодних документів

Як проходив обшук?

13 березня, десь о 22:45, до мене в квартиру прийшли троє людей у формі СБУ, хоча після 22.00 будь-які слідчі дії можливі лише у виняткових ситуаціях, чітко визначених законом. Вдома на той час були родичі.

«Працівники СБУ» швидко зачитали нібито постанову на обшук і сказали, що мене звинувачують у держзраді. Так само швидко вони махнули посвідченнями, але не дали з ними ознайомитись. Нормально озвучили тільки номер кримінального провадження, але як виявилось потім, такого провадження просто не існує.

QuoteЗгодом на місце приїхав адвокат, але він також не отримав ані прізвищ силовиків, ані ухвали суду на обшук. Здавалося, що це просто бандити. Викликали поліцію. Вона, перевіривши посвідчення, підтвердила, що це співробітники СБУ.

Більше того, під час обшуку не було ні відеофіксації, ні понятих, як це передбачає процедура. Згодом силовики пішли, нічого не знайшли, нічого не вилучили, склали протокол в одному екземплярі та зникли разом з ним.

Поліція під час перевірки документів есбеушників нічого, окрім цього, не зробила?

Фото співробітника СБУ в квартирі підприємця, Фейсбук Дмитра Нікіфорова

Фото співробітника СБУ в квартирі підприємця, Фейсбук Дмитра Нікіфорова

Я вам скажу більше, поліція підтвердила їхні посвідчення СБУ, але нічого не записала, не запитала та жодну камеру не ввімкнула. Самих же есбеушників упізнати неможливо, бо вони були в балаклавах.

У мене є офіційна відповідь поліції, яка каже, що це справді були співробітники СБУ, яких за посвідченням встановили поліцейські.

Чи звертались ви до СБУ?

QuoteЗапит до СБУ писав я, писала моя дружина, був адвокатський запит, але на все вони відповідають, що підозра про держзраду громадянину Нікіфорову не надавалась.

Своєю чергою, ми їх запитували, чи були їхні співробітники за моєю адресою 13 березня.

Мені здається, вони або шукали гроші, щоб банально пограбувати, або хотіли залякати мене, можливо, навіть викрасти з метою вимагання грошей.

Як силовики маніпулюють законом і кошмарять бізнес, розповідає голова «Маніфесту 42» (відео)

«Правоохоронців цікавить негайне особисте збагачення»

Чи можете ви порівняти сучасний тиск правоохоронців на бізнес із минулим, можливо, часів Януковича?

QuoteЗараз правоохоронців взагалі не озираються назад, у них немає слова «завтра», їхні дії стають відверто цинічними та небезпечними, тому що за основу в них — негайне особисте збагачення й жодного страху за можливу відповідальність.

На мою думку, наразі правоохоронні органи отримали від Офісу Президента і свого куратора Татарова (заступника керівника Офісу Президента. – The Page) повну індульгенцію і карт-бланш на будь-які дії, якщо це не матиме якогось суспільного резонансу.

Якщо хтось когось пограбує або випадково вб'є — це дрібниця, тому що на сьогоднішній день у Татарова це єдиний метод тримати силову вертикаль у повній лояльності, давши «опричникам» на розграбування бізнеси та цивільних.

Але навіщо Офісу президента стріляти собі в ногу та знищувати бізнеси свавіллям силовиків?

За рахунок цього вони повністю тримають під собою силову вертикаль. Для того, щоб вона виконувала завдання, її потрібно якось матеріально стимулювати.

Дмитро Нікіфоров на фото

Дмитро Нікіфоров на фото

Чому мораторій на обшуки працював не для всіх

Найцікавіше, що до вас увірвались вже після початку дії мораторію. Як ви це пояснюєте?

Які мораторії, слухайте? У мораторії йдеться про якісь речі, пов’язані з законом. Тут же люди приходять взагалі без процесуальних документів, їм мораторій не указ, розумієте?

QuoteЗа моєю інформацією, такі «мобільні угруповання» є в БЕБ, Нацполіції, СБУ. Це угруповання, які під прикриттям своїх безпосередніх керівників виконують різні завдання, зокрема й мародерством займаються. Вони як були, так і є.

Не розумію, навіщо нам потрібні якісь мораторії? У нас що, кримінальні кодекси не працюють? Вони втратили силу? Це виглядає так, ніби президент сказав, що, знаєте, давайте ми з першого по п'яте число бізнес кошмарити не будемо, а ось шостого почнемо.

Тоді як ви сприймаєте ініціативу «Маніфесту 42»? Чи може вона щось змінити?

Скажіть, будь ласка, як мені допоміг мораторій? Як допоміг мораторій сотням іншим, а можливо, тисячам, до яких ось ці люди в балаклавах вдиралися без жодних документів, постанов тощо?

Люди залякані, тому мовчать. Як на мене, це гра зі статистикою, скільки там справ закрили. А скільки порушили? Це все маніпуляції зі статистикою. Можливо, когось перенесли на наступний місяць. Але всіх, кого треба взяти, візьмуть. Під час мораторію, після, до — не має жодного значення. На сьогодні в країні повне правове свавілля. І жодними мораторіями справу не виправиш.

Ба більше, змінами законодавства справу не виправиш. Тому що законодавство, як видно на моєму прикладі, взагалі дуже умовна штука.

Як бізнес сприймає поточний тиск з боку силовиків

«Півтори години «ґвалтувати» пустий сейф, ключі від якого були у начальника охорони, з яким не було зв’язку через вилучений телефо», – написав тоді про обшук НАБУ в компанії Archer власник Олександр Ярема. Читайте його кейс на The Page

«Півтори години «ґвалтувати» пустий сейф, ключі від якого були у начальника охорони, з яким не було зв’язку через вилучений телефо», – написав тоді про обшук НАБУ в компанії Archer власник Олександр Ярема. Читайте його кейс на The Page

Ви писали, що не плануєте повертатися до бізнесу в Україні, поки система не зміниться. Це правда?

Ігри з українською податковою та правоохоронною системою я закінчив, бо займатися реєстрацією податкових накладних як окремим бізнесом я не буду.

Постійно боротися з ДБР, Нацполом, податківцями я теж не буду. Серед моїх друзів всі, хто могли згорнутися, згорнулися.

QuoteОсобисто я продав Voda UA (у жовтні 2023 року. – The Page) саме через неможливість вести далі бізнес, бо Гетманцев (голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики. – The Page), який постійно стоїть з цією водою, бо це офіційна вода Верховної Ради, вважав моє підприємство ризиковим.

Як на практиці відбуваються рейдерські захвати та кошмарення від силовиків?

Наприклад, завод Rollton зупинили силовики. А потім раптом запустили, але після цього Rollton бігав і знімав статті, які він розміщував за гроші, про свавілля правоохоронців.

Домовилися, заплатили. Їм сказали: працюйте далі, будете платити стільки-то. А всі статті, ви, будь ласка, приберіть.

QuoteДо вас прийшли, усе заарештували – так це працює. Вліпили вам держзраду, якщо це СБУ, якщо Нацпол – підробку документів, прийшов БЕБ – несплату податку. Просто беруть з неба. Через п’ять рукостискань можна притягнути кого завгодно.

Завжди десь проходив повз громадянин Білорусі, з яким компанія співпрацювала (це може стати формальною причиною для відкриття провадження про фінансування тероризму від СБУ. – The Page).

Що ми маємо зробити, аби зупинити свавілля силовиків?

Ми повинні змусити депутатський корпус, генпрокурора займатися своїми справами, щоб держава в особі ДБР або Генпрокуратури найжорстокішим чином це зупиняла.

З кожним таким випадком потрібно розібратися. Інакше ніяк.

Законодавство змінювати безглуздо, тому що ніхто його не виконує. Гратися в усі ці мораторії – це стокгольмський синдром, ширма, яка дозволяє можновладцям і далі робити те, що вони роблять.

QuoteЦе просто спускання пари, яке може захистити кілька десятків, можливо, сотню підприємств, об’єднаних «Маніфестом», але не тисячі бізнесів, що потерпають від силовиків.

Без жорсткої реакції влади на ось такі випадки нічого не буде. Тобто вони повинні нещадно каратися. Якщо не буде на це політичної волі, то нічого в країні не буде. Чому не знайшли досі цих есбеушників, які приходили до мене?

—-

Нагадаємо, The Page звернувся із запитом до силових структур, щоб з’ясувати, як вони виконують рішення РНБО, яке мало зупинити тиск силовиків на українській бізнес. Від СБУ ми отримали дуже коротку відповідь: «Службою безпеки України відповідно до визначених законодавством повноважень та в частині, що стосується, організовано виконання передбачених зазначеним рішенням Ради національної безпеки і оборони заходів».

The Page детально розбирає тему наїздів на бізнес. Якщо підприємцям, котрі зіткнулися з проявом свавілля, є що розповісти про це публічно чи анонімно, вони можуть написати редакції [email protected].

Подякувати 🎉