Facebook Pixel

Літаки та гелікоптери для України: які країни вже передали їх Києву

Винищувачі та гелікоптери: які країни передали їх Україні

Винищувачі та гелікоптери: які країни передали їх Україні

Союзники у 2022-2023 роках передали або передають Україні близько 40 радянських літаків і 50 гелікоптерів. Хто саме допомагає Україні та скільки ще літаків міг би отримати Київ?


Винищувачі для України: хто передав Києву літаки та чому Болгарія все заперечує

Які країни передали Україні радянські винищувачі. Джерело даних — t.me/statisticsUA24/1983

Які країни передали Україні радянські винищувачі. Джерело даних — t.me/statisticsUA24/1983

Найбільше підтверджених винищувачів передала наразі Україні Словаччина — мова йде про 13 МіГ-29 для Києва, передачу яких вона завершила 17 квітня. Інформацію підтвердив міністр оборони Словаччини Ярослав Надь.

Більш неоднозначна історія склалася з Болгарією: хоча Bloomberg у своїй статті у січні 2023 переліку допомоги для України називав 14 штурмовиків Су-25 від цієї країни, отриманих Києвом через НАТО, офіційно уряд цього не підтвердив. Мало того, голова МЗС Болгарії Ніколай Мілков заявив у січні, що не має інформації про продаж НАТО 14 літаків для передачі Україні. Так само інформацію про продаж літаків НАТО спростувало Міноборони Болгарії.

Втім, The Page уже писав про те, що не всі країни готові допомагати Україні публічно: до списку країн «тихої допомоги» через страх «помсти» або погіршення відносин із росією відносять і Болгарію. Це могло б пояснити інформацію про Су-25 від Bloomberg, яку Болгарія не хоче підтверджувати. Також, згідно з угодою про постачання озброєнь Києву список зброї, що передається від Болгарії, офіційно засекречений.

Зі свого боку, Північна Македонія підтвердила, що у 2022 році передала свої чотири штурмовики Су-25 Україні.

Публічно та відкрито передає Україні свої винищувачі МіГ-29 і Польща: чотири з 10 вже прибули в Україну. Цими 10 винищувачами радянських часів потенційна допомога від Варшави не обмежується: поки країна ділиться з Києвом тільки «мігівським щитом».

За словами керівника безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павла Лакійчука, Польща ще має 20-22 МіГ-29А та МіГ-29УБ на озброєнні, які вона передавати не планує. Водночас, якщо програма НАТО по переходу Варшави на F-35 прискориться, Київ може отримати додаткові винищувачі радянських часів. За даними Укрінформ, Польща може передати Києву ще 10 винищувачів, окрім обіцяних.

Також 17 квітня стало відомо, що Канада передасть Україні конфіскований у рф літак Ан-124 «Руслан». «Руслан» канадці затримали в аеропорту Торонто ще у лютому 2022 року — він приземлився за дві години до того, як країна оголосила про закриття неба для авіакомпаній рф через повномасштабне вторгнення в Україну.

Гелікоптери для України: скільки їх отримав чи отримає Київ

Які країни передали Україні гелікоптери. Джерело даних: Які країни передали Україні радянські винищувачі. Джерело даних — t.me/statisticsUA24/1983

Які країни передали Україні гелікоптери. Джерело даних: Які країни передали Україні радянські винищувачі. Джерело даних — t.me/statisticsUA24/1983

Найбільшу кількість гелікоптерів, зокрема 20 Мі-17, Україні передали США: ці літальні апарати увійшли до пакету обороннох допомоги вартістю 700 млн доларів за червень 2022 року.

Наприкінці березня 2023 року міністерка оборони Північної Македонії Славянка Петровська заявила також, що її країна планує передати Україні 12 бойових гелікоптерів Мі-24. Цікаво, що раніше Defence Express писав про певну плутанину із кількістю гвинтокрилів на балансі у країни, адже за даними The Military Balance 2022, македонці мали 2 Мі-24В на озброєнні, а також 6 Мі-24В та 2 Мі-24К на зберіганні. Тим не менш, місцеві ЗМІ підтвердили інформацію про 12 апаратів.

ВПС України також отримали гелікоптери від Латвії — мова йде про 2 Мі-17 і два Мі-2, що передали Києву у частково розібраному вигляді у серпні 2022 року.

Литва наприкінці січня анонсувала також передачу двох вертольотів Мі-8 Україні, але поки що даних про їхню доставку Києву не було.

Наприкінці березня про наміри передати Україні 14 гелікоптерів Мі-8 заявила Хорватія, писав УНІАН.

Зі свого боку, Чехія вже передала Києву ударні гелікоптери Мі-24Д, про що писав WSJ. Точна кількість їх не повідомлялася, але відомо, що на балансі армії їх перебувало 7. Є дані й щодо передачі Києву Мі-35 — за даними Key Aero, два Мі-35 – 3362 і 3370 – готувалися до передачі авіації ЗСУ ще у червні 2022 року.

Чи багато літаків ще може отримати Київ

Фактично можливості передачі Україні радянського парку літаків обмежені приблизно 70 літальними апаратами — мова про МіГ-29 і Су-25, каже авіаційний експерт і менеджер авіаційного сектору Богдан Долінце.

litachki-ekspluatatsiya.jpg

Труднощі такої передачі полягають у тому, що тільки частина з літаків і гелікоптерів знаходиться на озброєнні, вже розповідав The Page авіаексперт, директор БФ «Допомога Львівському оборонному кластеру» Кирило Новіков.

Інші ж перебувають на складах, і потребують щонайменше капремонту та модернізації. Крім того, не так багато країн-союзників України ще мають або мали їх взагалі у серйозній кількості — тут переважно називають ті ж Болгарію, Словаччину та Польщу.

Водночас близько 30 МіГ-29 тримають у себе на балансі США, проте, на думку Новікова, навряд чи вони передадуть їх Києву (хоча Україна неодноразово про це просила).

Quote«Вони тримають їх більше для якихось власних власних стратегічних і тактичних цілей», — каже експерт.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉