Геополітичні, військово-стратегічні, економічні та соціальні мотиви спонукають інші країни підтримувати Україну під час російської навали. Для деяких із них це ще й можливість зруйнувати багатовікову російську імперію руками українців і без власних людських втрат. Які причини та мотиви допомоги в наших союзників, дослідило .
Чому деякі союзники дуже допомагають Україні
Безумовно, мотиви надання допомоги Україні в різних країн різні. Скажімо, Польща, країни Балтії, Словаччина, Чехія, Фінляндія та Швеція усвідомлюють, що в разі поразки України наступними жертвами агресії путіна будуть вони. Тому допомагають нам максимально, зокрема, озброєнням і гуманітарною допомогою.
«Молдова теж це розуміє, але боїться рф, тому надає лише гуманітарну допомогу. У США та Британії дещо інші мотиви: окрім бажання знищити росію, завдяки постачанню різних видів допомоги активніше працює їхня власна економіка. А це прибутки до бюджетів, нові робочі місця, зниження соціальної напруги, випробування в умовах повномасштабної сучасної війни різних видів озброєння, модернізація власних арсеналів», — зазначає Євген Савісько, експерт громадського руху «Всі разом!»
Він вважає, що Німеччина допомагає Україні лише через тиск на уряд від депутатів Бундестагу та власників військово-промислового комплексу, котрі хочуть заробити на нашій війні. Схожа ситуація у Франції та Італії.
Окремо варто відзначити допомогу від іноземних волонтерів. От хто допомагає Україні за від щирого серця. І часто виглядає так, що підтримка волонтерів є набагато більшою, ніж від їхніх офіційних урядів.
Допомога від США: гроші, зброя та навчання
За обсягом наданої Україні допомоги нині лідирують США. З початку війни Америка надала Україні приблизно $13 млрд фінансової допомоги у вигляді грантів, гарантій і кредитів, зокрема, через механізм фінансування Світового банку.
Також США надали військову допомогу на понад $20 млрд. Вона включала броньовані машини, артилерійські системи, ракетні установки, протитанкові та зенітні комплекси, боєприпаси, амуніцію тощо. Крім того, у цій країні проходять навчання українські військові.
США прийняли майже 100 тис. українських біженців, які отримують допомогу від американського уряду.
Велика Британія: танки, зенітки, біженці
Велика Британія надала військову, економічну та гуманітарну допомогу на загальну суму понад 4 млрд фунтів. Велика Британія є другим після США постачальником військової допомоги на загальну суму понад 2,3 млрд фунтів ($2,87 млрд). Вона включає танки, броньовані машини, протитанкові комплекси, зенітні та артилерійські системи, боєприпаси тощо.
Також Велика Британія проводить навчання українських військових і приймає українських біженців.
Країни ЄС: кредити, гранти, озброєння
ЄС уже надав гуманітарну допомогу на 485 млн євро. Країни ЄС прийняли майже 8 млн українських біженців. Найбільше – Польща — 1,5 млн, Німеччина — 1 млн, Чехія — 0,5 млн.
«ЄС і країни-члени надали Україні значну військову, фінансову та гуманітарну допомогу. У 2022 році ЄС надав Україні кредитів і грантів на загальну суму 9 млрд євро. На 2023 рік передбачені кредити на суму в розмірі 18 млрд євро. Крім того, ЄС виділив 3,6 млрд євро на закупівлю військової техніки, боєприпасів, пального, засобів індивідуального захисту тощо», — говорить Олександр Хмелевський, незалежний експерт.
Відповідно до звіту, опублікованого незалежним німецьким аналітичним центром Kiel Institute, торік Польща стала лідером з-поміж країн, які найбільше допомагають Україні.
У перерахунку на валовий внутрішній продукт торік вартість цієї допомоги становила 2% ВВП Польщі. Це фінансова допомога Україні, видатки на підтримку біженців.
У категорії країн, які надали найбільшу фінансову підтримку Україні, без урахування допомоги біженцям, перше місце посіла Естонія, після неї — Латвія та Литва. Польща посідає четверте місце з показником 0,6%. Докладніше про позицію Естонії щодо війни росії в Україні — в інтервʼю посла Естонії в Україні Каймо Кууска та SPEKA.
Ця допомога включає військову, фінансову, гуманітарну допомогу та підтримку українських біженців.
Країни надають допомогу Україні, насамперед через те, що Україна фактично стала щитом Європи від російської агресії. Вони розуміють, що якщо росії вдасться перемогти, то вона далі піде на європейські країни. Особливо цю загрозу відчуває Польща та країни Балтії, які виділяють значні кошти на підтримку України. Чехія та Словаччина також пам'ятають про радянську окупацію та надають значну допомогу Україні, як військову, так і гуманітарну.
Олександр Хмелевський
незалежний експерт, к.е.н.
Країни-члени НАТО, які безпосередньо не межують з росією, розуміють: якщо росія нападе на Польщу чи країни Балтії, то їм доведеться також вступити у війну, зазначає він.
Звісно, для них краще надавати допомогу Україні, ніж воювати самим. Ба більше, західне суспільство, включно зі США та європейськими країнами, дуже не хоче воювати. Звісно, не можна виключати й співчуття з боку народів західних країн до України, але головний мотив — суто прагматичний: не допустити поширення російської агресії на НАТО.
Допомога Україні «по-тихому»
Кільський інститут світової економіки проаналізував і оцінив, як різні країни допомагають Україні, сформувавши Індекс прозорості даних.
У ньому враховувалися такі аспекти:
- чи є офіційна інформація про державну допомогу Україні;
- чи загальна сума підтримки України надається урядом;
- грошова оцінка підтримки;
- про яку кількість надання військових одиниць офіційно відомо.
До країн, котрі найбільше «по-тихому» допомагають Україні, потрапили Португалія, Румунія та Болгарія. Не афішують свою підтримку також Іспанія та Греція.
Водночас найбільше відомостей про передавання допомоги надають Швейцарія, Данія, Сполучені Штати, Швеція та Нідерланди.
Скільки європейців виступають за підтримку України
Якщо звернутися до статистики, то нині 40% європейців виступають за подальшу підтримку України, навіть якщо це обернеться для них негативними економічними та соціальними наслідками. Водночас 39% опитаних форумом «Міграція та демократія» не готові надалі підтримувати Україну за будь-яку ціну.
Дослідники опитали жителів Німеччини, Франції, Нідерландів, Швеції, Іспанії, Італії, Польщі, Чехії, Угорщини та Греції. У репрезентативному опитуванні загалом узяли участь трохи більш як 20 тис. респондентів.
Що допомога дає Україні та чому зброї недостатньо
У підсумку з 24 лютого станом на 14 грудня від міжнародних партнерів що бюджету України від іноземних партнерів надійшло $28,1 млрд, підрахували у звіті Центру економічних стратегій. З-поміж цих коштів приблизно 12 млрд грн ($326 млн) — це гранти. Загалом вклад міжнародних партнерів склав 60% усього додаткового фінансування, що отримав український бюджет.
Завдяки західній допомозі Україна може продовжувати боротьбу з російським агресором. Без військової допомоги наша країна вже давно б вичерпала свої запаси озброєнь і боєприпасів та була б змушена припинити спротив. А без фінансової допомоги Заходу на нас чекав би повний колапс фінансової системи, девальвація гривні, банкрутство банків тощо.
Проте нам потрібно значно більше передусім військової допомоги. На жаль, Захід дуже повільно надає нам озброєння та боєприпаси. Якби допомога надходила в необхідній кількості та вчасно, ЗСУ вдалося б звільнити значно більше окупованих територій.
Обмежена військова допомога пояснюється не лише небажанням окремих країн і політичних сил надавати допомогу Україні, але й тим, що Захід виявився неготовим до такої масштабної та тривалої війни.