Facebook Pixel

Скільки зброї Україна віддала й продала до війни та повномасштабного вторгнення

У результаті підписання Будапештського меморандуму та наступних договорів про роззброєння України Київ віддав або знищив багато зброї, якою можна було стримувати росію. Наприклад, нашою ракетою Х-22 окупанти знищили багатоповерхівку в Дніпрі та вбили понад 30 людей. The Рage дослідило, яку зброю ми втратили, продали та чому.

Як Будапештський меморандум не став гарантом безпеки

Розпад СРСР викликав серйозне занепокоєння на Заході. Були побоювання, що контроль за використанням ядерної зброї суттєво ослабне. Це призведе до того, що ядерна зброя потрапить до рук терористів чи буде використана в результаті конфлікту між колишніми союзними республіками.

У цих умовах США розглядали росію як спадкоємицю СРСР та гаранта безпеки на пострадянському просторі. Вони вважали, що росія може краще забезпечити контроль за нерозповсюдженням ядерної зброї. З нею буде легше домовлятися, ніж із декількома колишніми союзними республіками.

У грудні 1991 року США ухвалили Програму Нанна-Лугара. Її офіційна назва — «Акт 1991 року про скорочення радянської ядерної загрози». Проте таке скорочення зачепило всі колишні союзні республіки, за винятком росії. Будапештський меморандум став документом, який забезпечив реалізацію Програми Нанна-Лугара.

«В обмін на гарантії безпеки Україна передала росії 176 міжконтинентальних балістичних ракет і майже 4 200 тактичних ядерних боєприпасів. Були передані росії, або знищені 42 стратегічні бомбардувальники ТУ-95Н і ТУ-160, які зараз рф використовує для завдання ударів по Україні. Також Україна в межах досягнутих домовленостей утилізувала 487 крилатих ракет Х-55, а ще 581 передала росії. Зараз рф обстрілює цими ракетами Україну. У цьому випадку Україна стала заручницею угод, досягнутих між росією та США».

Олександр Хмелевський

Олександр Хмелевський

незалежний експерт, к.е.н.

Очевидно, що українське керівництво могло б проявити волю та відмовитися від нав'язаних угод. Ядерна зброя є надійним засобом для стримування агресії. Але через свою непоступливість Україна могла б зазнати санкцій і опинитися в ізоляції. Керівництво України тоді обгрунтовувало своє рішення неможливістю технічного обслуговування ядерної зброї та браком коштів.

Quote«Це була неправда. Міжконтинентальні ракети проєктувалися та вироблялися на «Південмаші» та інших українських підприємствах, і наші фахівці могли їх краще обслуговувати, ніж російські, — говорить Хмелевський. — Росія, хоча й переживала глибоку економічну кризу в 1990-ті роки, із цим впоралася. Очевидно, що Україна впоралася б теж».

Чому Україна масово розпродавала озброєння

Крім ядерної зброї, Україна продавала та утилізувала й звичайну зброю. За офіційною статистикою, лише з 2001 до 2014 року було продано та утилізовано 762 літаки, 2 815 танків і 1 910 ракетних установок. Це значно більше, ніж мала Україна напередодні вторгнення й отримала протягом війни від союзників.

Quote«З-поміж міністрів оборони, за яких відбувався найбільший розпродаж і утилізація української зброї, можна виділити Анатолія Гриценка (192 літаки, 698 танки, 1 054 ракетні комплекси) та Михайла Єжеля (127 літаків, 1 тис. танків, 29 ракетних комплексів). Причиною масового розпродажу та утилізації озброєння було те, що керівництво України вважало, що воювати ні з ким не доведеться, діє міжнародний порядок, який гарантує Україні збереження суверенітету та територіальної цілісності», — говорить Хмелевський.

Експерт вважає, що така «наївність» викликає подив, оскільки ще в 1990-ті роки росія здійснила спробу анексії Криму, а у 2003 році розгорівся конфлікт довкола острова Тузла. З початку 2000-х років росія розбудовувала армію, нарощувала озброєння, зростала імперська пропаганда, звучали територіальні претензії до України.

За свого боку, політолог Дмитро Воронков у коментарі The Page причиною розпродажу зброї назвав корупцію:

Quote«Саме тому більша кількість документів щодо експорту зброї до 2005 року зникла. Звичайно, десь, можливо, продаж зброї був спробою залучити додаткові кошти та залатати якісь діри в бюджеті. В окремих випадках, можливо, це була спроба зміцнити міжнародні відносини з тією чи іншою країною».

Скільки зброї продала Україна у 2013 — 2019 роках

У 2000 році Україна сама віддала росії 386 ракет за борги. А ще 423 ракети ми самі утилізували у 2002 — 2006 роках. Разом зі своєю бомбардувальною авіацією.

За даними Державної служби експортного контролю, станом на 2013 рік Україна ще продавала зброю росії – один бойовий вертоліт. Більше жодних постачань до рф не було.

Скільки зброї продала Україна у 2013-2019 роках

Скільки зброї продала Україна у 2013-2019 роках

Наприклад, у 2013-му Україна найбільше продала гвинтівок і карабінів69 293. Основна частина пішла таким країнам:

  • США (30 тис.);
  • Канада (19,1 тис.);
  • Німеччина (9,5 тис.);
  • Велика Британія (7 тис. 668).

В Австрію, Чехію, Ефіопію й Таджикистан Україна поставила загалом 32,6 тис. автоматів і пістолетів-кулеметів. У Таджикистан, Чад і Туреччину продали понад тисячу легких кулеметів.

Крім того, у 2013 році було продано 8 303 револьвери та пістолети, половина – у США, решта – у Німеччину, Британію, Канаду, Чехію, Перу, Азербайджан.

З військової техніки Україна у 2013 році продала 49 танків (Ефіопія, Судан), 6 бойових літаків (Чад, Нігер), один військовий корабель (Китай, якому Київ продав ще один корабель наступного року).

У 2014 році основну частину експорту зброї України знову становили гвинтівки та карабіни – 28 667, які надійшли таким країнам:

  • Канада — 10,4 тис.;
  • США – 10 166;
  • Чехія – 5 тис.;
  • Уганда – 3 тис.,
  • Грузія – 100;
  • Конго – 1.

Також Україна продала Білорусі переносні протитанкові керовані снаряди та ракетні комплекси, Нігерії та Ефіопії — танки та артсистеми великого калібру, Хорватії та Чаду — бойові вертольоти, Південному Судану — важкі кулемети.

Протягом 2015 — 2021 років Україна далі продавала зброю, зокрема, це були:

  • десятки тисяч гвинтівок і карабінів;
  • сотні штурмових гвинтівок;
  • легкі та важкі кулемети;
  • протитанкові рушниці та гранатомети;
  • револьвери та пістолети;
  • артсистеми великого калібру;
  • протитанкові керовані снаряди;
  • ракети та пускові установки;
  • бойові броньовані машини;
  • танки тощо.

У 2021 році, за підрахунками Стокгольмського інституту дослідження проблем миру, витрати на оборону у світовому масштабі становили $1,98 трлн. З них $5,9 млрд — частка України (34 позиція). З-поміж експортерів озброєння за 2016 – 2020 роки Україна посідала 12 позицію з часткою у світовому обсязі експорту 0,9%.

«Звісно, розпродаж зброї послабив Україну, але будемо реалістами – більшість із неї була б вже не на ходу до цих часів (якщо говорити про бойову техніку), та й застаріла в якомусь сенсі. Але це допомогло б на самому початку повномасштабного вторгнення. Як приклад: у перші дні не всім вистачало навіть стрілецької зброї. У нас у перший тиждень був один автомат на трьох. А саме стрілецьку зброю та ПТК Україна найбільше експортувала в довоєнні часи».

Дмитро Воронков

Дмитро Воронков

політолог

Він вважає, що найцінніша зброя, яку ми втратили під час довоєнних «аукціонів», це:

  • авіація (особливо гелікоптери);
  • танки Т-72, Т-80;
  • військові кораблі;
  • БМП.

До війни й навіть після років війни, але ще до повномасштабного вторгнення, українська оборонна промисловість у нашій державі розглядалася як інструмент заробітку. У результаті такої політики ми мали виснаженість науково-технологічної бази, відсутність виробництва обладнання для електронного машинобудування, незначну кількість розробок. Тепер за корупцію та помилки політиків ми платимо життями українців.

Яким країнам Україна продавала зброю у 2013-2019. Графік «Слово і діло».

Яким країнам Україна продавала зброю у 2013-2019. Графік «Слово і діло».

Досить жебракувати та прибіднятися — час робити самим

Американський військовий експерт Філіп Карбер, коментуючи постачання зброї в Україну, підкреслює таке:

Quote«Розумію, що нині вам дають не стільки зброї, щоб це мало істотний ефект на перебіг бойових дій. Але це не наша вина, що ви, хлопці, продавали в країни третього світу вироби своєї оборонної промисловості для отримання прибутку замість того, щоб розбудовувати власні Збройні сили».

Він зазначає, що Україна навіть після року від початку цієї війни продовжувала це робити, зокрема робила ракети далекого радіусу дії, але зробила їх лише чотири штуки.

Філіп Карбер
Філіп Карбер
американський військовий експерт

Ви повинні соромитися. Я завжди був найбільшим вашим лобістом, щоб ви отримували багато всього. Інших на Заході реально дратує, що ви просите зброю, оскільки ви не будували власні сучасні технології та не озброювали.

Наприклад, ваш Харківський танковий завод — один із найкращих заводів у світі. Ваші конструктори взяли танк Т-72, який мав дуже вразливу вежу, поставили на неї німецьку гармату, а місце для боєприпасів зробили ззаду за вежею. І зробили з нього класний танк, що ідеально підходить для вашої місцевості.

На мій погляд, він був би чудовий не тільки для вас, а, наприклад, для країн Балтії. Але ви його не почали виготовляти, це був лише прототип.

Ви могли б робити бойові машини піхоти, причому набагато кращі за Bradley. Мали для цього технології, але ви цього також не робили. Тому не звинувачуйте нас. Я вже мовчу про те, що ви не мобілізувалися та не готувалися, коли ще за шість місяців до вторгнення були очевидні всі ознаки майбутньої повномасштабної війни.

Досить жебракувати та прибіднятися — час робити самим!

The Page
Коментар The Page

«Україні давно треба виготовляти власне озброєння в серйозних масштабах».

Подякувати 🎉