Поки українські державні збройові заводи виробляють боєприпаси для танків радянських часів, наші військові навчаються та чекають на прибуття західних танків. Україні вже обіцяли 150 Leopard, і за підсумками зустрічі Рамштайн-10 танкова коаліція допомоги Києву далі зростає.
Українські військові завершили навчання на танках Leopard у Німеччині, а США готують Abrams для відправлення Києву. Які країни навчають українських військових і чому різні танки Leopard вкупі з Abrams, Challenger і радянськими Т-72 не ідеальне рішення? Які виклики має подолати Україна до початку контрнаступу, розбиралося .
Які країни тренують українських військових на західних танках
Велика Британія
Велика Британія була першою країною, яка надала Україні сучасні танки, показуючи приклад іншим країнам, які мають власні бойові машини. На південному заході Британії українські військові тренуються на британських танках Challenger 2. Це сталося після того, як Лондон пообіцяв надати Україні 14 машин і відповідні бойові припаси.
Канада в Польщі
Найближчими тижнями Україна має отримати від Канади вісім основних танків Leopard 2 (чотири з них уже в Польщі), а також боєприпаси до них. Канадські інструктори також прибули до Польщі, щоб тренувати українських військових.
Польща
Українські військові в Польщі пройшли інтенсивні курсові навчання на танках Leopard 2. Поки що лише Варшава поставила Україні обіцяні бойові танки. Отже, Польща стала країною, яка найшвидше впоралася із завданням постачання Leopard в Україну, але це, звісно, можна пояснити налагодженою логістикою між Києвом і Варшавою.
Іспанія
Іспанія незабаром відправить в Україну першу партію із шести танків Leopard 2A4, а також німецькі бронемашини такого самого типу. Перші 10 членів екіпажів української армії вже завершили чотиритижневий курс навчання на танках Leopard у Сарагосі, Іспанія.
Німеччина
У Німеччині українці уже також завершили навчання на новітніх танках Leopard 2A6 німецького виробництва, які відправлять в Україну. Хоча Німеччина спочатку відмовила Україні в постачанні танків Leopard, пізніше під тиском ЄС і США вона не тільки погодилася, а й оголосила, що готова очолити танкову коаліцію для допомоги Києву у війні з рф.
Від кого ще Україна отримає західні танки
Загалом танки Leopard Україні пообіцяли надати 9 країн (зараз йдеться про 150 одиниць із 300 необхідних). Міністр оборони США Ллойд Остін підкреслює, що коаліція країн і далі зростає.
Список із 9 країн танкової коаліції для України (танки Leopard) такий:
- Німеччина;
- Польща;
- Канада;
- Португалія;
- Іспанія;
- Норвегія;
- Данія;
- Швеція;
- Нідерланди.
Останньою до танкової коаліції доєдналася саме Швеція, яка заявила, що надасть Україні 10 танків Leopard 2.
Американські військові також уже реалізують плани щодо відправлення танків M1 Abrams в Україну: Пентагон раніше оголосив, що відправить Києву Abrams виробництва General Dynamics Land Systems.
Крім того, Україна отримала від низки країн пострадянські танки Т-72 – зокрема, від Польщі (260 одиниць), Чехії (72 одиниці) та Марокко (там США знайшли приблизно 20 одиниць таких танків і через Чехію переправили їх в Україну).
Мікс танків – не ідеальне рішення: які виклики стоять перед Україною
Мікс із німецьких Leopard, американських Abrams, британських Challenger укупі з пострадянськими Т-72 і Т-80 навряд чи є ідеальним рішенням для України. Таку думку в коментарі висловив керівник безпекової програми центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук.
Утім, за його словами, Києву зараз не до «краси гри» – прагматично для наступу нам потрібна бронетехніка, насамперед важка. До того ж Leopard чи Abrams – це квантовий стрибок у бойових можливостях, як порівняти з тією технікою, яку Україна використовує зараз.
Особливо вони можуть бути ефективними в єдиному бойовому порядку з БМП Bradley (США) та Marder (Німеччина), БТР Spartan (Велика Британія) і Bastion (Франція), західними самохідними гаубицями.
Безумовно, пояснює Лакійчук, сотні бойових танків різних типів і модифікацій – це перший виклик українській логістичній системі:
«Коли ми говоримо про постачання Україні «леопардів», треба розуміти, що Leopard-2 – це не один танк, а ціла лінійка основних бойових танків, від Leopard 2A1 до Leopard 2A7, які часом дуже відрізняються за оснащенням і бойовими можливостями. Танки Leopard 2A4, які ми отримуємо від Польщі та Іспанії, – це зовсім інші машини, ніж обіцяні Німеччиною Leopard 2A7. За великим рахунком це різні покоління. Що вже говорити про Leopard 1A5, сотні яких обіцяють передати Німеччина, Нідерланди та Данія».
Утім, на думку експерта, наші зброярі вже продемонстрували, що такий виклик їм по плечу.
Другий виклик – організаційно-штатний. Танки різних типів і різних модифікацій мають включатися в різні підрозділи та частини, де б вони формували єдину бойову систему з іншими видами техніки, що стоять на озброєнні, а командування під час планування бойових дій має врахувати особливості, сильні та слабкі сторони тих чи інших з'єднань і частин.
«І з цим впораємося», – упевнений Лакійчук.
Чи вистачить танків: що потрібно Україні для контрнаступу
Одним з елементів, необхідних для успішного наступу, є вирішальна перевага над противником у силах і засобах, зазначає безпековий експерт.
Поки що, за словами Лакійчука, ми такої не маємо — наші партнери довго зволікали з тим, чи їм взагалі потрібна рішуча перемога України на полі бою, а задекларовані зараз темпи постачань явно недостатні.
Проте експерт переконує, що це не є основною перешкодою для початку наступальної операції — перевага може досягатися і зазвичай досягається концентрацією зусиль на вузькій ділянці фронту, звідки й розвивається успіх.
Для початку українського контрнаступу командування має врахувати цілу низку часто взаємонесумісних чинників:
- стан сил противника;
- свої сили;
- фізико-географічні параметри майбутнього району бойових дій.
«Саме цим зараз займається наш Генеральний штаб. Наступ буде. Буде на визначеному напрямку й у визначений час. І ми переможемо. Обов'язково», – упевнений Лакійчук.