Україна дуже потребує боєприпасів, адже під час атак вона робить значно менше пострілів, ніж могла б, проте Заходу треба ще знайти ті боєприпаси для Києва. Отже, дискусії тривають не тільки навколо винищувачів для України.
Україна все ще використовує снаряди швидше, ніж Захід може їх виробити та/або доставити, і це обходиться недешево, пише The New York Times.
У середу, 8 березня, міністри оборони ЄС зібралися в Стокгольмі, аби обговорити цю проблему та знайти шляхи її розв'язання. То як можна забезпечити Київ боєприпасами на рівні потреб?
Як ЄС хоче розв'язати проблему з боєприпасами для України
Зараз ЄС обговорює закупівлю приблизно 1 млн снарядів коштом бюджету блоку. Орієнтовна вартість пакета для України — 4 млрд євро.
Стівен Ерландер, головний дипломатичний кореспондент NYT у Європі, пояснює, що виробники зброї могли б збільшити виробництво та побудувати нові заводи, але вони хочуть великі замовлення з гарантованою оплатою. Окрім того, для запуску нових заводів може знадобитися від 2 — 3 років.
Як пояснює президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, спільні інвестиції мають на меті заохотити виробників інвестувати в нові виробничі лінії. Так само ЄС уже діяв на початку пандемії COVID-19.
Закупити боєприпаси в такій кількості — 1 млн одиниць — запропонувала премʼєрка Естонії Кая Каллас за підтримки фон дер Ляєн і голови європейської дипломатії Жозепа Борреля.
Останній також пропонує витратити 1 млрд євро протягом наступних місяців на відшкодування країнам, які передають Києву боєприпаси безоплатно, і водночас спонукати їх розмістити нові замовлення для поповнення власних запасів.
Боєприпаси НАТО: не варто турбуватися?
Щодо країн НАТО та їхнього запасу боєприпасів, то Генсек НАТО Єнс Столтенберг запевнив, що турбуватися не варто — вони зможуть поповнити їх пізніше.
Проте, як пише Ерландер, у лютому Столтенберг попередив, що строки очікування боєприпасів великого калібру збільшилися з 12 до 28 місяців.
Автор нагадує, що спочатку для України шукали боєприпаси радянських часів для старих гармат, проте останнім часом Київ отримує й сучасні західні гармати, що вимагають уже боєприпасів 155 мм.
У нещодавньому листі до своїх колег у ЄС, який цитувало Financial Times, міністр оборони Олексій Резніков назвав такі цифри:
- Київ зараз використовує приблизно 120 тис. снарядів на місяць, і це лише пʼята частина від потреби;
- найменше Київ потребує 250 тис. снарядів на місяць.
Водночас 12 компаній у ЄС, що виробляють необхідні боєприпаси, можуть робити лише 650 тис. снарядів на рік, розповів виданню на умовах анонімності високопоставлений європейський посадовець. Це включає й інші види боєприпасів, крім 155 мм: 120 мм для танків Leopard 2 і 105 мм для Leopard 1.
США вже відправили Україні приблизно 1 млн 155 мм снарядів зі своїх запасів і частково поповнюють їх закупівлями з Південної Кореї, яка відмовляється продавати їх Україні напряму. Проте й Штати змушені збільшити виробництво — навесні воно зросте до 20 тис. раундів на місяць, а до 2025 року — до 90 тис. раундів.
Але США теж не виробляють багато 155-міліметрових снарядів і також збільшують власне виробництво.