Facebook Pixel

Контроль за зброєю та винищувачі F-16: у Конгресі США зросла напруга через допомогу Україні

У Конгресі США посилилося занепокоєння щодо високої вартості відправлення зброї до України.

Так, деякі республіканці та демократи вимагають звітності від Пентагону як про гроші, що вже надійшли, так і про ті, що ще мають надійти. Це загрожує консенсусу щодо фінансової підтримки Києва, пише The New York Times.

Члени обох партій, попри впевненість у тому, що більшість у Конгресі все ще рішуче підтримує Україну, непокояться про те, що меншість — з правих республіканців і ліберальних антивоєнних демократів — можуть ослабити цю рішучість, якщо війна триватиме.

Чого вимагають від Пентагону

Занепокоєні республіканці наполягали на оприлюдненні даних про поточні та майбутні витрати (що може бути непросто з огляду на необхідність тримати частину постачань у таємниці та гнучко реагувати на перебіг війни).

Quote«Ми всі стурбовані підзвітністю, — пояснює республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон, який раніше підтримував фінансування українських підприємств. — Будь ласка, давайте оприлюднимо це, щоб американський народ міг повірити в такі витрати».

Демократи також висловили занепокоєння, благаючи лідерів Пентагону бути відвертими щодо того, на яку суму законодавці мають розраховувати під час схвалення майбутньої допомоги Україні.

Quote«Як ви думаєте, скільки разів Конгресу потрібно буде надавати допомогу? — запитав демократ від Каліфорнії Ро Ханна заступника міністра оборони Коліна Кала. — Як ви думаєте, що врешті-решт є фіналом гри?»

Подібне питання — на скільки може збільшитися «чек» наступного року для України — поставив і демократ від Гаваїв Ед Кейс помічниці міністра оборони Салесті Валландер.

Лідери Пентагону зауважували, що важко назвати цифри чи графік, адже примхи війни не дають змоги дотримуватися чіткого плану.

Quote«Я не знаю, буде він більшим чи меншим; я просто знаю, що ми плануємо ефективні сили стримування, яких потребуватиме Україна», – говорить Валландер.

Що не так зі звітністю Пентагону

Обіцянка відправити танки, жорстокий характер війни на землі й тиск прихильників України щодо надання дозволу на передавання передових систем Києву загрожують вичерпати військові кошти швидше, ніж передбачалося під час схвалення майже $45 млрд військової та іншої допомоги до кінця вересня 2023 року.

Точка перелому фінансування може настати вже влітку 2023 року, на кілька місяців раніше, ніж очікувалося, зазначає видання.

Крім того, висока вартість війни та її непередбачуваний перебіг спонукали Конгрес випустити низку наглядових вимог щодо інформації про те, як було витрачено гроші. Деякі із цих подробиць було надано законодавцям, але тільки деякі з них дійшли до громадськості, пояснює автор матеріалу.

Отже, прискорення витрат і брак докладної інформації підживили рішучість кількох скептиків, які намагаються представити програму допомоги Україні «невдалою дурницею».

Звіти про зброю: що непокоїть республіканців

Крім того, республіканці традиційно вимагали довести їм, що зброя, надана Києву, використовується за призначенням.

Так, республіканець від Джорджії, відвертий критик фінансування України Ендрю Клайд підкреслив у зверненні до генерального інспектора Пентагону Роберта Сторча: треба впевнитися, що зброя, особливо найчутливіша, використовується за призначенням і не перенаправляється «на мерзенні цілі».

За словами представників Пентагону, підтверджених випадків використання чутливої зброї для неналежних цілей не було.

Утім, голова комітету Збройних сил Майк Роджерс, рішучий прихильник надання військової допомоги Україні, вважає, що такі рівні підтримки Києва у війні потребують безпрецедентного рівня нагляду з боку Конгресу.

Quote«Ви не можете засвідчити, що ми завжди дотримувалися вимог моніторингу кінцевого використання під час цього конфлікту, чи не так?» — наполягав республіканець від Флориди Метт Гетц.

Винищувачі F-16: група підтримки України

Водночас група прихильників надання Києву передової зброї також зростає.

Минулого тижня, у річницю повномасштабного вторгнення росії в Україну, двопартійна група законодавців із Палати представників, які закликають Джо Байдена надати Україні винищувачі F-16, зросла більш як утричі.

Демократка від Пенсільванії, членкиня групи та колишня офіцерка ВПС Кріссі Хулахан під час слухань у Конгресі благала Коліна Кала пояснити, чому програми з навчання українських пілотів керувати системами досі не розпочалися.

Кал наполягає, що це не заощадить час, адже, на думку Пентагону, на навчання українських пілотів використанню F-16 знадобиться приблизно 18 місяців, що також є найкоротшим прогнозованим строком відправлення літаків Києву.

Quote«Немає сенсу починати навчати їх за системою, яку вони, можливо, ніколи не отримають», — сказав він, зазначивши, що хоча F-16 були пріоритетом для України, «це не один із трьох топпріоритетів».

Він також пояснив, що навіть відправлення старіших моделей F-16 буде дорогим і обійдеться в суму $2 — 3 млрд за 36 літаків, і це однаково буде менше за 50 — 80 винищувачів, які знадобляться Україні для оновлення наявних ВПС.

Quote«Це витратило б величезну частину допомоги на безпеку, що залишилася, яку ми маємо на цей фінансовий рік, — зазначив Кал. — Це компроміси, які ми робимо в режимі реального часу».

На його думку, вимоги деяких законодавців збільшити військову допомогу Україні можуть ще більше ускладнити зусилля адміністрації Байдена, спрямовані на підтримку Києва.

Подякувати 🎉