Facebook Pixel

Сталінізм не допоможе: чому Путіну не світить потужний ВПК і тисячі нових танків

Президент рф Володимир Путін 25 березня оголосив про мобілізацію російського військово-промислового комплексу та оновлення схем криптомобілізації (йдеться про мобілізацію підприємств для роботи на користь ВПК, що росія намагається зробити з літа 2022 року, проте не надто успішно).

Остання промова кривавого диктатора намагається хибно зобразити росію як сучасне втілення СРСР, що може здолати ворогів нестримними масами людей і техніки, попри небажання Путіна повністю перевести економіку на воєнні рейки, йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).

Такі зусилля, за даними ISW, міністр оборони Сергій Шойгу докладає з кінця 2022 року, а Володимир Путін має на меті їх посилити. Хоча спроби мобілізувати військову промисловість, безумовно, покращать позиції росіян, вони не відображають реальних викликів, з якими стикається рф — нестачею військової техніки та кваліфікованої робочої сили на тлі санкцій Заходу, підкреслюється у звіті.

Quote«Те, що Путін узявся зараз мобілізувати російську оборонну промисловість, дивує лише тому, що йому знадобилося стільки часу, щоб почати», – йдеться в документі.

Чи вплинуть спроби посилення ВПК на успіхи росії у війні

Коментуючи стан російського ВПК на цей час, військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко в коментарі The Page зазначив, що проблема рф насамперед полягає в тому, що в них відсутні технічні й технологічні можливості нарощування обсягів виробництва нової техніки.

Загалом військово-промисловий комплекс в росії на сьогодні акцентований не на виробництво нової техніки, а саме на відновлення, ремонт, а також модернізацію техніки, яку знімають із консервації.

Отже, за словами експерта, це не стільки виробничий комплекс, скільки саме ремонт, і саме так його можна розглядати – як великий ремонтний майданчик.

Quote«Нарощувати вони можуть можливості саме з відновлення цієї техніки після того, як її знімають із консервації. Якщо ми говоримо про можливості щодо виробництва, то вони обмежені. Навіть якщо говорити про танки, то найцікавіше те, що танки в росії майже не виробляються з 1998 року – мова про Т-72 і Т-80. А Т-90 серійно не виробляються з 2011 року», – зазначає Коваленко.

На його думку, попри всі заяви Путіна, нарощування серійного виробництва неможливе, адже всі ці лінії саме для серійного виробництва вже відсутні.

Quote«Протягом останніх декількох років вони постійно давали звіти про те, що надійшло, наприклад, 160 або 300 танків. Вони називали їх новими, але насправді вони були не новими, а модернізованими. А що таке 160 чи 300 модернізованих відремонтованих танків? Це приблизно 20 — 30 одиниць на місяць, і це значно менше, ніж потрібно для зони бойових дій з огляду на ту кількість танків, які знищуються щодня й щомісяця в зоні бойових дій в Україні», – пояснює експерт.

Чому Путін нафантазував мільйони снарядів і тисячі танків

Керівник безпекової програми центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук у коментарі The Page висловив думку, що Путін нафантазував потужний російський ВПК у відповідь на плани ЄС поставити Україні 1 млн снарядів протягом року.

Реагуючи на обіцянку Європи, Путін пообіцяв, що за той самий час вони виготовлять утричі більше снарядів для окупаційної армії та вироблять 1600 танків, аби їхня кількість утричі перевищила кількість танків у ЗСУ.

Quote«Те, що хуйло «прокинувся» тільки зараз, за рік «спеціальної воєнної операції», свідчить про те, що в рашистів серйозні проблеми із забезпеченням армії окупантів технікою та боєприпасами», – вважає Лакійчук.

У цьому, за його словами, можна було пересвідчитися давно за опосередкованими ознаками.

Експерт підкреслює, що реакція Путіна запізнилася – для переналаштування економіки на воєнні рейки потрібен час, а в умовах міжнародних санкцій, які обмежують постачання критично важливих складників і елементів, навіть вихід на «довоєнний» рівень виробництва сучасної зброї – завдання нереальне.

Чому Путіну не допоможуть навіть сталінські репресії

Лакійчук зауважує, що за декілька місяців тимчасово наростити виробництво хоч якого озброєння можна, проте це не замістить катастрофічні втрати озброєнь за рік повномасштабної війни.

Він цитує також експертів Defence Express, які констатують, що російські мрії про виробництво 1500 танків на рік не мають нічого спільного з реальністю:

Quote«І жодні «сталінські методи», навіть масові розстріли не допоможуть – проблема у відсутності технологій. Реальні граничні можливості ВПК рф, навіть якщо Медвєдєв читатиме вголос директорам заводів листи Сталіна, щонайменше втричі менші. Те саме стосується й інших виробництв».

Лакійчук також пояснює, що аналітики ISW наголошують на іншому аспекті – викликах, з якими стикається росія в поповненні своїх Збройних сил необхідною військовою технікою в умовах західних санкцій і нестачі кваліфікованої робочої сили:

Quote«Москва стоїть перед дилемою: куди спрямувати робочі руки – на передову, мобілізуючи в той чи інший спосіб нових чмобіків, чи в тил — на посилення промисловості. І тут ситуація така, що на фронт м'ясо примусово мобілізувати в умовах тоталітарного режиму простіше, ніж загнати людей у цехи. Висновки загалом правильні, ба більше, і туди, і туди потрібні фахівці, а кваліфікований ресурс вичерпується. Що зі свого боку призводить до непрофесійних дій на полі бою та зниження якості й ефективності праці на виробництві. Коло замикається…»

Ще одним чинником неуспіху росії в спробах мобілізувати ВПК експерт називає те, що для нарощування виробництва потрібні матеріальні ресурси, яких у неї немає:

Quote«У Другу світову Радянський Союз врятував лендліз союзників. Зараз у них союзників немає, окрім Китаю чи Ірану. Утім, ці «союзники» самі остерігаються міжнародних санкцій. І навряд чи ризикуватимуть заради порятунку Путіна».

Проте, на думку Лакійчука, пропозиція прем'єр-міністра Китаю Сі Цзіньпіна допомогти рф у переговорах (і відсутність дій Путіна в мирному напрямку, на що вказує ISW) свідчить про те, що Путін усе ще хоче досягти своїх цілей силою.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉