Facebook Pixel

Китай як глобальний миротворець: для чого Сі летить у Москву та планує поговорити із Зеленським

Сі Цзіньпін, якого втретє переобрали на посаду лідера Китаю, планує поговорити з президентом України Володимиром Зеленським уперше з початку повномасштабної війни в Україні.

Утім, розмова, до того ж, найімовірніше, віртуальна, напевно відбудеться вже після того, як наступного тижня Сі відвідає Москву для зустрічі з президентом рф Володимиром Путіним, пише The Wall Street Journal із посиланням на свої джерела.

Як Сі планує закріпити роль глобального миротворця

Сі Цзіньпін вмовлятиме Путіна та Зеленського домовитися про мир? Фото: Getty Images

Сі Цзіньпін вмовлятиме Путіна та Зеленського домовитися про мир? Фото: Getty Images

Заплановані розмови Сі з путіним і Зеленським відображають зусилля Пекіна відігравати активнішу роль у посередництві щодо припинення війни в Україні, зазначає видання, тобто йдеться про все той самий сумнозвісний «мирний план» Китаю, про який уже писало The Page.

Окрім росії, Сі Цзіньпін розглядає можливість відвідування інших європейських країн, але остаточний маршрут ще не підтверджено.

Пряма розмова із Зеленським могла б зміцнити репутацію Пекіна як миротворця та глобального посередника після того, як він сприяв несподіваному дипломатичному прориву між Саудівською Аравією та Іраном минулого тижня.

Джерела WSJ стверджують, що графік Сі планують у такий спосіб, аби максимально закріпити вигоду від саудівсько-іранської угоди, підписаної в Пекіні, що помітно збільшило вплив Китаю на Близькому Сході, де раніше домінували США.

Останнього разу Китай активно виступав у ролі глобального миротворця на початку 2000-х років. Саме тоді Пекін ініціював шестисторонні переговори, спрямовані на згортання ядерної програми Північної Кореї в обмін на допомогу.

Утім, переговори, у яких брали участь США, провалилися 2008 року, коли Північна Корея відмовилася від них, хоча й дуже покладалася на економічну підтримку з боку Пекіна.

Чому Китай хоче миру між Україною та рф

Сі Цзіньпін. Чому йому вигідне припинення війни в Україні. Фото: Getty Images

Сі Цзіньпін. Чому йому вигідне припинення війни в Україні. Фото: Getty Images

Досягнення прориву в Україні набагато важче за саудівсько-іранську угоду, підкреслює автор матеріалу, проте Китай справді активно зацікавлений у припиненні війни, адже Сі доводиться балансувати між «безмежним» партнерством Китаю з росією та зростанням напруженості зі США та їхніми союзниками.

Після оголошення Китаєм свого «мирного плану» Володимир Зеленський заявив, що планує зустрітися із Сі Цзіньпіном, аби обговорити ідеї Китаю щодо припинення війни в Україні.

Відомо, що Сі не спілкувався із Зеленським після початку повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 році, проте кілька разів спілкувався з Путіним під час відеодзвінків і особистих зустрічей.

Утім, Китай був найбільшим торговим партнером України до війни, імпортуючи майже 30% кукурудзи та інвестуючи в інфраструктурні проєкти.

Торгівля між Китаєм і Україною впала на 60% у 2022 році, як порівняти з роком раніше, — до $7,6 млрд. Тим часом, згідно з офіційними даними Китаю, товарообіг між Москвою та Пекіном зріс приблизно на 29%, як порівняти з роком раніше, — до $190 млрд.

Зокрема, саме Пекін став значним покупцем нафти й газу з москви, яка також почала активніше використовувати юань.

Подякувати 🎉