Facebook Pixel

Візит Сі до Москви: що саме Китай показує «дорогому другу» Путіну та про що попередили США

Лідер Китаю Сі Цзіньпін перебуває з візитом у Москві, за чим уважно стежать як США, так і Київ. Офіційні заяви плануються завтра, проте Сі та Володимир Путін уже встигли назвати один одного «дорогими друзями» та оголосити про спільні цілі. Що ще відомо про перший день візиту Сі до Путіна після того, як Гаага видала дозвіл на арешт російського диктатора?


«Дорогий друг» Путін і попередження США

Під час неформальної зустрічі в Кремлі Сі Цзіньпін не тільки назвав Путіна «дорогим другом», а ще й заявив, що президенти Китаю та росії «поділяють однакові або дещо схожі цілі», пише The Guardian. Також він висловив упевненість, що російський народ знову обере Путіна президентом у 2024 році, у такий спосіб продовживши його диктатуру.

Тим часом держсекретар США Ентоні Блінкен учергове з-поміж офіційних осіб США та ЄС висловив скептицизм щодо так званого «мирного плану Китаю» для України, який обіцяв розглянути Путін. На думку Блінкена, мирні пропозиції Сі можуть бути, навпаки, тактикою гальмування, аби допомогти росії закріпитися в Україні.

Quote«Світ не має вводити в оману жодний тактичний крок росії, яку підтримує Китай чи будь-яка інша країна, щоб заморозити війну на власних умовах», — підкреслив держсекретар США.

Київ був обережним із критикою китайського лідера, проте секретар РНБО Олексій Данілов підкреслив, що формула миру для України для її успішної реалізації має включати виведення всіх російських військ з усієї території України.

Зустріч попри дозвіл на арешт і поглиблення торгівлі

The Washington Post, описуючи візит, також акцентує на тому, що Сі Цзіньпін прибув привітати Володимира Путіна попри те, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт.

Quote«Перший візит Сі після повномасштабного вторгнення є демонстрацією мовчазної підтримки війни Китаєм і особистим тріумфом Путіна, який прагне показати, що він не ізольований на світовій арені», — підкреслює видання.

Український уряд зі свого боку 20 березня закликав Сі тиснути на Путіна, щоб він поважав Статут ООН і відкликав з України російські окупаційні сили.

Quote«Ми очікуємо, що Пекін використає свій вплив на Москву, щоб вона припинила агресивну війну проти України, – заявив речник МЗС України Олег Ніколенко. — Ми готові до тіснішого діалогу з Китаєм, щоб відновити мир в Україні відповідно до принципів, закріплених у Статуті ООН і останній резолюції Генасамблеї із цього питання».

Найімовірніше, результатом візиту стане поглиблення — ще більше — економічної співпраці Китаю та рф: у 2022 році експорт Китаю в росію зріс на 12,8%, а російський експорт сирої нафти до Китаю — на 44%, газу — більш як удвічі.

Чи може Китай почати продавати зброю росії

The Washington Post також зазначає, що перед зустріччю в Москві обидва диктатори опублікували статті — Сі Цзіньпін у «Російській газеті», Путін — у People's Daily, у яких критикують «очолювану США гегемонію Заходу» та «зарозумілість».

Ризиком також називають можливий продаж Пекіном Москві летальної зброї, оскільки росія не може просунутися далі по лінію фронту в Україні, а Київ очікує покращеного озброєння від Заходу. Утім, Ма Феншу, директор Центру досліджень росії та Центральної Азії при Шаньдунському університеті, підкреслює, що прямо Китай нічого росії не обіцяв:

Quote«Було багато спекуляцій щодо військової допомоги, але Китай нічого не обіцяв рф. Звісно, президенти Сі та Путін обговорюватимуть питання України, але ця зустріч стосуватиметься насамперед посилення двосторонньої співпраці».

Хоча поїздка Сі відвернула увагу Путіна від невдач росії на полі бою, вона також підкреслює залежність рф від Китаю, що зростає, також зазначає WP.

Білий дім уважно стежить: у Байдена застерегли про мир на умовах Путіна

Зі свого боку CNN попереджає про те, що Білий дім «дуже-дуже уважно» спостерігає за зустріччю Сі та Путіна. Високопосадовці адміністрації Джо Байдена висловлюють занепокоєння будь-якими закликами до припинення вогню тут і зараз:

Quote«Припинення вогню, оголошене прямо зараз, фактично лише ратифікує завоювання росії й дасть містеру Путіну більше часу, щоб справді оснастити, перепідготовити та відновити операції в час і в місці, які він вибере», — пояснив координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

Він також додав, що «не в інтересах Китаю» постачати зброю Україні, а російсько-китайські відносини є «шлюбом із розрахунку, а не з любові»:

Quote«Це дві країни, які не мають особливої довіри між собою, але вони знаходять спільну причину у відсічі Заходу, у відсічі американському лідерству».

Він також закликав Сі поговорити з президентом Зеленським, аби не мати лише однобічного путінського погляду на війну в Україні.

BBC тим часом пише про те, що Київ, як і Вашингтон, уважно спостерігає за візитом Сі Цзіньпіна. На думку глави МЗС Дмитра Кулеби, візит Сі має на меті показати світові, що росія не залишилася одна, адже Китай з нею розмовляє. За словами міністра, Москва не отримала повної підтримки від Пекіна, і Україна тут грає «в довгу складну гру».

Кулеба пояснив, що Китай, на думку офіційного Києва, усе ще може стати ключовим гравцем у допомозі гарантування миру та відновлення України. Саме тому Україна офіційно аж надто не критикувала візит Сі та продовжує в приватному порядку лобіювати зустріч або принаймні телефонну розмову між Зеленським і лідером Китаю.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉