Facebook Pixel

Як Сі реалізує «мирний план», продаючи зброю рф, і чому ДеСантіс знецінив війну в Україні

Стали відомі дати, коли Сі Цзіньпін прилетить до Москви розмовляти з Володимиром Путіним, водночас зʼявилися докази, що Китай допомагає росії озброєнням і компонентами до військової техніки.

Київ вимагає від союзників погодити примусове стягнення з росії грошей із заморожених активів уже влітку 2023 року, а конкурент Дональда Трампа з-поміж республіканців назвав війну в Україні «територіальною суперечкою», яка не цікава США.

Тим часом дослідження показало, що значний відсоток українських біженців у Великій Британії залишилися без житла.

The Page пропонує огляд західних медіа, яким завершується робочий тиждень 13 — 17 березня 2023 року.


Візит Сі до Москви: про що він говоритиме з Путіним

Про що говоритимуть Путін і Сі у Москві. Фото: Getty Images

Про що говоритимуть Путін і Сі у Москві. Фото: Getty Images

Наступного тижня лідер Китаю Сі Цзіньпін зустрінеться з президентом Володимиром Путіним під час візиту, який може мати широкі наслідки для війни Москви в Україні та проблемних відносин між Пекіном і Вашингтоном, йдеться в матеріалі The New York Times.

Очікується, що Сі перебуватиме в росії з понеділка до середи — про це йдеться в заявах МЗС Китаю та Кремля. Це буде його перший візит до росії після того, як країна почала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

За поїздкою Сі уважно спостерігатимуть лідери США та Європи, розчаровані дипломатичною та економічною підтримкою Росії Китаєм. Попри те, що обидві країни не оголосили про офіційний альянс, Пекін підтримує глибокі стратегічні зв’язки з Москвою як ядерною державою-однодумцем, яка прагне послабити геополітичне домінування Вашингтона.

Речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь заявив, що Сі Цзіньпін використає візит для посилення «взаємної довіри та розуміння» між двома країнами, які, за його словами, «встановили нову парадигму міжнародних відносин». Водночас Китай прагнутиме відігравати роль посередника між росією та Україною, сказав він.

Веньбінь також прямо розкритикував жорсткий підхід західних країн до покарання росії, заявивши, що «односторонні санкції» та «надзвичайний тиск» лише поглиблять «кризу».

Досі незрозуміло, чи планує Сі Цзіньпін зустрітися чи поговорити окремо з президентом України Володимиром Зеленським. У четвер міністри закордонних справ України та Китаю поговорили телефоном.

За словами голови МЗС України Дмитра Кулеби, сторони обговорили «принцип територіальної цілісності». Китай заявив, що глава МЗС Китаю Цінь Ган запевнив Кулебу, що Пекін «і далі відіграватиме конструктивну роль у припиненні конфлікту, пом’якшенні кризи та відновленні миру».

Джейк Салліван, радник Білого дому з національної безпеки, зазначає, що США заохочували Сі поговорити із Зеленським, зокрема з метою запобігти постачанню зброї з Китаю до росії.

Україна: союзники перешкоджають стягненню грошей із рф

Ірина Мудра: союзники мають допомогти Києву стягнути гроші з рф. Фото: WIkipedia

Ірина Мудра: союзники мають допомогти Києву стягнути гроші з рф. Фото: WIkipedia

Союзники перешкоджають зусиллям України щодо отримання компенсації від росії за збитки, завдані її вторгненням, побоюючись створити правовий прецедент, заявила заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра в інтерв’ю Reuters.

Київ намагається встановити юридичну основу для передавання Україні російських активів, заморожених іншими країнами, зокрема, мільярдів доларів активів російського Центробанку, для допомоги у відновленні країни. Але деякі країни стурбовані тим, що такий прецедент поставить під загрозу їхні власні активи, якщо від них вимагатимуть компенсації за минулі конфлікти.

На початку 2023 року український уряд заявив, що збиток, завданий економіці від вторгнення рф 24 лютого 2022 року, перевищив $700 млрд, і ці гроші вкрай необхідно стягнути з рф.

Мудра не назвала країни, які висловили занепокоєння щодо стягування грошей із росії, але сказала, що Україна намагається розвіяти їхні страхи.

Quote«Цей договір діятиме винятково для ситуації кричущої агресивної війни, яка порушує Статут ООН і рішення Міжнародного суду, щоб його не можна було використовувати щодо інших конфліктів», — сказала вона.

Вона висловила надію, що угоду про створення міжнародного реєстру збитків, завданих Україні, буде оголошено в травні 2023 року та підписано іноземними партнерами, включно з усіма країнами Великої сімки, до початку червня 2023-го.

Китай постачає гвинтівки росії: хто ще допомагає армії агресора

Китай продав росії 1000 гвинтівок. Фото: Wikipedia

Китай продав росії 1000 гвинтівок. Фото: Wikipedia

Згідно з торговими та митними документами, які отримало видання POLITICO, китайські компанії надіслали російським організаціям 1 тис. автоматичних гвинтівок та інше обладнання, яке можна використовувати у військових цілях, зокрема, запчастини для безпілотників і бронежилети.

Відповідно до інформації, наданої агрегатором митних даних ImportGenius, постачання відбувалися із червня до грудня 2022 року.

China North Industries Group Corporation Limited, один із найбільших державних оборонних підрядників країни, у червні 2022 року надіслав гвинтівки російській компанії «Техкрім», яка також веде справи з російською державою та армією.

Повідомлялося, що гвинтівки CQ-A, створені за зразком M16, але позначені в документах як «цивільні мисливські рушниці», використовуються воєнізованою поліцією в Китаї та Збройними силами від Філіппін до Південного Судану та Парагваю.

Згідно з даними, наприкінці 2022 року російські організації також отримали 12 партій запчастин для безпілотників від китайських компаній і понад 12 тонн китайських бронежилетів, які доправили через Туреччину.

Це перше підтвердження того, що Китай відправляє гвинтівки та бронежилети російським компаніям. Постачання безпілотників і їхніх запчастин досі триває, хоча принаймні одна компанія заявляла, що зупинить бізнес у росії та Україні.

Наразі незрозуміло, чи використовує Росія отримані з Китаю гвинтівки, але дрони DJI помічали на полі бою протягом кількох місяців.

Da-Jiang Innovations Science & Technology Co., також відома як DJI, надіслала запчастини для дронів — зокрема, батареї та камери — через ОАЕ невеликому російському дистриб’ютору в листопаді та грудні 2022 року. У 2021 році Мінфін США наклав санкції на DJI за надання китайській державі дронів для спостереження за уйгурською меншиною в регіоні Сіньцзян.

За даними ImportGenius, у грудні 2022 року росія також встигла імпортувати майже 80 тонн бронежилетів на суму майже $10 млн. Ці бронежилети були виготовлені турецькою компанією Ariteks і здебільшого були імпортовані прямо з Туреччини, хоча частина партій прибула до росії через ОАЕ. Росія також отримала бронежилети від китайської компанії Xinxing Guangzhou Import & Export Co.

Торгові дані також показують, що російська державна оборонна компанія «Рособоронекспорт» імпортувала мікрочипи, тепловізійні пристрої та запчастини, як-от газотурбінні двигуни, з Китаю, Сербії, М’янми та інших країн.

Посольство Китаю у Вашингтоні заявило, що Пекін «прагне сприяти переговорам про мир» в Україні.

Quote«Китай не створював цю «кризу». Він не є стороною кризи й не постачає зброю жодній зі сторін «конфлікту», — запевнив речник посольства Лю Пенгу.

Чому ДеСантіс назвав війну в Україні «територіальною суперечкою»

Чому ДеСантіс раптом відвернувся від України. Фото: Getty Images

Чому ДеСантіс раптом відвернувся від України. Фото: Getty Images

Багато членів Республіканської партії розглядають губернатора Флориди Рона ДеСантіса як альтернативу Дональду Трампу на виборах 2024 року.

Але його нещодавня заява про те, що російське вторгнення в Україну є просто «територіальною суперечкою», яка не становить життєво важливого інтересу для США, викликала справжню паніку в партії, пише The Washington Post.

Ці настрої були особливо відчутними в колах прихильників жорсткої позиції щодо росії, до яких колись належав сам ДеСантіс.

Багато сенаторів категорично не погодилися із цим. Сенатор Ліндсі Грем навіть порівняв цю заяву з «підходом Невіла Чемберлена (який у 1938 році взяв участь у Мюнхенській змові, погодившись на передавання чехословацьких Судет НімеччиніThe Page)».

Сенатори Кевін Крамер (Північна Дакота), Майк Раундс (Південна Дакота) та Марко Рубіо (Флорида) також висловили сумніви в компетентності ДеСантіса в питаннях зовнішньої політики.

Утім, перш ніж обійняти посаду губернатора Флориди ДеСантіс шість років працював у комітеті закордонних справ Палати представників. Він неодноразово наголошував на важливості захисту України від росії, заявляв, що Володимир Путін «хоче відновити російську імперію», і навіть м’яко дорікнув Трампу за спробу налагодити стосунки з Путіним.

Можливо, позиція ДеСантіса змінилася, оскільки з-поміж виборців Республіканської партії наростає скептичне ставлення до України, яке уособлює Дональд Трамп. Отже, обидва найімовірніші кандидати в президенти від республіканців виступають за примирливий підхід до вторгнення росії, що може призвести до закріплення його як загальної позиції партії.

Українські біженці стають бездомними в Британії: дослідження

Українські біженці не можуть знайти житло у Великій Британії. Фото: Getty Images

Українські біженці не можуть знайти житло у Великій Британії. Фото: Getty Images

Згідно з дослідженням, опублікованим за рік після запуску програми Homes for Ukraine, більш як половина українських біженців у Великій Британії не можуть знайти доступне житло після того, як вони припинили жити в родинах, що їх приймали, пише The Guardian.

Минулого року понад 117 тис. українців були розселені в британські родини за державною програмою, ще 49 тис. приїхали до родичів, які вже жили тут.

Приймаючим сім’ям було запропоновано поселити в себе біженців з України на шість місяців, і багато з них не змогли утримувати українців після завершення цього строку. Загалом 4 630 сімей українських біженців були класифіковані як бездомні після того, як стосунки з родиною, що їх приймала, припинилися.

Опитування, проведене Generation Rent і благодійною організацією «Опора», яка підтримує українців у Великій Британії, показало, що з-поміж біженців, змушених самостійно шукати житло, 49% не змогли надати поручителя, а 43% не мали грошей на завдаток.

Згідно з даними Асоціації місцевого самоврядування, за останній місяць кількість українців, які вважаються бездомними, зросла на 44%.

Стен Бенеш, керуючий директор «Опори», сказав:

Quote«Це дослідження показує, що українські біженці зараз стикаються з непропорційно високим рівнем структурних бар’єрів у доступі до приватного орендованого житла. Людям доводиться погоджуватися на нерухомість, яка явно не підходить для сталого відновлення життя».

За словами представника уряду, місцева влада зобов’язана гарантувати, що жодна українська родина не залишиться без житла.

Quote«Ми виділяємо фінансування на кожного гостя Homes for Ukraine, а нещодавно також розширили й збільшили виплати «подяки» для спонсорів. Буквально вчора ми оголосили про виділення 1 млн фунтів стерлінгів (1,14 млн євро), щоб допомогти українцям покращити свою англійську та відкрити можливості для працевлаштування».
Подякувати 🎉