Facebook Pixel

Українці у Європі: де найбільше біженців і чи збільшується їхня кількість — дослідження

Під час повномасштабної війни росії проти України найбільша кількість українців у пошуках тимчасового притулку перебуває в Польщі, Німеччині та Чехії. Про це йдеться в дослідженні ОПОРИ.

Куди найчастіше виїжджають українці

За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, у Європі перебувають 5,12 млн українців.

  • У Польщі перебувають 1,56 млн осіб
  • У Німеччині — 1,02 млн.
  • У Чехії — 483 тис.
Скільки українців за кордоном. Фото: ОПОРА

Скільки українців за кордоном. Фото: ОПОРА

Відсоток тих, хто отримав статус тимчасового захисту в країнах Європи, доволі високий — 96,7%. Однак таку цифру пояснює методологія підрахунку та обмежений доступ до даних про фактичну кількість українців, які перебувають у країнах Європи й не реєструвалися для отримання статусу тимчасового захисту або іншої соціальної допомоги — за відсутності інформації з низки країн Європи УВКБ ООН підраховує загальну кількість біженців саме за кількістю реєстрацій.

Скільки українців отримали статус тимчасового захисту. Фото: ОПОРА

Скільки українців отримали статус тимчасового захисту. Фото: ОПОРА

Однак методологія підрахунку українців за кордоном і кількісні показники, якими оперують міжнародна організація та українські державні структури, не збігаються. Станом на 1 лютого 2023 року, за даними Міністерства закордонних справ України, за кордоном перебували 7 989 027 громадян України, із них повнолітніх — приблизно 5,84 млн людей.

На консульському обліку станом на 12 грудня 2022 року стояли лише 448 592 громадянина України. Така різниця зумовлена тим, що взяття на консульський облік є переважно добровільним і необов’язковим (за кількома винятками), тож його дані не дають змогу встановити масштаби зовнішнього переміщення.

Чи зростає кількість українців за кордоном

За даними ОПОРИ щодо виїзду до інших країн, то, як свідчать дані ДПСУ, з 24 лютого до 30 листопада 2022 року через пункти пропуску з України виїхали 9,392 млн повнолітніх громадян України. Заїхали за цей час 8,726 млн, що на 0,666 млн перетинів менше.

Скільки українців шукають притулок за кордоном. Фото: ОПОРА

Скільки українців шукають притулок за кордоном. Фото: ОПОРА

Однак просте віднімання не враховує цілої низки чинників, що впливають на підрахунок. Зокрема, йдеться про кратні перетини кордону однією й тією самою особою, зокрема тими, хто виїхав на постійне чи тимчасове проживання за межі України ще до 24 лютого 2022 року.

Як змінювалась кількість перетинів кордону. Фото: ОПОРА

Як змінювалась кількість перетинів кордону. Фото: ОПОРА

Водночас на сайті міжнародної організації УВКБ ООН із 24 лютого минулого року до 24 січня 2023 року зафіксовано 17 923 566 випадків перетину кордону на виїзд з України та 9 770 241 повернення. Щоправда, ці дані містять інформацію про 2 852 395 випадків перетинів кордону України з росією та білоруссю, підтвердити які неможливо.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉