Кілька днів тому влада Китаю заарештувала двох жителів Гонконгу за зберігання дитячих книжок, які «провокували повстання», писала The Times. Це нагадує цензорів Миколи І, які вишукували крамолу в казках і навіть знаходили її. Хоча чому нагадує, якщо влада рф діє сьогодні так само: закон про фейки й так звану «гомопропаганду». Здається, у Москви може з'явитися новий «старший брат».
Візит Сі Цзіньпіна до рф відбудеться з 20 по 22 березня. Навіщо Сі зустрічатися з Володимиром Путіним уперше з початку повномасштабного вторгення росії в Україну, розбиралося .
«Великороси» стають «підкитайцями»?
Понад вісім місяців росія не може захопити Бахмут, Пригожин і ко скиглять про снарядний голод, щотижня збільшується кількість скарг мобілізованих росіян на те, що «вони не туди потрапили» й немає амуніції. Ці та інші невдачі впевнено говорять про те, що жодної стратегічної ініціативи в Кремля більше немає.
Ще й Захід своїм ордером на арешт путіна в Гаазі чітко дав царьку зрозуміти, що він тепер поза дипломатією. Дзвінків Емманюеля Макрона більше не планується. Фактично в Москви не залишається потенційних союзників, окрім Китаю, Ірану та Північної Кореї.
На тлі всього цього в росію має приїхати інший, набагато могутніший тепер уже точно диктатор і ворог США номер один пан Сі Цзіньпін.
До того ж учора західні медіа сколихнула новина, що Китай уже постачав рф принаймні боєприпаси. Про це розповіли джерела Kyodo (найбільшого інформагенства Японії) в Держдепі США, додавши, що вони й далі пильно стежать за постачаннями. Але не було розкрито, які саме боєприпаси постачала КНР.
До цього стало відомо, що Китай усупереч санкціям постачав росії деталі як для цивільних, так і для військових гвинтокрилів, а CNN із посиланням на три джерела в американській розвідці доповідало, що КНР розглядає можливість надання Москві безпілотників і боєприпасів.
Докладніше ймовірність постачання Китаєм зброї у рф описувало в матеріалі про те, як Сі вибудував культ особистості та чим це загрожує Україні. Але ми чітко бачимо, що ризик є, і те, що ще кілька місяців тому було лише здогадками, тепер стає реальністю. КНР і рф опинилися в одному човні, який Захід хоче потопити, тому союзники зближуються. Але є одне але: найімовірніше, йдеться не про рівні відносини між двома державами, а все більше втягування рф в орбіту Сі.
По-перше, Пекін упевнено заповнив російські ринки власними продуктами, і цей крок після повномасштабного вторгнення та виходу із рф західних компаній допоміг російській економіці не впасти в прірву. По-друге, Китай отримав свій зиск не тільки завдяки експорту, але й імпорту з росії: у 2022 році Кремль експортував до Китаю вдвічі більше зрідженого нафтового газу, ніж роком раніше. Також поставили на 50% більше природного газу трубопроводом «Сила Сибіру» і на 10% більше сирої нафти. Звісно, ціна всієї сировини була набагато менша за європейську, дехто взагалі вважає, що це було ледь рентабельно для росії.
Отже, чудово видно, що Сі має повний зиск із ситуації, яка склалася у рф. Але навіщо йому тоді допомогати путіну? Тут ми й повертаємося до того, що хоча вони й різні за розміром гравці, але опинилися в одному човні: нічого так добре не об’єднує, як спільний ворог. Останнім часом заборони ТікТок і плани ЄС щодо зменшення торгівлі з Китаєм чітко показали позицію Заходу, відносини стають напруженими як ніколи. Дехто навіть називає це новою «холодною війною».
Обхід санкцій і можливі шляхи постачання зброї
Інститут з вивчення війни (ISW) запевняє, що під час візиту Сі до Москви цілком ймовірно підписання угод, які допоможуть Кремлю ухилятися від санкцій. За інформацією ISW, китайські компанії продавали росіянам гвинтівки, запчастини для БпЛА та обладнання, придатне для використання у військових цілях. До того ж 1 березня було підписано угоди між Лукашенком і Сі, які допоможуть рф ухилятися від санкцій завдяки постачанню китайських товарів через Білорусь.
Також в ISW вважають, що Пекін може використати свій досвід посередництва між Іраном і Саудівською Аравією, щоб активніше долучитися до посередництва у війні росії проти України.
Чи допомагала КНР обходити рф санкції до цього — дуже ймовірно, але обсяг був набагато менший. Навряд чи Сі Цзіньпін чи путін повідомлять про нові угоди офіційно, але інших вагомих причин у китайського дракона летіти в Москву просто немає.
Порівняно легким способом для подолання санкцій може стати посередництво Білорусі та Ірану, якщо не розглядати пряму торгівлю двох держав. Так само багато говорять про компанії-подушки в Казахстані та інших країнах Центральної Азії.
Але щодо зброї все не так просто, адже тільки-но на поле бою потрапить китайська техніка, а не запчастини чи боєприпаси, її буде видно як нашій армії, так і Заходу. Джо Байден попереджав Сі про постачання летальної зброї рф, але там не йшлося про жодні чіткі заходи, які б застосували Штати. Наприклад, можна поставити цілком закономірне питання: якщо Сі піде на такий крок, чи буде відповідь по-справжньому суттєвою, чи обмежиться санкціями проти компаній-виробників?
Звісно, усе можливо, адже багато хто з європейських політиків не очікував, що путін вирішить плюнути на добробут своїх людей, на розвиток держави, на будь-який здоровий глузд і почати війну з Україною, яка за 8 років переросла в повномасштабне вторгнення. Постачання зброї Китаєм несе величезний ризик для Пекіна, насамперед для його економіки, яка перебуває в постковідній стагнації, але там намалювався ще один диктатор, і ми не знаємо його меж.
Ще вкрай важливо зазначити, що росії немає чого запропонувати КНР, окрім своїх майже безмежних ресурсів. Але, можливо, путін зробить таку нафто-газову, алмазно-нікелеву та вугільно-свинцеву пропозицію, що Сі не зможе встояти.
Тому один диктатор 140-мільйонної держави-терориста намагатиметься домогтися уникнення санкцій і молитиметься на портрет Мао Цзедуна з надією на китайську зброю, а інший диктатор уже 1,4-мільярдної країни зробить усе, аби викачати із сусіда якомога більше ресурсів і поставити його в пряму залежність.