Facebook Pixel

Від плану захоплення Києва за три дні до блискучого провалу: як Путін планував вторгнення в Україну

Президент терористичної росії владімір путін прийняв рішення про повномасштабне вторгнення зненацька для свого оточення. Про це пише FT.

Все вище керівництво Кремля дізналося про вторгнення лише тоді, коли побачило, як Путін оголосив про «спеціальну військову операцію» по телебаченню зранку 24 лютого 2022 року. Пізніше того ж дня кілька десятків олігархів зібралися у Кремлі на зустріч, призначену лише напередодні. Вони розуміли, що вторгнення викличе західні санкції, які можуть зруйнувати їхні імперії.

Quote«Всі були в повній розгубленості», — каже людина, яка була присутня на цьому заході.

Російське вторгнення застало зненацька еліту

Один з олігархів запитав у міністра закордонних справ рф Сергія Лаврова, чому Путін вирішив вторгнутися. Лавров не мав відповіді. Приголомшений, олігарх запитав Лаврова, як Путін міг спланувати таке грандіозне вторгнення у такому крихітному колі — настільки, що більшість високопосадовців у Кремлі, економічному кабінеті Росії та її бізнес-еліті не вірили, що таке взагалі можливе.

Quote «У нього три радники. Іван Грозний. Петро Великий. І Катерина Велика», — процитував відповідь Лаврова колишній високопосадовець.

Він додав, що путін дійсно вірить у все те, що говорить про сакральність і Петра Великого. Він думає, що його пам'ятатимуть, як Петра.

Яким був план путіна у 2022 році

Згідно з планом вторгнення Путіна, російські війська мали захопити Київ протягом декількох днів під час блискучого, порівняно безкровного бліцкригу.

Натомість війна виявилася для Росії трясовиною історичного масштабу. За даними американських і європейських офіційних осіб, через рік путінське вторгнення:

  • призвело до загибелі і поранення понад 200 000 військовослужбовців російських збройних сил;
  • виснажило запаси танків, артилерії та крилатих ракет;
  • відрізало країну від світових фінансових ринків та західних ланцюжків поставок.

Бойові дії в Україні також не наблизили Путіна до його розпливчастих цілей «демілітаризації» та «денацифікації» Києва. Хоча Росія зараз контролює 17% міжнародно визнаної території України, вона не змогла втримати багато земель, що захопила у перші тижні війни. Йдеться зокрема про Херсон — єдиний обласний центр який тимчасово вдалося окупувати.

Але доки війна триває і кінця їй не видно, Путін не дає зрозуміти, що має намір відступити від своїх військових зусиль.

Війна путіна пішла не за планом

«Ідея ніколи не полягала в тому, щоб сотні тисяч людей загинули. Все пішло дуже не за планом», — каже колишній високопоставлений російський чиновник.

За словами нинішніх і колишніх чиновників, після того, як початковий план не вдалося втілити, Путін почав шукати нові аргументи для виправдання військових дій, наполягаючи на тому, що він не мав іншого вибору, окрім як продовжувати вторгнення будь-якими засобами.

Quote«Виявляється, ми були зовсім не готові. Армія в повному безладді. Наша промисловість у повному безладді. Але добре, що ми дізналися про це таким чином, а не коли НАТО вторглося до нас», — цитує Путіна колишній чиновник.

Ізольований путін

Люди, які знають Путіна, описують його лідера, який став ще більш ізольованим після початку війни.

Quote«Сталін був злодієм, але добрим керівником, тому що йому не можна було брехати. Але Путіну ніхто не може сказати правду. Люди, які нікому не довіряють, починають довіряти дуже невеликій кількості людей, які їм брешуть», — розповів співрозмовник FT.

Для багатьох представників еліти потік брехні – це тактика виживання: більшість членів президентської адміністрації та економічного кабінету Путіна говорили друзям, що вони проти війни, але відчувають, що безсилі щось із цим зробити.

Quote«Це справді унікальна війна у світовій історії, коли вся еліта проти неї», — каже колишній високопосадовець.

Також ізоляція путіна поглибилась час пандемії Covid-19. Він майже не спілкувався з відносно ліберальними та прозахідно налаштованими довіреними особами. Але він провів перші кілька місяців пандемії поруч з олігархом Юрієм Ковальчуком, який надихнув Путіна на роздуми про його історичну місію як от в Петра Великого.

Київ за три дні та інші прорахунки

Коли Путін почав розробляти плани можливого вторгнення, його кум Віктор Медведчук наполягав на тому, що українці зустрінуть російські війська з розпростертими обіймами.

Одна з частин плану стосувалася екс-президента-втікача Віктора Януковича. Він повинен був передати відеозвернення, яке наділяє Медведчука легітимністю на правління Україною за підтримки Росії.

Але це бачення різко суперечило політичним реаліям в Україні. Вторгнення почало розвалюватися одразу після того, як Путін привів його в дію. Валерій Герасимов, начальник Генерального штабу, розробив план захоплення аеродрому Гостомель під Києвом, що давало б російським елітним десантним ескадрильям платформу для атаки на штаб-квартиру уряду Зеленського.

Вадим Скибицький, заступник голови української військової розвідки, додає: Блискучий план виявився невдалим.

Quote«Росія облажалася. Герасимов спочатку не хотів заходити з усіх боків, як він це зробив. Але ФСБ і всі інші переконали його, що всі чекають на його появу і ніякого опору не буде», — додав він.

Путін досі думає що все контролює

За словами людей, близьких до Путіна, у міру того, як війна триває, масштаб прорахунків Росії почав доходити до Путіна. Це спонукає його шукати більше інформації у людей на нижчих рівнях.

Скептицизм Путіна обмежений його небажанням визнати, що вторгнення було помилкою, кажуть люди. Деякі ліберальні чиновники, які виступають проти війни, намагалися переконати його припинити її, вказуючи на економічні збитки, які санкції можуть завдати російській економіці.

Але Путін каже що нібито підрахував втрати, хоч і недооцінив складність війни.

Quote«Але як можна переконати божевільного? Його мозок зруйнується, якщо він зрозуміє, що це була помилка», — повідомило джерело FT.
Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉