Facebook Pixel

Симуляція миротворця та обʼєднання проти США: які висновки можна зробити з візиту Сі до Москви

Аналізуючи візит Сі Цзіньпіна до Москви та його переговори з Володимиром Путіним, західні експерти констатують, що жодних кроків до миру росії з Україною зроблено не було. У США підкреслюють, що ця поїздка на тлі дозволу Гааги на арешт Путіна лише підтвердила зближення та обʼєднання Китаю та росії проти «американської гегемонії».

Крім того, візит Сі до Москви та візит Фуміо Кісіди до Києва в один день продемонстрували загострення розбіжностей в азійському регіоні, зокрема між Пекіном і Токіо.

The Page пропонує огляд підсумків візиту Сі Цзіньпіна до росії американськими медіа.


Обʼєднання проти США: залізна солідарність Китаю та росії

Візит Сі до Москви: Китай та росія обʼєднуються проти США. Фото: Getty Images

Візит Сі до Москви: Китай та росія обʼєднуються проти США. Фото: Getty Images

The New York Times пише про те, що зустріч Сі та Путіна продемонструвала, що пріоритетом Китаю залишається зміцнення звʼязків із рф для протидії політиці США.

Quote«Розмови про Україну були затьмарені обітницею пана Сі щодо залізної солідарності з росією як політичним, дипломатичним, економічним і військовим партнером — двома супердержавами, які об’єдналися в протистоянні американському домінуванню та світовому порядку під керівництвом Заходу», — підкреслює автор матеріалу.

Сі та Путін виклали своє бачення світу в спільній заяві, у якій підкреслювалася роль США як перешкоди на шляху до «кращого, справедливішого світу».

Quote«Це виглядає як стратегічний план на десятиліття чи навіть більше. Це не реакція на війну в Україні», – вважає старший викладач Університету Нового Південного Уельсу в Австралії та експерт з китайсько-російських відносин Олександр Корольов.

Зазначаючи неодноразову критику США в заяві, він підкреслив:

Quote«Ця загроза більше не є прихованою й гіпотетичною; вона дуже чітка».

Сі розпочав кампанію з переобрання Путіна

Як Сі заохотив росіян переобрати Путіна. Фото: Getty Images

Як Сі заохотив росіян переобрати Путіна. Фото: Getty Images

NYT зазначає, що обговорення туманного «мирного плану» Китаю щодо України з’явилося лише в останньому розділі їхньої спільної заяви, не пропонуючи жодної конкретики. Фактично воно також стало попередженням іншим країнам про те, щоб вони «не підливали масла у вогонь», поглиблюючи конфронтацію.

Натомість багато уваги лідери присвятили взаємному захопленню авторитарним правлінням і зміцненню економічних звʼязків.

Quote«Сі Цзіньпін фактично розпочав кампанію з переобрання Путіна. Здається, це важливий сигнал, який підкреслює ступінь їхньої дружби й те, що він справді вболіває за Путіна», — коментує візит науковиця Університету штату Джорджія та фахівчиня з комунікації Китаю й рф Марія Рєпнікова.

Цікаво, що анонсовану Путіним угоду щодо нового трубопроводу рф — Китай Сі не підтвердив, крім того, цього разу він уникав висловів про безмежну дружбу між Пекіном і Москвою, помітили експерти.

Утім, підконтрольні росії та Китаю медіа демонстрували стосунки двох диктаторів як братерські, хоча Сі вочевидь керується більш прагматичними міркуваннями.

Симуляція миротворця: Китай винуватить США у війні в Україні

Візит Сі до Москви: у війні в Україні Китай винуватить США. Фото: Getty Images

Візит Сі до Москви: у війні в Україні Китай винуватить США. Фото: Getty Images

Коментуючи спробу Сі виглядати миротворцем між росією та Україною, Ендрю Смолл, автор «Без обмежень: внутрішня історія війни Китаю із Заходом», зазначив, що в росії цього видно особливо не було:

Quote«Симуляції «мирної місії» було навіть менше, ніж попередньо інформували китайські дипломати».

Керівник кафедри китайських досліджень Фрімена в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні Джуд Бланшетт пояснює, що Пекін намагається підкреслити для внутрішньої аудиторії, що США намагаються активно гальмувати зростання Китаю.

У війні між рф і Україною Китай відповідно винуватить США, називаючи це результатом їхньої довгострокової стратегії.

Закиди на адресу Байдена: гальмує допомогу Україні?

Ніккі Гейлі, кандидатка на посаду президента від Республіканської партії у 2024 році та колишній посол США в ООН, у своєму матеріалі для Wall Street Journal пише, що візит Сі та його розмова з Путіним є останнім доказом того, що Китай є найкращим другом і найбільшим спонсором росії.

Quote«Усі це знають, але президент Байден і деякі республіканці не усвідомлюють відповідну істину: якщо росія переможе в Україні, переможе й Китай», — підкреслює політикиня.


Ніккі Гейлі: Байден лише ослабляє росію, проте не дає перемогти Україні. Фото: Getty Images

Ніккі Гейлі: Байден лише ослабляє росію, проте не дає перемогти Україні. Фото: Getty Images

За її словами, Пекін націлився на те, щоб випередити США у військовому, економічному та культурному плані.

Quote«Сі хоче, щоб росія завоювала Україну, щоб Китаю було легше вдертися на Тайвань. Він хоче, щоб росія погрожувала решті Європи, оскільки вона відвертає увагу Америки від Азії», — вважає Гейлі.

На її переконання, політики США мають усвідомити, що перемога Києва посилить безпеку для Штатів, «не завдаючи шкоди жодному американському солдатові».

Вона звинувачує Джо Байдена в тому, що він постійно дозволяє рф перехопити ініціативу:

Quote«Байден дав Україні лише стільки, щоб уповільнити просування росії, а не відбити її».

Гейлі також наголошує, що війна в Україні — не просто «територіальна суперечка»:

Quote«Китай програє, якщо виграє Україна. Ніхто не знає цього краще, ніж Сі. Він хоче, щоб Америка переключила увагу з України, бо це дасть росії та Китаю перевагу в довгостроковій перспективі — у Європі, Азії та в усьому світі. Проте США можуть придушити амбіції Китаю зараз, допомагаючи Україні, і ми можемо зробити це, не надсилаючи «пустий чек і не ризикуючи американськими військами».

На її думку, наївно вважати, що можна протистояти Китаю, ігноруючи рф:

Quote«Наші вороги погрожують нашим друзям, бо зрештою хочуть перемогти та знищити нас. Як посол в ООН я бачила, що коли Америка стоїть сильно, наші вороги відступають. Нам потрібно міцно стояти разом із нашими друзями в Києві».

5 висновків візиту: жодного кроку до миру та розділений світ

Сі та Путін: які висновки можна зробити з їхньої зустрічі. Фото: Getty Images

Сі та Путін: які висновки можна зробити з їхньої зустрічі. Фото: Getty Images

CNN зі свого боку опублікувало своє бачення візиту, запропонувавши п’ять ключових висновків із переговорів Сі та Путіна в Москві.

Висновок 1: жодного кроку до миру в Україні

Сі не зробив жодного руху до наближення миру в Україні, і жодного прориву із цього питання не було. Натомість обидва лідери закликали до припинення дій, які збільшують напруженість і продовжують війну, очевидно, маючи на увазі санкції проти росії та її союзників і озброєння Києва.

Хоча Путін і заявив, що багато положень «мирного плану» Китаю можна взяти за основу для майбутнього врегулювання в Україні, Захід сприйняв це скептично, адже пропозиції не містять вимоги до рф вивести війська з українських територій. І США, і Київ вважають, що тимчасове припинення вогню просто заморозить війну й дасть росії шанс закріпити окупацію українських земель.

Висновок 2: новий світовий порядок і обʼєднання проти США

Рушійною силою зустрічі, на думку експертів, стало прагнення Китаю та росії будувати свої союзи проти США та «новий світовий порядок», який би більше відповідав їхнім власним автократичним програмам. Сі вважає, що разом із Путіним він може започаткувати епоху, коли роль Заходу зникне, а Китай посилить свій панівний вплив.

Сі та Путін, як і рік тому, закликали до створення нового «багатополярного світу» — системи, що не керується західними цінностями. Вони звинуватили США в підриві міжнародної безпеки та стабільності заради збереження односторонньої військової переваги.

Висновок 3: військова взаємодовіра та оборонні зв’язки

Путін і Сі: як вони планують протистояти США. Фото: Getty Images

Путін і Сі: як вони планують протистояти США. Фото: Getty Images

Сі та Путін наголошували на загрозах для Азії від таких блоків, як-от НАТО та AUKUS (пакт безпеки Австралії, Великої Британії та США). Лідери висловили занепокоєння через зміцнення військових звʼязків із країнами Азійсько-Тихоокеанського регіону. Росія та Китай також пообіцяли далі поглиблювати взаємну довіру у військовій сфері.

Висновок 4: економічний і енергетичний підйом

Путін заявив, що Москва готова підтримати китайський бізнес, який «замінить західні підприємства», що залишили росію з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Зараз рф усе більше покладається на Китай як ринок імпорту та експортера електроніки.

Обидві країни планують поглибити співпрацю в галузі нафти, газу, вугілля, електроенергії та атомної енергетики. Крім того, як уже писало The Page, Путін ініціював будівництво газопроводу «Сила Сибіру — 2» через Монголію, хоча Сі й не підтвердив угоду.

Висновок 5: розділений світ

Візит Сі Цзіньпіна чітко ставить відносини Китаю та росії вище за будь-які інші двосторонні відносини, які може мати Китай, вважає професор політології Гонконзького баптистського університету Жан-П’єр Кабестан.

Quote«Ця спільна заява не принесе Китаю багато друзів у Європі, — сказав він. — Уся Європа дуже мобілізована за Україну, щоб спробувати вигнати росіян».
Подякувати 🎉