Нещодавно випускник Вест-Пойнта, офіцер армії США та фінансист Деніел Райс очолив Aмерікан Юніверсіті Київ. У цьому статусі він дав інтерв’ю Speka, у якому розповів не лише про плани щодо розвитку університету, але й про перспективи українського контрнаступу та армії окупантів.
Райс став одним із тих людей, завдяки яким Україна отримує допомогу від США: як маркетолог він багато зробив для того, аби американські військові та уряд дослуховувалися до потреб української армії. Райс навіть називає себе СМО – chief marketing officer – ЗСУ й лобіює в США збільшення воєнної допомоги Україні, зокрема постачання ATACMS і F-16.
переповідає головні тези його інтерв’ю.
Як НАТО приймає рішення щодо допомоги Україні
Оскільки я створив цю роль «CMO Збройних сил України» для себе з нуля, найважче було визначити пріоритети, щоб отримати максимальний результат за короткий строк.
Більшість моїх однокурсників із Вест-Пойнта зараз генерали, які мають змогу ухвалювати важливі рішення. Тож у мене вже була мережа контактів у Збройних силах США.
Українська армія показала високу адаптивність та інноваційність. Ваші військові приїжджають у Німеччину й за два тижні закінчують курс навчання, розрахований на чотири місяці. Вони мотивовані, розумні, освічені.
Головною проблемою зараз є масштабування, адже якщо ви отримаєте 20 різновидів танків, у перший день ви матимете потужну армію, а на 48-й день дійдете до стану катастрофи, адже таке різноманіття вкрай важко підтримувати, переукомплектовувати та ремонтувати.
Тому я радий, що світ передає Україні саме визначені моделі танків, бо це спрощує й навчання, й обслуговування.
Якщо Україна отримає ATACMS, це буде знаком остаточного схвалення від НАТО. Щоразу, коли Альянс має ухвалити спільне рішення, це дуже болючий і довгий процес. Як бачите, їм зрештою це вдається, але посилювати підтримку вони будуть поступово. До того ж це потребує торгів як на політичному, так і на військовому рівні. Польща запропонувала передати Україні свої МіГи ще минулого літа, а остаточне рішення ухвалили лише зараз.

Деніел Райс. Фото: Speka
Що може бути метою контрнаступу ЗСУ
На мою думку, Україна вже має суттєву бойову потужність, яку може використати для наступу. Питання — де саме та з якою метою.
Чи зможе Україна цього літа відправити росію в нокаут — важливе питання.
Багато залежить від темпів розвалу російської армії, який певної миті буде неминучим. Росіяни втрачають забагато людей, мобілізація у них — це фактично смертний вирок. Наступати вони не можуть, бо майже не займають нові території, а ви отримуєте все більше високоточної смертоносної артилерії.
Тож метою контрнаступу, якби я його організовував, було б оточити велику частину російських сил, знищити їх чи взяти в полон. Достойною ціллю було б відрізати Крим від росії — знищити Керченський міст, і російська армія почне голодувати.
Росіяни зазнають значних втрат, особливо під Бахмутом. Тож українські військові за кілька місяців перемелюють аналог усієї сили, що росія зібрала в лютому 2022-го для вторгнення. Навіть якщо вони додадуть до цього 400 тис. мобілізованих, вони будуть не навчені й погано озброєні, перелякані. Вони не вмітимуть ані керувати танками, ані їх ремонтувати.
Російська армія поступово деградує. Тож крізь вишколену, мотивовану й добре озброєну українську армію їм не пройти.
Вам може здатися, що у відповідь на сотню російських снарядів українці випускають лише декілька, але ці декілька, припустимо, Excalibur. Вони ювелірно точні й дуже смертоносні. Один постріл — і немає російського складу, танку, РСЗВ. А росіяни випускають сотню снарядів наосліп, які влучають в нікуди.
Тож це поєдинок точності з тупістю, і росіяни тут на боці тупості.
Чому росія не змогла перемогти Україну

Деніел Райс. Фото: Speka
Саме те, що Україна не була членом НАТО, дало путіну самовпевненість, необхідну для нападу на неї. Тож НАТО має надати Україні реальні гарантії, можливо, у вигляді своїх миротворців.
Це НАТО треба приєднатися до України як до бренду. Адже ви — єдина країна, яка зіткнулася з російською ордою й перемагає її.
Росіяни наробили стільки помилок, що не перелічити. На щастя для нас і для України. Зокрема, ЗСУ остаточно зрозуміли, що напад буде, коли росія почала підвозити до кордону велику кількість машин із кровʼю для переливання. Кров довго не зберігається, і це видало наміри росіян.
Коли генерал Залужний це зрозумів, він віддав наказ без шуму покинути військові частини й перейти на заздалегідь підготовлені позиції. Тож коли росія почала бомбардування, багато ударів вражали порожні казарми. Це була ще одна критична помилка росіян.
Я думаю, Зеленський і Залужний залишаться у світовій історії як потужне комбо лідерів — як Франклін Делано Рузвельт і генерал Ейзенхауер. Два визначні лідери, що не перемогли б один без одного.