У грудні 2022 року Україна та Об'єднані Арабські Емірати (ОАЕ) оголосили про намір укласти Угоду про всеосяжне економічне партнерство, що передбачає лібералізацію торгівлі та створення зони вільної торгівлі (ЗВТ). Війна загальмувала роботу з підготовки цієї угоди, але не зупинила її. Зокрема Інститут економічних досліджень (ІЕД) презентував результати свого дослідження впливу лібералізації торговельних відносин з ОАЕ на розвиток українського бізнесу. представляє основні результати цієї роботи.
Чим торгівля з ОАЕ цікава Україні
Виступаючи на презентації, Олександр Жемойда, координатор робочої групи з розвитку ринку офісу підтримки реформ при Мінагрополітики, сказав, що ринок ОАЕ особливо цікавий тим, що він є зменшеною моделлю глобального. Ця країна досить ліберальна щодо доступу на свій ринок, тому постачальникам там, як мінімум, можна повчитися конкурувати. До того ж ОАЕ претендують на роль глобального хаба в міжнародній торгівлі, тому важливо, щоб українські товари були там представлені.
Експерт додав, що зараз через блокаду українських морських портів постачання до ОАЕ утруднено. «Але завдяки ЗСУ питання морської логістики буде вирішено. На той час ми маємо бути готові до розширення торгівлі», – сказав він.
Як Україна торгувала з ОАЕ до повномасштабної війни
Поки що ОАЕ для України незначний експортний партнер, хоча останніми роками відбувалося збільшення експортних потоків. Основу українського експорту в ОАЕ складають рослинна олія, м'ясо, залізо та сталь, тоді як імпорт складається з мінерального палива, машин, електроніки.
Експорт товарів з України в ОАЕ, 2022:
- вартість: $209,7 млн;
- частка у загальному експорті: 0,5%;
- темпи приросту, 2022/2021: — 61%.

Топ-10 українського експорту в ОАЕ, 2022
Імпорт товарів в Україну з ОАЕ, 2022:
- вартість: $87,9 млн;
- частка у загальному імпорті: 0,2%;
- темпи приросту, 2022/2021: +3%.
Сальдо торгівлі товарами є позитивним.

Топ-10 українського імпорту з ОАЕ, 2022
Торгівля послугами відіграє важливішу роль в економічних відносинах України з ОАЕ.
Експорт послуг з України до ОАЕ, 2021:
- вартість: $406,9 млн;
- частка у загальному експорті: 3,1%;
- темпи приросту, 2022/2021: 23%.
У експорті послуг 83% посідає транспорт, на телекомунікації та ІТ – 5%.
Імпорт послуг з України в ОАЕ, 2021:
- вартість: $124,5 млн;
- частка у загальному імпорті: 1,6%;
- темпи приросту, 2022/2021: + 60%.
У імпорті послуг 42% посідають подорожі, 27% – транспорт, 23% – бізнес-послуги.
Сальдо торгівлі послугами є позитивним. ОАЕ відіграють помітну роль в українському експорті послуг.
Що сприяє розширенню торгівлі України та ОАЕ
Україна та ОАЕ мають різні профілі конкурентоспроможності, що дозволяє взаємодоповнювати торгові потоки, а отже, дає переваги для обох партнерів під час створення ЗВТ.
Україна має високі показники конкурентоспроможності на ринку ОАЕ для металургії, а також продукції тваринного походження та рослинної олії. ОАЕ має конкурентні переваги при експорті в Україну різних інструментів, турбореактивних двигунів, енергонезалежних пристроїв для зберігання інформації.
Що може змінитись після лібералізації торгівлі з ОАЕ
Аналіз короткострокових наслідків створення ЗВТ між Україною та ОАЕ свідчить про позитивний вплив лібералізації ввізного мита на взаємну торгівлю.
Приріст експорту перевищуватиме приріст імпорту. Тому в рамках запропонованих сценаріїв очікується розширення позитивного торгового сальдо.
Від лібералізації найбільше виграють підприємства транспорту (авіаційного та морського), металургії, харчової промисловості (борошно, олія), виробництва споживчої електроніки.