Facebook Pixel

Як Бельгія та Нідерланди борються з наркотрафіком через морські порти та наркозлочинністю

2023 року в бельгійському порту Антверпен було вилучено рекордні 116 тонн кокаїну. В останні роки цей порт є головною точкою входу потоків кокаїну до Європи. У порту не припиняється зростання бандитизму та корупції, ситуацію в ньому називають повторенням Маямі 1980-х років.

За даними Управління ООН з наркотиків та злочинності, за останнє десятиліття обсяги вилучень кокаїну в Антверпені зросли більш ніж у 20 разів. За визнанням бельгійської митної служби, їй вдається перехопити лише від 10% до 40% кокаїну, що надходить через порт, але ця оцінка може виявитися далекою від істини, оскільки масштаб проблеми важко визначити.

Агентство Європейського Союзу з боротьби з наркотиками оцінює мінімальну роздрібну вартість ринку заборонених речовин у ЄС у 31 мільярд євро, а вулична вартість приблизно 116 тонн кокаїну, вилученого у найбільшому порту Бельгії у 2023 році, оцінюється у мільярди євро.

Оскільки наркотики наповнюють і так проблемні райони міст по всій Європі, викликаючи насильство із застосуванням вогнепальної зброї та бандитські війни, політики більше не можуть ігнорувати цю проблему. Уряд Бельгії, яка зараз головує в ЄС, зробив війну з наркотиками своїм пріоритетом і заручається підтримкою з боку інших держав-членів.

«Це не проблема Антверпена. Це не є проблемою Брюсселя. Це не проблема Бельгії. Це не проблема Європи. Це світова проблема», – заявив міністр юстиції Пол Ван Тігчелт, зазначивши, що його країна не може впоратися з проблемою наркозлочинності самостійно.

Зростаючий оборот у порту зробив Антверпен європейською столицею кокаїну, згідно з даними аналізу стічних вод, зробленого у 88 містах із 24 країн агентством ЄС. До топ-10 також увійшли п'ять міст із Нідерландів.

Вміст кокаїну у стічних водах низки міст Європи

Вміст кокаїну у стічних водах низки міст Європи

Наркотрафік у головних європейських портах

Порт Антверпена займає територію 22 000 футбольних полів (це більше за площу Парижа). За два десятиліття обсяг розвантажених та завантажених там товарів збільшився вдвічі: 2023 року оброблено 271 мільйон тонн. Порт щороку приймає щонайменше 12 мільйонів контейнерів.

Згідно з звітом Європолу за 2023 рік, порти Антверпена, Роттердама та Гамбурга сканують лише 10% контейнерів із Південної Америки. Хоча це значно більше, ніж 2% просканованих контейнерів в цілому, цього все ж таки недостатньо.

Щоб протистояти цьому, порт Антверпена пообіцяв до 2028 року почати сканувати усі високопріоритетні вантажі. Закуплено додаткові сканери, постачання яких розпочнеться у 2024 році.

Набирається 108 додаткових співробітників митниці. Весь персонал порту піддається жорсткій перевірці, включаючи їхнє фінансове становище та особисті контакти.

Як вважають бельгійські митники, після того, як кокаїн прибуває до Антверпена, близько 90% його переміщається через голландський кордон для обробки та пакування перед відправкою по всій Європі.

Хоча Роттердам колись був улюбленим портом ввезення кокаїну, посилені заходи безпеки перемістили основний потік в Антверпен.

В останні роки голландські чиновники перехоплюють дедалі більшу кількість кокаїну. За даними митниці Нідерландів, у 2023 році обсяг вилучень підскочив на 18%, до 60 тонн, порівняно з роком раніше.

Обсяг вилучення кокаїну в Бельгії та Нідерландах

Обсяг вилучення кокаїну в Бельгії та Нідерландах

Насильство, пов'язане з наркотиками

На відміну від США, країни-члени ЄС ніколи не проводили офіційної війни з наркотиками. Поширення насильства у повсякденне життя послужило поштовхом до реагування влади. Стрілянина в Брюсселі стала майже щотижневим явищем, навіть у найпрестижніших кварталах столиці. Кількість випадків стрілянини неухильно зростала за останні два роки у поєднанні з вибухами у Фландрії та погрозами на адресу державних чиновників.

Вбивство у 2019 році Дерка Вірсума, адвоката, який захищав ключового свідка у справі про вбивства, пов'язані з наркотиками, а потім розстріл кримінального репортера Пітера Р. де Фріза у 2021 році привернули увагу до цієї проблеми у Нідерландах. Насильство, пов'язане з наркотиками, різко зросло в країні за останні кілька років: лише цього року сталося понад 250 вибухів будинків, пов'язаних із бандитськими війнами.

У Бельгії поворотний момент настав, коли минулого року 11-річна дівчинка загинула під перехресним вогнем внаслідок стрілянини, пов'язаної з наркотиками. Колишній міністр юстиції Вінсент Ван Квікенборн місяцями жив під цілодобовою охороною, ховаючись у сховищах після погроз викрадення.

Сміливість банд стала очевидною, коли наприкінці минулого року протягом місяця вони зробили три спроби повернути партії кокаїну, захоплені в порту Антверпена, озброєні в одному випадку автоматичною зброєю, а в іншому – мачете.

Глава федеральної митної служби Бельгії Крістіан Вандерварен вважає, що ці напади є свідченням того, що його чиновники нарешті починають впливати на бізнес банд наркоторговців.

Найкращий спосіб розправитися з лідерами організованої злочинності – обмежити їхню безкарність та конфіскувати їхні активи. Бельгійські чиновники прагнуть досягти прогресу в питанні екстрадиції з країн, де злочинці зазвичай ховаються, включаючи ОАЕ, Марокко та Туреччину, і закликали до посилення міжнародного тиску на ці країни. У березні Бельгія досягла довгоочікуваного рішення про екстрадицію з Дубая за звинуваченням у незаконному обігу наркотиків.

«Чудового рішення не існує, – визнав Ван Тігчелт. – Ми ніколи не заборонимо кокаїн, ми ніколи не виграємо боротьбу. Але я переконаний, що ми можемо зламати хребет мафії, зруйнувати її бізнес-модель»

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉