Facebook Pixel

Західні банки продовжують працювати в РФ попри санкції – чим вони це виправдовують

У травні 2024 року великі західні банки продовжують вести бізнес в РФ, незважаючи на публічні обіцянки згорнути його. Сукупна кількість співробітників п'яти банків Європейського Союзу з найбільшими операціями в Росії впала всього на 3% після вторгнення в Україну, а їхні доходи зросли втричі завдяки високим відсоткам, які вони отримують за свої купи готівки, що застрягли в країні, пише Bloomberg. Це спонукало Європейський центральний банк чинити тиск на тих, хто відстає, щоб вони прискорили вихід. За словами джерела, знайомого з ситуацією, занепокоєння ЄЦБ викликає те, що подальша присутність банків ЄС у РФ призведе до санкцій США та великих штрафів. ЄЦБ попросив усі банки з великим бізнесом у Росії «прискорити зусилля щодо зниження ризиків, розробивши чітку дорожню карту для скорочення та виходу з бізнесу в РФ».

Умови для західного банківського бізнесу в Росії у 2024 році

Західні санкції, які різко обмежують сферу діяльності компаній у Росії, у поєднанні з місцевими правилами та каральними податками з продажу, ускладнюють виведення банківських грошей з країни. Дочірні компанії іноземних банків РФ повинні дотримуватися місцевих правил, що може суперечити тиску з боку ЄЦБ та їхніх материнських компаній. При цьому вони стикаються з ризиком відплати: Кремль іноді конфіскує активи компаній чи приватних осіб із країн, які він вважає недружніми. Італійська банківська група Intesa Sanpaolo у вересні 2023 року отримала дозвіл Путіна продати свій російський підрозділ місцевим менеджерам. Але угода сповільнилася через бюрократичні перешкоди.

Прибуток до оподаткування європейських банків Росії

Прибуток до оподаткування європейських банків Росії

Єдиним великим банком ЄС, якому вдалося досягти повного розриву з РФ, є Société Générale. Він продав свою російську дочірню компанію «Росбанк» лише за кілька тижнів після 24 лютого 2022 року. При цьому банк списав вартість бізнесу на 3 млрд євро. Після продажу ще двох невеликих підрозділів штат Société Générale у РФ скоротився на 99%.

«Банк ING Groep заявив, що з початку 2022 року скоротив свій бізнес, пов'язаний з Росією, на три чверті, – сказав Нікола де Каро, аналітик Morningstar DBRS у Франкфурті. – Але безладний вихід можна розглядати як послугу російській владі».

Deutsche Bank різко скоротив кількість своїх співробітників у Росії, в основному через закриття IT-центру, проте минулого року він отримав там вищі прибутки, ніж 2021-го, до вторгнення. Це досить типово для банків, які все ще мають гроші в Росії, враховуючи труднощі, з якими вони стикаються при виведенні грошей, а також двозначні процентні ставки, які російський центральний банк сплачує за депозитами. Прибуток дочірньої компанії австрійського Raiffeisen Bank International за цей період зріс більш ніж утричі, а італійський Intesa Sanpaolo – приблизно в 20 разів.

«Таке зростання прибутку має викликати тривогу у влади, – вважає Томаш Ноецель, аналітик Bloomberg Intelligence. – Існує високий ризик порушення санкцій».

Банки США зіткнулися із аналогічними проблемами. Citigroup припинив майже всі інституціональні банківські послуги в Росії на початку 2023 року, хоча він все ще має $7 млрд, прив'язаних до країни, більша частина яких знаходиться на депозитах у центральному банку та інших агентствах. JPMorgan Chase повідомив, що станом на березень у нього в Росії застрягло $350 млн.

Як європейські банки продовжують працювати у РФ

На думку Bloomberg, жоден із банків не ілюструє «дилему європейців» краще, ніж Raiffeisen, який протягом двох років намагається скоротити витрати у РФ або вийти з грошима на руках. Складна угода щодо репатріації капіталу провалилася 8 травня, коли банк заявив, що йому не вдалося переконати західних регуляторів підтримати цей план, що поставило його під загрозу порушення санкцій. «Райффайзен» заявляє, що працює над забезпеченням дотримання санкцій і що з 2022 року «значно скоротив свою діяльність у Росії», зменшивши свій кредитний портфель на 60%, до 5,8 млрд євро, хоча чисельність його персоналу зросла на 7% — майже до 10 тис. осіб.

Угорський OTP Bank стверджує, що не отримує вигоди від приятельських відносин прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана з Путіним. Банк запевняє, що повністю дотримується санкцій і хоче піти з ринку РФ, але «російські регулятори ускладнюють продаж підрозділу за справедливою ціною».

Італійський UniCredit працює в Росії через дочірню компанію зі штатом 3100 співробітників та 50 філіями. Банк наголошує, що з 2022 року зарезервував 800 млн євро на випадок дефолтів у Росії та скоротив свій кредитний портфель на дві третини. Генеральний директор Андреа Орсель заявила в травні, що банк продовжить робити все можливе в країні і дотримуватись санкцій, але остаточний вихід із РФ «буде важко здійснити».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉