Facebook Pixel

Як фінансується бізнес у Польщі

Кароліна Турко
адвокат і старший юрист у банківській та фінансовій практиці Osborne Clarke

Польща є особливо привабливим напрямком для переміщення українських компаній не лише через сусіднє географічне розташування, але й через сильну економіку Польщі, стабільну банківську систему та підтримувальну державну політику. Незважаючи на низку переваг для українських компаній, які прагнуть перенести свою діяльність, одним із найбільш суттєвих викликів може стати забезпечення необхідного фінансування для підтримки зростання та стабільності бізнесу. Варто дослідити, як українські компанії можуть скористатися можливістю фінансування, що пропонується в Польщі, щоб полегшити їхнє переміщення через кордон у найпростіший спосіб.

Види фінансування бізнесу в Польщі

Кожен підприємець, який працює на польському ринку, може скористатися багатьма джерелами фінансування свого бізнесу. Нижче наведено кілька прикладів таких джерел:

Банківське фінансування

Одним із найпоширеніших видів фінансування бізнесу, який переїжджає до Польщі, є банківське фінансування. Зазвичай, щоб отримати кредит, компанія повинна мати надійний бізнес-план і хороший кредитний рейтинг. Банківські кредити можуть вимагати забезпечення. Важливо зазначити, що банки в Польщі можуть мати інші вимоги та правила, ніж в Україні, тому важливо дослідити та зрозуміти ці відмінності, перш ніж подавати заявку на фінансування. Найпростіший спосіб – зустрітися з представником місцевого банку та обговорити варіанти та процедури.

Лізинг

Лізинг – ще один варіант фінансування, який можна використати для придбання обладнання чи інших активів при перенесенні бізнесу до Польщі. Це передбачає оренду обладнання або активу на встановлений період часу з можливістю викупу активу в кінці терміну оренди та може вимагати заставу. Лізинг може бути підходящим варіантом для підприємств, які потребують придбання обладнання чи інших активів, але не мають капіталу, щоб придбати їх безпосередньо. Є багато фірм, які надають лізинг, що дозволяє підприємству вибрати найкращий варіант.

Факторинг

Факторинг — це варіант фінансування, який дозволяє підприємствам продавати свою дебіторську заборгованість третій стороні, відомій як фактор. Простіше кажучи, факторинг полягає в швидкому перерахунку виставлених компанією рахунків-фактур у готівку. Це може бути корисним варіантом для підприємств, які переїжджають до Польщі та потребують швидкого надходження коштів. Фактор негайно забезпечує бізнес готівкою, одночасно беручи на себе відповідальність за стягнення платежів від клієнтів, які винні дебіторську заборгованість. На ринку є кілька фірм, які надають факторингові послуги.

Приватне фінансування (інвестори)

Приватне фінансування є ще одним варіантом для бізнесу, який переїжджає до Польщі. Приватні інвестори, такі як бізнес-ангели або венчурні капіталісти, можуть надавати фінансування в обмін на частку в бізнесі. Приватні інвестори також можуть надати рекомендації та досвід, щоб допомогти бізнесу розвиватися на новому місці.

Фінансування ЄС

Європейський Союз надає різноманітні варіанти фінансування для компаній, що базуються в ЄС, включаючи гранти, позики та акціонерне фінансування. Деякі спеціальні програми фінансування включають завдання у сфері підтримки іноземців, які шукають роботу, а також тих, хто планує відкрити бізнес у Польщі. На польському ринку діють спеціалізовані консалтингові фірми, які консультують не лише щодо вибору типу фінансування, а й заповнюють та подають заявки на ім’я заявника. Варто зазначити, що отримання фінансування від ЄС також вимагає продовження діяльності (в ЄС, у даному випадку в Польщі) у так званому періоді тривалості, який становить три роки для малих і середніх підприємств і п’ять років для великих підприємств.

Інші варіанти фінансування бізнесу у Польщі

Окрім перерахованих вище варіантів фінансування, існують також інші варіанти фінансування, доступні для підприємств, які переїжджають до Польщі. Це може включати краудфандинг, який передбачає отримання фінансування від великої кількості людей через онлайн-платформу, або фінансування за рахунками-фактурами, що дозволяє підприємствам позичати гроші під заставу непогашених рахунків.

Застави для кредиторів у Польщі

Говорячи про надання компаніям кредитів банками, не можна не згадати опис застави, яку кредитори зазвичай вимагають встановити на свою користь. Створення забезпечення активів компанії вигідно як для позичальника, так і для кредитора. Для позичальника це забезпечує доступ до фінансування, яке інакше могло б бути недоступним. Для позикодавця це знижує ризик неплатежу та забезпечує спосіб повернути суму позики, якщо позичальник не повертає її.

По суті, вид необхідної застави залежить від характеру кредиту та кредитоспроможності позичальника. З огляду на це, компанії з високим кредитним рейтингом може бути дозволено надати менше активів безпеки, ніж компанії з слабшою позицією.

Основними формами безпеки в польській юрисдикції є:

  • іпотека нерухомого майна;
  • цивільно-правова застава рухомих речей або прав;
  • фінансова застава прав на грошові кошти, дебіторську заборгованість та фінансові інструменти;
  • зареєстрована застава рухомого майна, прав або сукупності рухомого майна чи прав;
  • порука;
  • гарантія;
  • банківська гарантія;
  • переуступка прав;
  • забезпечення передачі права власності;
  • гарантійний депозит;
  • заява про пред'явлення до примусового виконання (у формі нотаріального акту);
  • простий/переказний вексель.

Деталі найпоширеніших застав висвітлені нижче.

Зареєстрована застава рухомого майна, прав або сукупності рухомого майна чи прав у Польщі

Цей вид забезпечення створюється шляхом укладення письмового договору між заставодавцем (позичальником) і заставодержателем (банком) та внесення до реєстру застав, який веде реєстраційний суд. Також можна створити зареєстровану заставу майбутніх активів, оскільки вони будуть обтяжені зареєстрованою заставою після їх придбання заставодержателем. Якщо зареєстровану заставу створюють над збіркою різного набору активів, заставодавцю зазвичай потрібно час від часу оновлювати список заставних активів і подавати оновлений список до реєстраційного суду. Недоліками цього забезпечення є тривалий процес реєстрації, судові збори та досі непостійна практика реєстраційних судів щодо нетипових об’єктів застави.

Що стосується застави активів, банк має пріоритет над активами компанії в разі дефолту, тому він може ліквідувати заставні активи для повернення суми кредиту.

Встановлення зареєстрованої застави на акції передбачає кілька додаткових кроків, які необхідно здійснити для забезпечення стягнення застави. Окрім стандартних вимог, додаткові обов’язки включають перегляд та внесення змін до статуту товариства з обмеженою відповідальністю, які можуть накласти обмеження на створення такого забезпечення (тобто може знадобитися отримання згоди акціонерів). Ефективність встановлення застави акцій щодо товариства, в якому знаходяться акції, залежить від попереднього повідомлення товариства. Реєстр акцій компанії також потрібно оновити, щоб відобразити заставу.

Передача прав з наявних договорів

Ця застава встановлюється шляхом письмової угоди між правовласником (позичальником) і правонаступником (банком). Позикодавець має право вимагати сплати відступленої дебіторської заборгованості після виконання умов, викладених у договорі відступлення (наприклад, настання невиконання зобов’язань). Мінуси полягають у тому, що боржників за відступленою дебіторською заборгованістю потрібно повідомляти про відступлення – якщо відступається багато договорів, така процедура повідомлення може бути обтяжливою та довготривалою. Якщо боржник не був повідомлений про таку переуступку, будь-який платіж, здійснений позичальнику, призведе до погашення боргу.

У разі переуступки майбутнього контракту банку (наприклад, дебіторська заборгованість за майбутніми договорами оренди у фінансовій операції з нерухомістю), доцільно договірно зобов’язати позичальника підтверджувати переуступку таких вимог у міру їх виникнення.

Важливо, що угода матиме силу в разі неплатоспроможності позичальника лише за умови її засвідченої дати.

Іпотека нерухомого майна у Польщі

Єдиним забезпеченням нерухомого майна, яке має цінність для банку, є іпотека. Встановлюється на підставі договору між іпотекодержателем (банком) та іпотекодавцем (позичальником) та запису в земельно-іпотечний реєстр. Перевага такої застави полягає в тому, що вона дає іпотекодержателю право задовольнити свою грошову заборгованість за рахунок продажу нерухомого майна в першу чергу перед іншими кредиторами боржника. Крім того, іпотека може забезпечувати наявну, умовну та майбутню дебіторську заборгованість, а також може забезпечувати більше однієї дебіторської заборгованості. Недоліками є тривалі процедури реєстрації та вартість встановлення.

Загалом створення забезпечення на користь позикодавця може бути складним процесом, який вимагає ретельного планування, юридичної експертизи та розгляду переваг і недоліків надання конкретної застави. Дотримуючись необхідних кроків і забезпечуючи дотримання польського законодавства та нормативних актів, а також стандартної ринкової практики в Польщі, сторони можуть допомогти встановити належне забезпечення та його виконання в разі невиконання зобов’язань.

Важливо зазначити, що встановлення конкретної застави також може мати деякі недоліки. Наприклад, це може обмежити можливість компанії використовувати забезпечені активи для інших цілей, таких як продаж або здача в оренду. Це також може зменшити гнучкість компанії в отриманні додаткового фінансування в майбутньому.

Як подати заявку на фінансування у Польщі?

Під час подачі заявки на фінансування є кілька важливих дій, які необхідні для забезпечення безперебійного процесу. Ці дії включають відкриття банківського рахунку та підвищення кредитоспроможності та довіри, що є ще одним фактором, який може значно вплинути на успіх заявки на фінансування.

Деякі поради щодо відкриття банківського рахунку та підвищення фінансової довіри описані нижче.

Відкриття банківського рахунку

Однією з перших дій, яку необхідно виконати перед подачею заявки на фінансування (і однією з вимог для відкриття бізнесу в Польщі загалом), є відкриття банківського рахунку, оскільки більшість джерел фінансування потребують банківського рахунку для отримання коштів. Відкриваючи банківський рахунок, радимо вивчити різні банки та їхні пропозиції, щоб знайти найкращий варіант для свого бізнесу.

Вибираючи банк, слід враховувати такі фактори, як комісії, процентні ставки та обслуговування клієнтів. Більшість польських банків підготували рішення для громадян України, такі як скасування певних зборів, комісій, спрощення процесу відкриття рахунків для компаній, повністю безкоштовні перекази в банки в Україні та навпаки та послуги гарячої лінії українською мовою. Після вибору банку слід надати необхідні документи для відкриття рахунку. Ця документація може включати такі корпоративні документи, як статут, документи про реєстрацію підприємства та ідентифікаційні податкові номери.

Стандартні правила, такі як KYC і AML, також вимагатимуть від банків запитувати додаткові документи для підтвердження, зокрема, ланцюжка власності:

  • Правила KYC вимагають від банків перевіряти особу своїх клієнтів і збирати певну інформацію про них. У випадку бізнесу це зазвичай включає назву компанії, реєстраційний номер, адресу та ідентифікаційний податковий номер. Крім того, банки можуть вимагати інформацію про власників компанії (кінцевого бенефіціарного власника), таку як їхні імена, адреси та документи, що посвідчують особу;
  • Для дотримання правил боротьби з відмиванням коштів банки зобов’язані відстежувати транзакції своїх клієнтів на наявність підозрілої діяльності та повідомляти про будь-яку таку діяльність відповідним органам. Це може передбачати збір додаткової інформації про характер діяльності компанії, джерело її коштів і мету її операцій.

Зазвичай також потрібні реєстраційні документи компанії, такі як статут і свідоцтво про реєстрацію, а також документи, що посвідчують особу власників компанії та уповноважених осіб. Банки також можуть запитувати додаткову інформацію, таку як фінансові звіти або бізнес-плани, залежно від характеру діяльності компанії.

Також варто наголосити, що банки можуть періодично запитувати оновлену інформацію чи документацію, щоб переконатися, що вони продовжують дотримуватись правил KYC і AML.

У Польщі зазвичай представники компанії мають повноваження підписувати банківські документи та керувати рахунками. Тому важливо переконатися, що уповноважені представники точно відображені в документації компанії, яка надається до банку-кредитора. Інформація про компанію в комерційному реєстрі може бути не завжди актуальною, і особи, які більше не мають повноважень представляти компанію, можуть бути вказані як такі в реєстрі.

Побудова кредитоспроможності та довіри

Ще один важливий показник під час подання заявки на фінансування – це кредитоспроможність і довіра. Кредитори та інвестори дивляться на кредитний рейтинг підприємства, його фінансову історію та репутацію, перш ніж затверджувати фінансування.

Створення позитивної історії платежів є, мабуть, найважливішим, коли йдеться про підвищення кредитоспроможності. Це передбачає своєчасну оплату кредитів, кредитних карток та інших фінансових зобов’язань. Несвоєчасні платежі можуть негативно вплинути на кредитний рейтинг і ускладнити отримання кредиту в майбутньому.

QuoteІнші поради щодо того, як підвищити кредитоспроможність, це підтримувати низький рівень боргу, виплачувати наявні борги та підтримувати низький коефіцієнт використання кредиту. Кредитні запити до кількох банків також можуть знизити кредитний рейтинг.

Якщо ви шукаєте фінансування, то не повинні недооцінювати папери – ведення точного фінансового обліку може допомогти встановити довіру та продемонструвати фінансову відповідальність. Це включає облік витрат, доходів і прибутків, а також вчасне подання податкових декларацій.

Згідно зі стандартом польського ринку, бажаний стаж роботи в компанії банку-кредитора становив би мінімум від 6 до 12 місяців із регулярним доходом, але він може змінюватися залежно від конкретного банку.

Зміцнення довіри передбачає створення позитивної репутації в бізнес-спільноті. Це можна зробити, налагодивши зв’язок з іншими компаніями та створивши сильну присутність в Інтернеті. Позитивна репутація може допомогти зміцнити довіру з кредиторами та інвесторами, полегшуючи отримання фінансування.

Подання заявки на кредит

Звернення до клієнтського консультанта банку є першим кроком в оформленні інвестиційних кредитів для компаній. Такий консультант також може допомогти обговорити умови позики.

Перед подачею кредитної заявки необхідно зібрати документи, що підтверджують фінансовий стан компанії та її здатність погасити кредит. Це може включати фінансові звіти, податкові декларації, бізнес-плани, фінансові прогнози та іншу відповідну інформацію.

Після подання заявки на позику отримання рішення від кредитора може тривати кілька тижнів або довше, залежно від складності позики та внутрішніх процесів кредитора.

Підсумовуючи, польський ринок пропонує широкий спектр фінансової підтримки для українського бізнесу, який переміщується до Польщі. Доступні різноманітні варіанти фінансування, щоб полегшити цей перехід: від традиційних банківських позик до приватних інвесторів і фінансування ЄС. Однак українським підприємствам важливо провести дослідження, ретельно оцінити свої потреби у фінансуванні, забезпечити фінансову надійність і зрозуміти вимоги до застави. Підтримуючи бухгалтерський облік і корпоративну документацію в актуальному стані, зберігаючи низький рівень заборгованості та встановлюючи надійне забезпечення на користь кредиторів, такі компанії можуть позиціонувати себе як ті, що заслуговують довіри з точки зору польських кредиторів, і орієнтуватися в викликах і можливостях переїзду до Польщі.

Автори колонки:

Karolina Turko – адвокат і старший юрист практики банківського та фінансового права Osborne Clarke. Вона надає консультації щодо банківських та фінансових проєктів, з особливим акцентом на проєкти в галузі енергетики та нерухомості. Кароліна допомагає клієнтам у підготовці структури угоди, готує та узгоджує документи угоди.

Rafał Strzępek – адвокат-стажер і молодший юрист у банківській та фінансовій практиці Osborne Clarke. Він надає консультації щодо банківських та фінансових проєктів, з особливим акцентом на проєктах у сфері енергетики та нерухомості. Rafał готує транзакційні документи та консультує кредиторів і позичальників щодо встановлення заставного інтересу.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора