Facebook Pixel

Як банківській системі України вдається без збоїв працювати в умовах війни

Сучасна економіка не може існувати без банківської системи. Одне з її головних завдань полягає в забезпеченні руху безготівкових грошей у країні. В умовах війни робити це особливо важко, оскільки агресор руйнує об'єкти електронних комунікацій і енергетики. Однак поки що банківська система України успішно протистоїть викликам війни. The Page з'ясувало, як їй це вдається.

Що робить НБУ для збереження працездатності банківської системи

Задля забезпечення безперервності роботи банківської системи в умовах війни Національний банк спільно з банками реалізує проєкт Power Banking. Він являє собою мережу банківських відділень, що надаватимуть клієнтам фінансові послуги за тривалої відсутності електропостачання.

Ці відділення забезпечуються необхідним обладнанням і каналами зв'язку для безперервної роботи за відсутності електрики, а також додатковим персоналом, касовою технікою, банкоматами, готівкою.

Крім того, Нацбанк запропонував банкам реалізувати «банкоматний національний роумінг», який передбачає встановлення єдиних розширених лімітів і скасування додаткових комісій на зняття готівки в «чужих» банкоматах. Найбільші банки вже приєдналися до цієї ініціативи.

«Зараз ми працюємо над розробленням проєкту, який умовно називаємо «Банк Незламності» або «Power Banking». Це периметр, побудований на основі не менш як 1000 банківських відділень, що операційно будуть з'єднані фактично в одну мережу, вона працюватиме в умовах надзвичайної ситуації», – заявив голова НБУ Андрій Пишний 28 листопада на зустрічі з послами країн G7 і ЄС. Він зазначив, що ракетні атаки призвели до тимчасового блекауту, але системних збоїв у роботі банківської системи не було.

У НБУ незадовго до цього повідомили, що 14 системно важливих банків визначили перелік чергових відділень, які надаватимуть клієнтам послуги навіть за тривалої відсутності енергопостачання. До нього увійшли 760 відділень у Києві та 275 – у населених пунктах 22 областей.

Також у Нацбанку зазначили, що банки ефективно застосовують заздалегідь розроблені плани безперервної діяльності та регулярно оновлюють їх з огляду на результати моделювання різних сценаріїв реалізації операційного ризику.

У перші місяці активних бойових дій для безперервної діяльності банківської інфраструктури важливими були два чинники:

  • резервування потужностей центрів опрацювання даних (ЦОД), що забезпечують функціонування банківських систем і клієнтських програм; наявність резервних каналів зв'язку;
  • забезпечення інкасації відділень банків і торгових підприємств в умовах зростання попиту на готівку.

Ці напрацювання стали в пригоді й зараз, коли через руйнування енергетичної інфраструктури внаслідок ракетних ударів значно збільшилися як ризики тимчасових перебоїв в обслуговуванні клієнтів, так і загроза повної неможливості банків працювати через тривалу відсутність електропостачання.

Одним із головних чинників ефективної та сталої роботи банківської системи України є наявність Системи електронних платежів (СЕП) НБУ.

Що таке система електронних платежів Нацбанку

СЕП – це основна система платежів між банками та установами Держказначейства в Україні. Саме через неї відбувається переважна більшість платежів між фізичними та юридичними особами в країні.

Статистика роботи СЕП НБУ за 9 місяців 2022 року

Статистика роботи СЕП НБУ за 9 місяців 2022 року

Як проводить розрахунки банк

Кожен банк має кореспондентський рахунок, відкритий в НБУ. На нього вносяться власні кошти банку, які й використовуються як операційні кошти для проведення міжбанківських платежів.

Наприклад, коли клієнт сплачує в касі банку за товар якомусь підприємству, його гроші надходять на внутрішній рахунок цього банку. Оператор СЕП у банку підтверджує відправлення платежу, і він надходить до розрахункової палати територіального управління НБУ, якому підпорядковується цей банк. Далі платіж йде до Центральної розрахункової палати НБУ в Києві потім в управління НБУ в регіоні банку отримувача платежу, а вже потім до банку отримувача, де й зараховується на рахунок отримувача.

Зазначимо, що за умови справної роботи системи не може бути платежів, що «зависли». Тому якщо затримка трапляється, то, найімовірніше, винен банк, який не відправив платіж через свої проблеми. Але це трапляється вкрай рідко, оскільки загрожує серйозними санкціями з боку НБУ.

Як працює СЕП Нацбанку

СЕП було впроваджено досить давно – у 1996 році, на світанку комп'ютеризації. За минулі роки її неодноразово модернізували в частині «заліза» та софту. Але принцип роботи з даними залишився тим самим. Найменша частина платежів проводиться в реальному часі, а основна – у файловому (пакетному) режимі. У другому випадку платежі збираються до купи (у пачку) й передаються у вигляді спеціального файлу.

На найвищому рівні – у Центральній розрахунковій палаті НБУ – працює програмно-технічний комплекс «АРМ-1». Він перевіряє правильність роботи, синхронізацію СЕП, контроль оборотів, забезпечує захист від несанкціонованого доступу. У регіональних розрахункових палатах НБУ працює комплекс «АРМ-2», а в банках — «АРМ-3».

Обмін файлами здійснюється через комплекс програмно-технічних засобів під назвою «Електронна пошта НБУ». Доступ до неї мають усі банківські установи України, а також низка урядових і комерційних організацій.

СЕП не є ізольованою. Вона має шлюзи з міжнародною системою обміну банківською інформацією SWIFT і платіжними системами низки пострадянських країн.

Як працює система електронних платежів (СЕП) СБУ

Як працює система електронних платежів (СЕП) СБУ


Стійкість системи електронних платежів (СЕП) в Україні

Великою мірою, СЕП – це звичайна комп'ютерна мережа, але дуже складно влаштована. Її сегменти, призначені для розв'язання однакових завдань, можуть суттєво відрізнятися. Наприклад, каналами зв'язку, що використовуються: одна річ передавати дані в Києві й зовсім інша – з райцентру в область.

У разі війни СЕП зазнає тих самих ризиків, як і будь-які інформаційні системи: припинення централізованого електропостачання, фізичні ушкодження. Щоб банки продовжували роботу й за таких умов, вживаються заходи, про які ми розповіли на початку статті.

Під час її підготовки The Page направило до пресслужби НБУ запитання щодо роботи СЕП у нинішніх умовах. Відповідь була короткою: «У відповідь на ваш запит можемо повідомити, що СЕП працює штатно й безперебійно з першого дня повномасштабного вторгнення. Наразі СЕП Національного банку працює в режимі 23/7, банки України підключені до СЕП і здійснюють платежі клієнтів у звичайному режимі. Національний банк вживає всіх необхідних заходів для того, щоб під час війни СЕП і далі безперебійно працювала, забезпечуючи міжбанківські перекази в національній валюті».

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉