Мінфін затвердив нові критерії ризиків легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення.
Відповідний наказ Мінфіну № 465 від 28.12.2022 набрав чинності 24 лютого 2023 року.
Хто використовує критерії ризиків відмивання доходів
Ці критерії можуть використовувати у своїй діяльності такі суб'єкти первинного фінансового моніторингу (СПФМ):
- професійні учасники ринків капіталу (крім банків), включаючи Центральний депозитарій цінних паперів, крім осіб, які провадять діяльність з організації торгівлі фінансовими інструментами;
- професійні учасники організованих товарних ринків;
- постачальники послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів;
- спеціально визначені суб'єкти (крім осіб, які надають послуги в рамках трудових правовідносин):
- нотаріуси, адвокати, адвокатські бюро та об'єднання, особи, які надають послуги щодо створення, забезпечення діяльності або управління юридичними особами, аудитори та аудиторські компанії, суб'єкти господарювання, що надають послуги з бухобліку та бухгалтери, суб'єкти господарювання, що надають юридичні послуги, суб'єкти господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування (крім осіб, які надають послуги в рамках трудових правовідносин);
- суб'єкти господарювання, що надають посередницькі та/або консультаційні послуги під час здійснення операцій з нерухомим майном;
- суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю за готівку дорогоцінними металами і дорогоцінним камінням та виробами з них;
- суб'єкти господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри;
- суб'єкти господарювання, які здійснюють торговельну діяльність культурними цінностями та/або надають посередницькі послуги в такій діяльності.
Яка мета оновлення критеріїв ризиків відмивання доходів
Оновлення критеріїв посилить механізми запобігання та боротьби держави з відмиванням злочинних доходів, фінансування тероризму та розповсюдження зброї масового знищення, що є одним із топових питань в період воєнного стану. Реалізація даного наказу надасть змогу Мінфіну формувати плани перевірок СПФМів, державне регулювання і нагляд за якими він здійснює.
До речі, попередній наказ Мінфіну не враховував всіх суб’єктів, які мають використовувати відповідні критерії ризику, так само як не визначав критерії ризиків для суб’єктів, які піднаглядні Національному банку України.
Що нового в критеріях ризиків відмивання доходів
СПФМ зобов’язаний у своїй діяльності застосовувати ризик-орієнтований підхід, враховуючи відповідні критерії ризику.
Таке оцінювання здійснюється за:
- типом клієнта (аналізуються ознаки, притаманні безпосередньо клієнту та його кінцевому бенефіціарному власнику, організаційно-правовій формі, структурі власності, діловій, професійній чи особистій діяльності);
- географічним розташуванням клієнта або установи, через яку він здійснює рух активів (досліджується пов’язаність клієнта з державами, які здійснюють збройну агресію, офшорними, окупованими чи непідконтрольними територіями, країнами з високим рівнем фінансування тероризму чи корупції, тощо);
- типом (видом) послуги (продукту) та за способом (каналом) надання чи отримання послуги (продукту) (оцінюється, яким саме чином клієнт отримує та використовує послугу, враховуються рівень прозорості та складності послуги, потенційна вартість послуг, досліджуються умови договорів).
Чого очікувати від наказу Мінфіна про нові критерії ризиків відмивання доходів
СПФМ під час встановлення ділових відносин, проведення операцій, виникнення підозр тощо зобов'язаний здійснювати належну перевірку.
Запобігання відмиванню коштів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення є більш ефективним способом захисту суспільства від шкоди, аніж судові переслідування цих незаконних дій після іх вчинення.
Застосування ризик-орієнтованого підходу здійснюватиметься в порядку, визначеному внутрішніми документами з питань фінансового моніторингу суб’єкта первинного фінансового моніторингу, з урахуванням рекомендацій Держфінмоніторингу.
Приймаючи нові Критерії, Україна враховує рекомендації FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей) та фактично буде застосовувати аналогічні прийоми та правила фінансового моніторингу, які існують у більшості європейських країн.
Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора