Facebook Pixel

Яку шкоду війна вже завдала об'єктам культури в Україні: перелік

З початку війни в Україні постраждали 151 об'єкт культури, зокрема 12 музеїв.

До переліку зруйнованих і постраждалих об'єктів, складеному ЮНЕСКО, станом на 20 червня внесено:

  • 66 релігійних об'єктів;
  • 12 музеїв;
  • 28 історичних будівель;
  • 18 закладів культури;
  • 15 пам'ятників;
  • 7 бібліотек.

З-поміж постраждалих: Військово-історичний музей Чернігова, Чернігівський художній музей ім. Галагана, Художній музей в Іванкові, Краєзнавчий музей Бородянщини, Художній музей у Харкові, Літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди, Історико-архітектурний музей «Садиба Попова» в Запоріжжі, Маріупольський краєзнавчий музей, Художній музей ім. Куїнджі в Маріуполі, Краєзнавчий музей в Охтирці, головна будівля музею в Тростянці.

Міністерство культури України відкрило сайт, на якому очевидці викладають свідоцтва руйнувань культурних цінностей. Станом на 21 червня там зроблено 392 записи.

The Page наводить інформацію про найбільші втрати.

Маріуполь

У краєзнавчому музеї Маріуполя вціліла менша частина з 53 тис. експонатів. До Донецького обласного краєзнавчого музею вивезли приблизно 2 тис. предметів, повідомляють РосЗМІ.

Музей розташовувався в приміщенні Катеринославського губернського земського навчально-ремісничого будинку-притулку воїнів-інвалідів, побудованому в 1916 році. Основою його експозиції стали старожитності Приазов'я.

Перед входом до музею було встановлено половецькі кам'яні статуї XII-XIII століть, а також дві гладкоствольні гармати першої половини XIX століття та якоря з баржі «Орел», що затонула в 1932 році.

Під час Другої світової війни музей втратив частину своєї колекції. До 1980-го її вдалося поповнити. Експозиція музею у 2021 році була найбагатшою за весь час його існування.

Музей у Маріуполі: до та після

MyCollages (1)-r0.jpg

Фото: Maxar

З-поміж найцінніших експонатів, які зараз вивезли до Донецька, називають роботи Івана Айвазовського та три картини місцевого уродженця Архипа Куїнджі. Також вкрадено: медалі художника Юхима Харабета та його учня Юрія Шевякова, сувій Тори, ікони, предмети побуту та національні костюми різних народів, зібрання старовинних книжок.

«Операцією» з вивезення предметів із музею керував сержант Юрій Бухарєв, який до мобілізації був науковим співробітником Донецького державного краєзнавчого музею. Експонати вивозили вантажівками.

Філію краєзнавчого музею – художній музей ім. А. Куїнджі — знищено повністю. У його експозиції було три роботи пензля Куїнджі, його листи, роботи Шишкіна та Верещагіна, а також картини художників XX століття: Яблонської, Коцки, Глушка.

Про долю експонатів цього музею наразі нічого не відомо. Є надія, що хоча б частину їх вдалося сховати до руйнування будівлі музею.

Мелітополь

Краєзнавчий музей Мелітополя мав дуже різноманітну колекцію. У триповерховому маєтку 1911 року, за даними на 2017 рік, у 17 залах було виставлено 50 тис. експонатів з археологічного, нумізматичного, етнографічного, геологічного, палеонтологічного, біологічного, зоологічного та художнього розділів.

Одним із найцінніших експонатів було скіфське золото з Мелітопольського кургану, датоване IV ст. до н. е. Скіфський курган у Мелітополі виявили випадково в 1954 році. Наукові розкопки цієї царської гробниці були першими в історії радянської археології. Воїна та знатну жінку там поховали разом зі слугами, поруч закопали й коня. Уже в давнину могили пограбували, але там залишилося майже 4 тис. золотих предметів загальною вагою 3,5 кг.

Після розкопок у краєзнавчому музеї Мелітополя залишилося приблизно 200 предметів із кургану. За даними російських джерел, після окупації міста скіфське золото та інші експонати викрали, а потім повернули до музею.

Київська область

Історико-краєзнавчий музей в Іванкові Київської області, де було виставлено роботи української художниці-примітивістки Марії Примаченко, згорів. Проте місцеві жителі встигли винести з будівлі, що палала, 8 або 12 полотен художниці та деякі експонати. Загалом у музеї було приблизно 20 робіт Примаченко.

На початку травня картину Примаченко «Квіти виросли біля четвертого енергоблока» продали на аукціоні за $500 тис. Усі кошти від її продажу передадуть благодійному фонду для допомоги ЗСУ.

Музей в Іванкові: до та після

MyCollages-r0.jpg


Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉