Facebook Pixel
Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×

Яку шкоду війна вже завдала об'єктам культури в Україні: перелік

Втрати культурної спадщини України через війну. Фото: UNESCO / Alexandre Larcan

Втрати культурної спадщини України через війну. Фото: UNESCO / Alexandre Larcan

З початку війни в Україні постраждали 151 об'єкт культури, зокрема 12 музеїв.

До переліку зруйнованих і постраждалих об'єктів, складеному ЮНЕСКО, станом на 20 червня внесено:

  • 66 релігійних об'єктів;
  • 12 музеїв;
  • 28 історичних будівель;
  • 18 закладів культури;
  • 15 пам'ятників;
  • 7 бібліотек.

З-поміж постраждалих: Військово-історичний музей Чернігова, Чернігівський художній музей ім. Галагана, Художній музей в Іванкові, Краєзнавчий музей Бородянщини, Художній музей у Харкові, Літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди, Історико-архітектурний музей «Садиба Попова» в Запоріжжі, Маріупольський краєзнавчий музей, Художній музей ім. Куїнджі в Маріуполі, Краєзнавчий музей в Охтирці, головна будівля музею в Тростянці.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!

Міністерство культури України відкрило сайт, на якому очевидці викладають свідоцтва руйнувань культурних цінностей. Станом на 21 червня там зроблено 392 записи.

The Page наводить інформацію про найбільші втрати.

Підписуйтесь на нас в Google News!

Маріуполь

У краєзнавчому музеї Маріуполя вціліла менша частина з 53 тис. експонатів. До Донецького обласного краєзнавчого музею вивезли приблизно 2 тис. предметів, повідомляють РосЗМІ.

Музей розташовувався в приміщенні Катеринославського губернського земського навчально-ремісничого будинку-притулку воїнів-інвалідів, побудованому в 1916 році. Основою його експозиції стали старожитності Приазов'я.

Перед входом до музею було встановлено половецькі кам'яні статуї XII-XIII століть, а також дві гладкоствольні гармати першої половини XIX століття та якоря з баржі «Орел», що затонула в 1932 році.

Під час Другої світової війни музей втратив частину своєї колекції. До 1980-го її вдалося поповнити. Експозиція музею у 2021 році була найбагатшою за весь час його існування.

Музей у Маріуполі: до та після

MyCollages (1)-r0.jpg

Фото: Maxar

З-поміж найцінніших експонатів, які зараз вивезли до Донецька, називають роботи Івана Айвазовського та три картини місцевого уродженця Архипа Куїнджі. Також вкрадено: медалі художника Юхима Харабета та його учня Юрія Шевякова, сувій Тори, ікони, предмети побуту та національні костюми різних народів, зібрання старовинних книжок.

«Операцією» з вивезення предметів із музею керував сержант Юрій Бухарєв, який до мобілізації був науковим співробітником Донецького державного краєзнавчого музею. Експонати вивозили вантажівками.

Філію краєзнавчого музею – художній музей ім. А. Куїнджі — знищено повністю. У його експозиції було три роботи пензля Куїнджі, його листи, роботи Шишкіна та Верещагіна, а також картини художників XX століття: Яблонської, Коцки, Глушка.

Про долю експонатів цього музею наразі нічого не відомо. Є надія, що хоча б частину їх вдалося сховати до руйнування будівлі музею.

Мелітополь

Краєзнавчий музей Мелітополя мав дуже різноманітну колекцію. У триповерховому маєтку 1911 року, за даними на 2017 рік, у 17 залах було виставлено 50 тис. експонатів з археологічного, нумізматичного, етнографічного, геологічного, палеонтологічного, біологічного, зоологічного та художнього розділів.

Одним із найцінніших експонатів було скіфське золото з Мелітопольського кургану, датоване IV ст. до н. е. Скіфський курган у Мелітополі виявили випадково в 1954 році. Наукові розкопки цієї царської гробниці були першими в історії радянської археології. Воїна та знатну жінку там поховали разом зі слугами, поруч закопали й коня. Уже в давнину могили пограбували, але там залишилося майже 4 тис. золотих предметів загальною вагою 3,5 кг.

Після розкопок у краєзнавчому музеї Мелітополя залишилося приблизно 200 предметів із кургану. За даними російських джерел, після окупації міста скіфське золото та інші експонати викрали, а потім повернули до музею.

Київська область

Історико-краєзнавчий музей в Іванкові Київської області, де було виставлено роботи української художниці-примітивістки Марії Примаченко, згорів. Проте місцеві жителі встигли винести з будівлі, що палала, 8 або 12 полотен художниці та деякі експонати. Загалом у музеї було приблизно 20 робіт Примаченко.

На початку травня картину Примаченко «Квіти виросли біля четвертого енергоблока» продали на аукціоні за $500 тис. Усі кошти від її продажу передадуть благодійному фонду для допомоги ЗСУ.

Музей в Іванкові: до та після

MyCollages-r0.jpg


Коментарі

Всі новини