Кредити для бізнесу в Україні-2022: пропозиції у найбільших банках. Фото: unsplash / Gabrielle Henderson
Через повномасштабне вторгнення росії кредитування в Україні у 2022 році суттєво погіршилося. Аналізуючи пропозиції найбільших українських банків, можна зробити висновок, що найохочіше фінустанови зараз кредитують аграріїв та інші критичні індустрії. Що саме відбувається з кредитування бізнесу в Україні та що пропонують підприємцям у Приватбанку, Ощадбанку, «Альфа-банку Україна», Укрексімбанку та «Райффайзен банку» — у матеріалі .
Що відбувається з кредитами в Україні у 2022 році
З квітня до червня 2022 року негативний вплив на показники кредитування посилився. Так, якість кредитів в Україні погіршилися, попит на кредити з боку бізнесу низький, стандарти кредитування посилилися, а банки схвалюють усе менше заявок, йдеться в опитуванні про умови банківського кредитування Національного банку.
З липня до вересня фінустанови очікують на зростання попиту на всі типи кредитів, тоді як самі збираються посилювати стандарти схвалення заявок на кредити корпоративному сектору (тобто висувати жорсткіші умови до позичальників). Також у наступні 12 місяців фінустанови прогнозують скорочення обсягів як корпоративного, так і роздрібного кредитування, а в найближчі три місяці чекають, що всі види ризиків надалі посилюватимуться.
Аналізуючи підсумки опитування, асоційований експерт у «CASE Україна» Євген Дубогриз на своїй сторінці у Facebook резюмує: «Попит на кредити зростає. Але банки очікують погіршення економічної ситуації, тому прискіпливіше ставитимуться до позичальників і відтак видаватимуть менше кредитів, ніж хотів би бізнес».
Кредити для бізнесу в Приватбанку
Державний Приватбанк не відповів на запит щодо наявних кредитів для бізнесу та відсоткових ставок за ними. Однак як нам розповіли на гарячій лінії банку, наразі в пріоритеті для кредитування перебувають аграрії, а рішення про те, видавати кредит чи ні, банк ухвалює, аналізуючи фінансову звітність підприємства за останній рік.
Згідно з інформацією на сайті фінустанови, для бізнесу зараз діють такі кредитні програми:
«Доступні кредити 5-7-9» у Приватбанку
Приватбанк є учасником програми «Доступні кредити 5-7-9%», у рамках якої держава компенсує підприємцю частину кредитного навантаження. Згідно із цією програмою, стартапи та бізнеси, що ще не працюють, можуть отримати від 100 тис. до 50 млн грн на строк до п’яти років. Відсотки сягають від 0% до 9% залежно від того, скільки робочих місць створить бізнес, а також і від щорічного виторгу. Крім того, Приватбанк надає за програмою спеціальні умови для агробізнесу. Докладніше — за посиланням.
Кредити для аграріїв у Приватбанку
У Приватбанку є окрема кредитна лінія для агробізнесу «Агросезон». Банк видає кредити на:
- закупівлю сировини та матеріалів для сільськогосподарського циклу (паливно-мастильні матеріали, засоби захисту рослин, міндобрива, насіння);
- ремонт сільгосптехніки, обладнання, приміщень, придбання запчастин, будівельних матеріалів, оплата ремонтних робіт;
- придбання основних засобів: допоміжної техніки, дрібного обладнання та устаткування.
Строк дії лінії — до 36 місяців. У рамках кредиту видають від 500 тис. грн під 17% річних. За умови участі в програмі «Доступні кредити 5-7-9%» можливе зниження відсоткової ставки. Деталі можна дізнатися тут.
Кредит під заставу депозиту в Приватбанку
Приватбанк також видає кредит для бізнесу під заставу вкладу фізичної особи. Фінустанова обіцяє 2,5% річних (різниця між ставкою за депозитом і ставкою за кредитом) і можливість використовувати 85% тіла депозиту. Мінімальна сума кредиту — від 10 тис. грн, або 500 євро та доларів. Строк кредиту є меншим на п’ять днів за строк депозиту. Ознайомитися з програмою можна тут.
Кредит на придбання основних засобів у Приватбанку
Кредит, що допомагає бізнесу придбати комерційний транспорт, сільгосптехніку та спецтехніку, видається строком на 1 — 3 роки. Сума фінансування — від 100 тис. грн під UIRD (індекс ставок за депозитами фізосіб на 3 місяці) + 7% річних або від 0% річних за програмою уряду «Доступні кредити під 5-7-9%». Деталі — тут.
«КУБ» під заставу в Приватбанку
Кредитна програма надається для фінансування поточних потреб бізнесу (окрім використання для погашення кредитів і відсотків або іншої заборгованості за кредитними договорами), а також для виплати дивідендів і надання фінансової допомоги. Банк надає до 5 млн грн юридичним особам і до 2 млн грн — ФОПам на строк від 1 до 3 років. Відсоткова ставка — від 0% за програмою уряду «Доступні кредити 5-7-9%» або UIRD + 7% річних за програмою державних гарантій. Деталі можна дізнатися тут.
Інші кредитні програми для бізнесу в Приватбанку
Приватбанк також видає кредитний ліміт юридичним особам і підприємцям (для юридичних осіб доступно від 10 тис. до 2 млн грн, а для підприємців — від 10 до 500 тис. грн за річною ставкою 16,5% із пільговими умовами для аграріїв); лізинг для бізнесу на сільгосптехніку, легкові авто, спецтехніку та інше. Ставки сягають від 0,01% річних залежно від партнерської програми. Для сільгосптехніки лізинг доступний до п’яти років, а графік погашення адаптований під сезонність бізнесу; овердрафт (такий короткостроковий вид кредитування бізнес може використовувати для того, щоб отримати обігові кошти; строк дії договору складає один рік, відсоткова ставка в гривні – від 13,5% річних) та багато іншого. Обрати те, що підійде вам, можна тут.
Кредити для бізнесу в Ощадбанку
За словами заступниці директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Юлії Жуланової, зараз у пріоритеті фінустанови — кредитування підприємств агропромислового комплексу, переробної, легкої та харчової промисловості. Те, що банк зараз видає кредити, підтвердили нам і на гарячій лінії.
«Банк закриває всі головні потреби клієнтів у різних видах фінансування. Звісно, стандартні кредитні продукти було адаптовано до обставин, що спричинила війна, через різноманітні програми з використанням пропозицій партнерів: державних органів, фондів, міжнародних організацій. Зокрема, в умовах воєнного стану Ощадбанк запроваджує нові напрями кредитування бізнес-клієнтів», — говорить Жуланова.
З початку повномасштабної війни банк запустив такі кредитні програми:
Кредит на релокацію в Ощадбанку
У банку діє програма підтримки релокації бізнесу під 0% річних на час воєнного стану строком до 5 років.
Експортні кредити в Ощадбанку
Програма портфельного страхування експортних кредитів у рамках співпраці з Експортно-кредитним агентством, яке забезпечує виконання зобов’язань підприємства перед банком за зовнішньоекономічним контрактом обсягом 85% суми кредиту. Програма націлена на підтримку передусім експортерів, які займаються переробленням і виготовленням харчових продуктів, товарів легкої промисловості та іншої продукції переробної галузі.
Програма «єРобота» в Ощадбанку
Банк є уповноваженим програми «єРобота» за чотирма напрямами:
- мікрогранти до 250 тис. грн для запуску нового або розвитку чинного бізнесу;
- гранти на створення або розвиток підприємств садівництва, ягідництва, виноградарства — можна отримати до 400 тис. грн на 1 гектар;
- гранти на створення або розвиток тепличного господарства — передбачено до 7 млн грн;
- створення або розвиток переробних підприємств — до 8 млн грн. Заявку та бізнес-план можна подавати на порталі «Дія». Обов’язковою умовою є створення нових робочих місць і сплата податків, зборів і обов’язкових платежів.
«Доступні кредити 5-7-9%» в Ощадбанку
В Ощадбанку можна скористатися державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%», яку можна поєднувати з іншими програмами. Якщо клієнт не підпадає під умови цієї програми, він може скористатися іншими, зокрема партнерськими (кредитування на придбання техніки, насіння, добрив тощо). Завдяки чинним умовам партнерських програм аграрії мають можливість профінансувати оборотні кошти за відсотковими ставками від 0,01% і придбати сільгосптехніку іноземних і вітчизняних брендів за пільговими умовами від 0,1% річних. Таких програм із виробниками та дилерами сільськогосподарської техніки та обладнання у фінустанові понад 270.
Юлія Жуланова також зазначає, що банк здійснює фінансування суб’єктів військово-промислового комплексу і кредитує за стандартними ставками. Але це не стосується великих компаній або специфічних видів бізнесу, яких немає в переліку державних програм.
Інші кредити для бізнесу в Ощадбанку
Згідно з інформацією на сайті банку, бізнесу доступні такі програми кредитування, як овердрафт строком до двох років зі ставкою до 16% річних; кредит на поповнення обігових коштів; кредит на придбання транспортних засобів і обладнання за відсотковою ставкою UIRD +6% річних, де видають від 10 тис. грн строком на п’ять років і багато іншого. Обрати той, що підійде вам, можна тут.
Кредити для бізнесу в «Альфа-банк Україна»
Як розповіли у пресслужбі «Альфа-банку», фінустанова пропонує клієнтам малого та середнього бізнесу повний спектр як кредитних, так і документарних послуг. За допомогою чинних програм клієнти мають можливість отримати фінансування обігового капіталу строком до 36 місяців, кредити у формі овердрафт строком до 12 місяців, фінансування на придбання основних засобів для комерційних цілей строком до 60 місяців, різного роду гарантії, акредитиви, авалювання векселів, факторинг тощо. Фінансування в сумі до 7,5 млн грн надається без застави.
Однак у чат-боті «Альфа-банку» нам як клієнту надали інформацію, що «на період дії воєнного стану кредитування тимчасово зупинено, а інформація щодо умов видачі на сайті розміщена та, що діяла до початку повномасштабної війни, тому за відновлення кредитування відбудуться зміни». Згодом у пресслужбі фінустанови пояснили, що бот сприйняв нас за фізичну особу.
Натомість на сайті «Альфа-банку» доступні такі кредити для бізнесу:
«Доступні кредити 5-7-9%» в «Альфа-банку»
Ця програма має такі самі умови, як і в інших банках. Нею можуть скористатися офіційно зареєстровані юридичні особи або фізичні особи-підприємці (як новостворений, так і активний бізнес) та поєднувати її з іншими кредитами для бізнесу. Деталі — за посиланням.
Кредит на придбання основних засобів в «Альфа-банку»
Кредит можна оформити на сільгосптехніку та транспортні засоби, обладнання, комерційну нерухомість і земельну ділянку. Сума кредиту залежить від вартості техніки, яку бізнес хоче придбати (до 80%). Строк кредиту — до 5 років, а відсоткова ставка сягає від 30,5% до 44,4% у грн. Деталі можна дізнатися тут.
Кредит на розвиток бізнесу в «Альфа-банку»
Кредит для поповнення обігових коштів бізнесу видають строком до 36 місяців із фіксованою відсотковою ставкою від 30,5% до 42,9% річних у гривні. Сума кредиту — без застави до 7,5 млн грн; під заставу — до 100 млн грн. Докладніше тут.
Також в «Альфа-банку» доступні овердрафт для бізнесу, де дають до 20 млн грн за ставкою від 31,7% до 46,1% річних строком до 12 місяців; кредит під депозит зі строком на 3 робочі дні раніше, ніж строк вкладу, за ставкою за депозитом + від 2,5% або до 38,9% річних у гривні та багато іншого. Докладніше з пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.
Кредити для бізнесу в Укрексімбанку
На запит щодо кредитування бізнесу в Укрексімбанку не відповіли, однак на гарячій лінії спеціалісти фінустанови заявили, що вона кредитує бізнес і наявні на сайті пропозиції є актуальними. Кредит фінустанова видає юридичним особам приватної форми власності та фізичним особам-підприємцям за умови, що дохід від реалізації продукції клієнта або групи за підсумками минулого звітного року не перевищує 150 млн грн. Йдеться про такі програми:
«Доступні кредити 5-7-9%» в Укрексімбанку
Державна програма, що кредитує підприємців під 0-9%, працює й в Укрексімбанку. Деталі про те, як вона працює саме в цій фінустанові, можна дізнатися за посиланням.
Фінансування аграрного сектору в Укрексімбанку
Сюди входять декілька видів агрокредитів:
- «Інвестиційний» — тут фінансуються основні засоби, які використовуватимуться в господарській діяльності. Максимальний строк — 60 місяців, річна ставка в гривні — від 10,30%;
- «Сільгосптехніка» — фінансується придбання сільськогосподарської техніки та обладнання, які використовуватимуться в господарській діяльності. Строк кредитування — до 7 років, річна ставка в гривні — від 10,30%;
- «Оборотний» — фінансуються витрати, пов’язані зі здійсненням господарської діяльності. Строк кредитування — до 12 місяців, річна ставка в гривні — від 10,30%.
Докладніше про кожний кредит — за посиланням.
Кредити на фінансування поточної діяльності для бізнесу в Укрексімбанку
Фінустанова пропонує кредит на оборотний капітал і овердрафт. Перший видається на поповнення оборотних коштів строком до 12 місяців за річною ставкою 10,30%. Овердрафт фінансує оборотні кошти для здійснення господарської діяльності в розмірі 40%/60% обсягів середньомісячних надходжень на поточні рахунки. Строк кредитування — до 12 місяців, річна ставка в гривні — від 10,30%. Докладніше можна прочитати тут.
Кредит під заставу депозиту для бізнесу в Укрексімбанку
У рамках цього проєкту банк кредитує цілі, що пов’язані з основною господарською діяльністю позичальника. Строк кредитування — не більш як 12 місяців. Щодо відсоткової ставки, то вона дорівнює розміру ставки на вклад + маржа банку (не менше як 2,5 в.п.). У разі кредитування в національній валюті під заставу права вимоги коштів з вкладного рахунку в іноземній валюті ставка дорівнює 11,65% річних. Докладніше тут.
Інвестиційне фінансування в Укрексімбанку
Сюди входять чотири види кредитів:
- «Комерційна іпотека» — фінансується придбання комерційної нерухомості нежитлового та житлового призначення або земельної ділянки під нерухомим майном, а також земельної ділянки несільськогосподарського призначення. Строк кредитування — до 10 років під 10,30% річних;
- «Транспортні засоби» — гроші надаються на придбання нових і легкових автомобілів, що були у вжитку, вантажних транспортних засобів, спеціалізованої та сільськогосподарської техніки несільськогосподарського призначення. Строк кредитування — до 7 років за ставкою від 10,30% у грн;
- «Обладнання, устаткування» — банк фінансує придбання обладнання, що використовуватиметься в господарській діяльності, а також офісного обладнання. Строк кредитування — до 7 років від 10,30% річних;
- «Розвиток бізнесу» — кошти надаються на капітальні витрати; здійснення ремонтних робіт; започаткування нового виду/ додаткового напрямку діяльності; придбання складників у рамках інвестпроєкту; фінансування рекламних і маркетингових заходів у рамках інвестпроєкту. Кредит надається строком до 5 років. Відсоткова ставка — від 10,30%. Докладніше можна прочитати тут.
Інші кредити для бізнесу в Укрексімбанку
У банку також є кредити для бізнесу в рамках партнерської програми, міжнародних фінансових організацій, лізинг тощо. Докладніше можна прочитати за посиланням.
Кредити для бізнесу в «Райффайзен банку»
За словами директорки департаменту бізнесу банкінгу «Райффайзен банку» Оксани Куцоконь, зараз фінустанова кредитує переважно на короткий строк (рік — півтора) такі критичні галузі, як-от: агробізнес, виробництво й торгівля харчовими продуктами, медичними препаратами, транспортування. «Також у фокусі підтримка галузей, які постачають матеріали та виконують роботи з відбудови інфраструктури, приміщень тощо», — додала вона. Стандартні відсоткові ставки перебувають у межах 18 — 19% річних. Натомість на гарячій лінії банку нам заявили, що інформація про кредитні програми для фінансування поточного бізнесу та інвестиційного кредитування, що розміщена на сайті, є актуальною.
Інвестиційні кредити для бізнесу в «Райффайзен банку»
У цьому пакеті доступні інвестиційний кредит на купівлю авто, обладнання та нерухомості, а також кредит «Розвиток». У першому доступно до 37,3 млн грн на 60 місяців за відсотковою ставкою 18,5 – 20%, а в другому — до 5 млн грн на 36 місяців за відсотковою ставкою 20,35 – 26,35%. Докладніше тут.
Кредитні картки для підприємців у «Райффайзен банку»
У банку для підприємців доступні кредитні картки «Підприємець+» і Fishback Business:
- «Підприємець+» — кредитний ліміт до 300 тис. грн, відсоткова ставка — 29,9% і 60% без сплати процентів;
- Fishback Business — кредитний ліміт до 300 тис. грн, пільговий період – до 57 днів.
Докладніше — за посиланням.
Овердрафт для бізнесу в «Райффайзен банку»
Овердрафт буде актуальним для бізнесу, якому потрібно фінансування тимчасових розривів ліквідності, або для такого, який працює у сфері з яскраво вираженою сезонністю. Максимальна сума — 4,5 млн грн на строк до 36 місяців за відсотковою ставкою 18,45 – 20,45% річних. Докладніше тут.
Також у «Райффайзен банку» доступні партнерські програми, кредитування аграріїв, фінансування енергоефективності та багато іншого. Більше інформації — за посиланням.