Дев’ять із десяти українських біженців у Польщі задоволені своєю роботою. Такі дані показало дослідження аналітичного центру міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal.
В опитуванні взяли участь 1 350 українців, які приїхали в Польщу після 24 лютого минулого року.
Де працюють українці в Польщі?
Опитування висококваліфікованих українців показало, що:
- 17% із них знайшли роботу у сфері, у якій працювали в Україні;
- 50% говорять, що в процесі пошуку такої роботи;
- 33% відповіли, що це неможливо.
Що заважає знайти кваліфіковану роботу в Польщі:
- 60% українців, які працюють на простих роботах, говорять, що їм не вдається знайти більш кваліфіковану, бо не мають достатнього рівня польської мови;
- 13% зізнаються, що не мали гарної посади й в Україні;
- 12% відповіли, що їхній диплом у Польщі не визнають;
- 15% вважають, що поляки надають пріоритет своїм громадянам.
Чи можна швидко вивчити польську мову?
- 50% вчать польську мову, однак вона їм важко дається;
- 30% уже можуть спілкуватися;
- 10% достатньо рідної мови;
- 10% вважають, що вже її вивчили.
Як часто змінюють роботу українці в Польщі?
- 50% респондентів жодного разу не змінювали місце роботи протягом року;
- 25% змінили роботу один раз;
- 18% – двічі;
- 8% – тричі;
- 4% — понад три рази.
90% опитаних задоволені своєю роботою. 10% сказали, що їх не влаштовують умови й вони вже шукають працевлаштування в іншому місці.
Останні 10 років українці зазвичай приїздили в Польщу на прості роботи. Проте після повномасштабного вторгнення рф тут можна знайти й висококваліфіковану роботу. Це пов'язано також із релокацією багатьох українських компаній у 2022 році.
«Бізнеси, що приїздять з України, прагнуть влаштовувати на роботу українців. Відтак у висококваліфікованих фахівців з'являється шанс посісти гарні посади. І це підтверджують цифри нашого опитування, адже 17% українців уже впоралися із цим завданням», – говорить Анна Джоболда, директорка департаменту рекрутації Gremi Personal.
«Звісно, є велика кількість фахових спеціалістів, які через війну були вимушені працювати на простих роботах. У другій половині минулого року ми отримали понад 500 запитів на фахових висококваліфікованих спеціалістів. Це запити від логістичних компаній, ресторанів, банків, будівельних компаній і навіть від державних сервісів. За цей період до нас зверталися в пошуку проєктних менеджерів, спеціалістів із продажів, маркетингу та HR. Це дуже позитивні зміни», – додає експертка.
Контекст. За деякими даними, у Польщі живуть приблизно 2 млн українців. Ідентифікаційний номер PESEL отримали 1,5 млн наших громадян.
За даними управління соціального страхування ZUS, офіційно працевлаштовані 739 тис. українців.
Міжнародне агентство з працевлаштування Gremi Personal працює вже 14 років. Одне з топ-3 у секторі рекрутингу в Польщі. Агентство спеціалізується на працевлаштуванні українців (90%) і жителів Середньої Азії та інших країн Східної Європи (10%). Оборот компанії складає приблизно $50,76 млн на рік.
Власник — Євген Кириченко, родом із Херсона. В агентстві працюють понад 300 співробітників, переважно українців.