Facebook Pixel

Українці в Польщі: що треба знати для старту бізнесу

Томаш Блоньський
польський юрист, спеціалізується на міграційному праві та працевлаштуванні іноземців

Томаш Блоньський – польський юрист, який працює у Варшаві. Понад шість років займається питаннями іноземців, цивільними справами, зокрема спадковим правом, готує висновки щодо договорів і виступає захисником у кримінальному провадженні. Має найбільший досвід і спеціалізацію в міграційному праві, в тому числі працевлаштуванні іноземців та легалізації їх перебування в Польщі. Він розповів для The Page про нюанси запуску бізнесу в Польщі.

Через російсько-українську війну мільйони громадян України легально приїхали до Польщі. Для них Міністерство розвитку та технологій Польщі запустило веб-сайт biznes.gov.pl/Ukraina. На сайті розміщують контент для підприємців із Польщі, які шукають найманих працівників із України та для громадян України, які хочуть відкрити бізнес у Польщі.

12 березня 2022 року Президент Республіки Польща підписав акт про допомогу громадянам України. Він передбачає легалізацію перебування українців у Польщі протягом 18 місяців (до 23 серпня 2023 року) та можливість отримати номер PESEL. Завдяки цьому підприємці з України можуть створювати підприємства та керувати ними на тих же умовах, що й громадяни Польщі.

Хто може створити компанію в Польщі

Веб-сайт biznes.gov.pl/Ukraina створили, щоб допомогти польським підприємцям та українським громадянам, зацікавленим у веденні бізнесу в Польщі, зорієнтуватися в сучасній економічній реальності. Онлайн-заявку на відкриття фірми в Польщі можуть подавати громадяни України, які прибули до нашої країни з 24 лютого 2022 року. Це також стосується осіб, які раніше приїхали до Польщі та проживають тут на законних підставах згідно з положеннями Закону від 12 грудня 2013 року на іноземців та мають номер PESEL (Одинадцятизначний цифровий символ, який дозволяє легко ідентифікувати особу. Номер PESEL включає дату народження, серійний номер, стать та контрольний номер – The Page).

Громадянин України, який проживає в Польщі на законних підставах і має номер PESEL, може відкрити бізнес на тих же умовах, що й громадянин Польщі в будь-якій формі.

Це можуть бути:

  • індивідуальне підприємство – тобто підприємницька діяльність фізичної особи (аналог українського ФОП) – та зареєструвати його в CEIDG (польський державний реєстр підприємців, які є фізичними особами – The Page)
  • будь-яка компанія або товариство – та зареєструвати його в Національному судовому реєстрі (KRS).

CEIDG, тобто Центральний реєстр підприємницької діяльності , є електронним реєстром приватних підприємців, що діють в Польщі. Ви можете керувати своїм профілем онлайн, в обліковому записі підприємця на порталі Biznes.gov.pl – тут ви можете створити компанію, змінити дані в записі, а також призупинити, відновити або закрити свій бізнес.

KRS, тобто Національний судовий реєстр, є базою даних і реєстром підприємців. У Національному судовому реєстрі реєструють: повні товариства, європейські групи економічних інтересів, товариства з обмеженою відповідальністю, командитні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю на основі акцій, відкриті акціонерні товариства, акціонерні товариства, європейські компанії, кооперативи, європейські кооперативи, державні підприємства, науково-дослідні інститути та інститути, що діють у Дослідницькій мережі Лукашевич, товариства взаємного страхування, товариства взаємного перестрахування, інші юридичні особи, якщо вони здійснюють господарську діяльність та підлягають внесенню до реєстру, філії іноземних підприємств, головні офіси закордонних філій страхових компаній, головні офіси філій іноземних перестрахових компаній, установи бюджетного господарства.

Аналог ФОП українці можуть відкрити в офісі або онлайн, не виходячи з дому, завдяки веб-сайту biznes.gov.pl, де є вся необхідна інформацію щодо створення та ведення бізнесу.

Для отримання номера PESEL громадянин України, який легально прибув до Польщі (з 24 лютого 2022 року) з території України, повинен подати заяву на це в будь-якій гміні (адміністративна одиниця – The Page) Польщі.

Важливо: під час створення онлайн-бізнесу, крім легального перебування в Польщі та номера PESEL, необхідний довірений профіль (у більшості випадків його надають автоматично разом з PESEL – The Page).

Права чоловіків/дружин громадян України в Польщі

Відповідно до Закону від 12 березня 2022 року «Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави» під «громадянином України» розуміються також чоловік/дружина громадянина України, який/яка не має громадянства України, за умови, що він/вона прибув/прибула на територію Республіки Польща з території України у зв’язку з військовими діями, які ведуться на території цієї держави.

Чоловік/дружина громадянина України, якщо він/вона прибув/ла до Польщі з України у зв’язку з військовими діями на території України, може створити фірму в Польщі на тих же умовах, що й громадянин України.

Варіанти ведення бізнесу в Польщі

У Польщі ви можете вести бізнес у різних формах:

  • індивідуальна підприємницька діяльність (підприємницька діяльність фізичної особи)
  • партнерство
  • капітальне товариство.

Індивідуальна діяльність (підприємницька діяльність фізичної особи) є найпростішою формою ведення підприємницької діяльності:

  • її можна зареєструвати онлайн, і реєстрація безкоштовна
  • не потребує стартового капіталу
  • підприємець є платником податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і може обрати найкращу для себе форму оподаткування
  • підприємець не є платником ПДВ, якщо він має виручку нижче певного порогу та продає лише товари та послуги, звільнені від ПДВ.
  • у більшості випадків – для доходів, які не перевищують 2 млн євро – достатньо спрощеного обліку або записів
  • підприємець відповідає всім своїм майном за зобов'язаннями підприємства
  • підприємець має виключне право представляти свій бізнес.

Компанії є більш складними формами бізнесу. Процес створення компанії набагато більш формалізований. Партнери повинні підписати договір певної форми. За реєстрацію компанії потрібно заплатити, а представництво справ компанії та фінансова відповідальність залежить від типу компанії. Найчастіше потрібно внести статутний капітал.

Незалежно від обраної форми діяльності, рекомендується попередньо проконсультуватися з бухгалтером. На більш пізньому етапі ведення бізнесу важливо знайти відповідну людину, яка братиметься за бухгалтерські питання.

Як взяти на роботу українця в Польщі

Роботодавці, які мають намір працевлаштувати у свою компанію громадянина України, повинні пам’ятати, що потенційні працівники повинні легально проживати в Польщі та мати дійсний дозвіл на проживання. Працевлаштованою особою може бути також громадянин України, який легально прибув до Польщі безпосередньо з України з 24 лютого 2022 року та заявляє, що залишиться на території Республіки Польща. Громадянин України може бути прийнятий на роботу на підставі трудового договору або договору доручення.

Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора