Facebook Pixel

Початок бізнесу в Польщі: що слід знати про непрямі податки та митні норми

Агнешка Кіселевська
партнер в MDDP, податковий радник, керівник практики митного та акцизного права

Партнер в МДДП, податковий радник, керівник практики митного та акцизного права Агнешка Кіселевська та старший консультант в МДДП, податковий радник Іванна Левко розповіли для The Page про нюанси бізнесу в Польщі.

Початок бізнесу в Польщі передбачає необхідність виконання різних податкових норм, включаючи ПДВ та інші непрямі податки – акцизний збір та митні платежі.

Польське податкове законодавство базується на законодавстві ЄС. У деяких випадках воно може бути дуже схожим на українську податкову систему, але не завжди.

Існують деякі сфери оподаткування ПДВ у Польщі, які значною мірою регулюються європейським законодавством, такі як, наприклад, інтернет-торгівля, внутрішні транзакції в ЄС тощо, які в Україні будуть регулюватися інакше, ніж в Польщі.

Хто є платником ПДВ і коли потрібно реєструватися на ПДВ у Польщі

Зазвичай платниками ПДВ є фізичні, юридичні або інші особи, які самостійно здійснюють будь-яку господарську діяльність, незалежно від мети та результатів цієї діяльності.

Існують окремі випадки, коли платниками податку вважаються не лише підприємства. Наприклад, при імпорті товарів платником податку є будь-яка особа, яка зобов'язана сплатити митні платежі. Також платником податку можу бути будь-яка особа, яка час від часу купує новий транспортний засіб.

Особи, які планують здійснювати підприємницьку діяльність, що підлягає оподаткуванню ПДВ у Польщі, повинні подати реєстраційну форму до дати здійснення першої оподатковуваної діяльності. Якщо вони також планують здійснювати операції всередині ЄС, вони окремо повинні зареєструватися для цього.

QuoteДля того, щоб зареєструватися для сплати ПДВ у Польщі, особи, які не мають штаб-квартири (місця проживання) постійного представництва в ЄС, повинні призначити податкового представника. Податкові представники несуть відповідальність за податкові зобов'язання платників податків.

Однак зверніть увагу, що деякі внутрішні постачання товарів іноземними компаніями, які не мають штаб-квартири або постійного представництва в Польщі, котрі здійснюються для польських платників податків, підпадають під дію механізму зворотного нарахування, що означає, що продавець виставляє рахунок без ПДВ, а покупець зобов'язаний відзвітувати транзакцію, тобто відобразити в декларації як вихідний, так і вхідний ПДВ. Таким чином, іноземні платники податків не зобов'язані реєструватися для сплати ПДВ у Польщі. Це спрощення є досить заплутаним, тому краще проконсультуватися з польським податковим консультантом.

Що підлягає оподаткуванню у Польщі

Як правило, платна доставка товарів і послуг на території Польщі, а також з Польщі/в Польщу підлягають оподаткуванню ПДВ. ПДВ з'являється на касовому чеку кожного разу, коли ми робимо покупку в Польщі.

Крім того, у випадку, коли товари, які є складовою частиною бізнесу, передаються безкоштовно для особистого користування платника податків або його працівників, або як подарунки чи пожертвування, якщо ПДВ при їх придбанні був повністю або частково відрахований, це також вважається постачанням товарів.

Постачання товарів в межах ЄС

Платники ПДВ, які продають товари покупцям до іншої країни ЄС (зареєстрованим для здійснення операцій в межах ЄС), можуть застосовувати до таких поставок ставку ПДВ 0%. Для цього платник податку повинен мати відповідні документи, які підтверджують, що товари були відправлені покупцеві в іншій країні ЄС.

Існують деякі особливі правила щодо операцій в ланцюгу (коли, наприклад, продаж здійснюється між трьома компаніями, а товари транспортуються безпосередньо від першого продавця до останнього покупця, але рахунок виставляється між 1 і 2 компаніями, а також між 2 і 3 компаніями послідовно).

Придбання товарів всередині ЄС

У разі купівлі товарів, що перевозяться з іншої країни ЄС до Польщі, польський платник ПДВ (покупець) зобов'язаний звітувати про таку операцію в так званому зворотному нарахуванні (звітується як вихідний ПДВ, так і вхідний ПДВ). Як наслідок, така операція в більшості випадків є фінансово нейтральною.

Експорт товарів у Польщі

Ставка ПДВ 0% також застосовується до експорту товарів, який відбувається, коли товари відправляються з Польщі за межі території ЄС. Для застосування ставки ПДВ 0% також необхідно зібрати відповідні документи (митні документи, які підтверджують, що товари покинули територію ЄС).

Імпорт товарів у Польщі

За загальними правилами, вихідний ПДВ при імпорті сплачується разом з іншими митними платежами (протягом 10 днів з моменту розмитнення), а потім, після отримання митних документів, його можна віднести на податковий кредит ПДВ у податковій декларації. Однак, за певних умов, імпорт товарів можна також врегулювати в податковій декларації з ПДВ (що приведе до покращення грошових потоків).

Міжнародні послуги

У випадку міжнародних послуг, зобов'язання зі сплати ПДВ у Польщі може виникнути, якщо буде вважатися, що місце надання послуг знаходиться на території Польщі. Отже, за загальними правилами, ПДВ підлягає сплаті в Польщі у випадку, якщо отримувач послуг має штаб-квартиру, місце проживання або постійне місце діяльності на території Польщі. Однак, у випадку послуг, що надаються польським платником податку суб'єкту, який не є платником податку, ПДВ підлягає сплаті в Польщі, якщо постачальник послуг має свою штаб-квартиру/місце проживання/постійне місце діяльності в Польщі. Існує кілька винятків з вищезазначених правил (наприклад, послуги, пов'язані з нерухомим майном).

Податковий кредит ПДВ

Як і в Україні, платники ПДВ можуть зменшити суму зобов’язання ПДВ на суму кредиту ПДВ при придбанні товарів та послуг, за умови, що придбання пов'язане з продажами, які підлягають оподаткуванню ПДВ.

Є певні обмеження на відрахування вхідного ПДВ, наприклад:

  • тільки 50% кредиту ПДВ при придбанні (в т.ч. лізингу) легкових автомобілів та палива (виняток становлять випадки, коли автомобіль використовується виключно в службових цілях, тобто це «автомобіль спеціального призначення» або ведеться детальний облік пробігу),
  • не підлягає відрахуванню ПДВ при придбанні ресторанних та готельних послуг.

Кредит ПДВ, як правило, можна відобразити в декларації з ПДВ за місяць, в якому було отримано рахунок, або в одному з 3 наступних місяців (на основі отриманого рахунку). Відшкодування ПДВ, як правило, здійснюється протягом 60 днів з дати подання відповідної декларації.

Ставки та пільги з ПДВ у Польщі

У 2023 році основні ставки ПДВ, що застосовуються до місцевих поставок у Польщі, будуть:

Основні ставки ПДВ, що застосовуються до місцевих поставок у Польщі

Категорія стандартна ставка ПДВ
Ставка ПДВ 23%
Категорія знижена ставка ПДВ - постачання деяких продуктів харчування, медичних препаратів, ресторанних та готельних послуг, а також товарів, що відносяться до соціального житла
Ставка ПДВ 8%
Категорія знижена ставка ПДВ - застосовується до поставок деяких продуктів харчування (наприклад, хліба, молочних продуктів, м'яса), деяких видів друкованої літератури
Ставка ПДВ 5%
Категорія нульова ставка ПДВ - застосовується, наприклад, до поставок певних морських та повітряних суден, послуг, пов'язаних з повітряним та морським транспортом, міжнародних транспортних послуг, послуг, пов'язаних з імпортом та експортом товарів
Ставка ПДВ 0%

Варто зазначити, що до 30 червня 2023 року ставка ПДВ 0% також застосовується до постачання товарів і послуг, призначених для надання гуманітарної допомоги Україні, призначеним державним або муніципальним установам.

Як і в Україні, існує перелік видів діяльності, які можуть бути звільнені від сплати ПДВ. До типових видів діяльності, звільнених від ПДВ, належать фінансові послуги, страхові послуги, певні медичні послуги, деякі освітні послуги тощо. Надання послуг, звільнених від ПДВ, обмежує можливість відшкодування ПДВ, пов'язаного з такими постачаннями (повністю або частково).

Правила виставлення рахунків

Як правило, рахунок документує транзакції між компаніями, як місцеві, так і міжнародні. При роздрібній торгівлі рахунки виставляються на прохання покупця.

Можна використовувати електронні рахунки, але покупець повинен дати згоду на отримання електронних рахунків. Існує також можливість виставляти рахунки через державну систему електронних рахунків – е-фактур (KSeF). Це стане обов'язковим у липні 2024 року.

Як правило, продажі B2C підлягають реєстрації за допомогою касових апаратів. Існує багато винятків з цього зобов'язання.

Зобов'язання щодо звітності з ПДВ

Платники податків подають щомісячні або щоквартальні декларації з ПДВ до 25 числа наступного місяця у формі електронного реєстру ПДВ (JPK_V7). ПДВ сплачується до податкової служби разом з поданням відповідної податкової декларації з ПДВ.

Платники податків, які здійснюють поставки товарів і послуг всередині ЄС, зобов'язані додатково подавати щомісячні звіти (EC sales list).

Деякі платники податків також зобов'язані подавати статистичну інформацію (INTRASTAT).

Акцизний збір

Акцизний збір – це непрямий податок, який стягується з певних товарів одноразово на одному з етапів їхнього обігу в Польщі (наприклад, під час їхнього виробництва, імпорту та торгівлі ними в межах ЄС).

У Польщі акцизним збором оподатковуються енергоносії, електроенергія, алкогольні напої, тютюнові вироби, сушений тютюн, рідина для електронних сигарет і новітні тютюнові вироби, а також пасажирські транспортні засоби. Ставки акцизного податку залежать від конкретних видів товарів.

Існує також широкий спектр винятків з акцизного збору (наприклад, електроенергія з відновлюваних джерел енергії, окремі види етилового спирту та алкогольних напоїв, що використовуються у виробництві лікарських засобів тощо).

Для того, щоб здійснювати господарську діяльність, пов'язану з підакцизними товарами, платник податку повинен дотримуватися ряду вимог. Відповідні акцизні зобов'язання залежать від конкретних товарів і, як правило, пов'язані з обов'язком реєстрації та поданням акцизної декларації, сплатою акцизного податку та веденням обліку.

Митні збори

ЄС та Україна тимчасово застосовують Угоду про асоціацію з листопада 2014 року. Відповідно до цієї Угоди, тимчасово застосовується Угода про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ПВЗВТ) з січня 2016 року. Ця угода сприяє торгівлі шляхом підвищення ефективності митних процедур та поступового наближення українських законів, правил і процедур, включаючи стандарти, до законодавства, правил і процедур ЄС.

В межах ЄС, в т.ч. Польщі, митні правила уніфіковані. Основними європейськими митними правилами є: Митний кодекс ЄС, з його Делегованим регламентом та Регламентом імплементації.

Митне законодавство ЄС включає, зокрема, торговельні угоди (двосторонні та багатосторонні), укладені між Європейським Союзом та країнами, що не є членами ЄС.

На додаток до положень ЄС слід також брати до уваги національне законодавство, тобто Закон від 19 березня 2004 року про митну справу.

Перед подачею митної декларації необхідно провести детальний аналіз і визначити відповідний код митного тарифу, походження товару та митну вартість. Правильна оцінка цих моментів є важливою для визначення розміру митних платежів та виконання інших вимог, якщо такі передбачені законодавством.

Митне право передбачає низку спрощень. Найпростіший спосіб отримати доступ до них – це отримати статус Авторизованого економічного оператора (АЕО), який також нещодавно був запроваджений в українському законодавстві. Серед багатьох переваг наявності статусу АЕО в ЄС слід виділити декілька: менша кількість фізичних перевірок та перевірок документів, попереднє повідомлення про те, що відповідні товари і транспортні засоби обрано для проведення митного огляду, пріоритетний режим у разі обрання для митного огляду, визнання як надійного та безпечного бізнес-партнера, та покращення відносин з митницею та іншими державними органами.

Щоб отримати цей статус, підприємець повинен відповідати декільком умовам, пов'язаним з дотриманням митного та податкового законодавства, зокрема, не мати судимості за тяжкі кримінальні злочини, підтвердити свою платоспроможність тощо. АЕО також повинен відповідати високим стандартам і продемонструвати, що він має високий рівень контролю над своїми операціями та переміщенням товарів (відповідна система ведення документації).

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉
The Page Logo
У вас є цікава колонка для The Page?
Пишіть нам: [email protected]

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора