Якою б жорстокою вона не була, війна в Україні може стимулювати 670-мільярдну економіку Польщі, йдеться в статті Bloomberg.
Ця країна піднялася з бідності комуністичної епохи й досягла одного з найвищих рівнів життя в Східній Європі. Однак сьогодні там брак робочої сили та населення, що старіє. Рівень безробіття в травні становив лише 2,7%, що є другим найнижчим показником у Європейському Союзі після Чехії.
Польща приймає понад 2 млн біженців з України (власне населення становить 38 млн осіб). У перші тижні війни населення лише Варшави збільшилося на 15%. І уряд Польщі, і її роботодавці хочуть, щоб якнайбільше українців залишилися в них назавжди.
Умови життя біженців у Польщі непрості. За даними варшавського аналітичного центру Heritage Real Estate, ще до війни в країні бракувало майже 2 млн квартир. З того часу орендна плата зросла на 20%. На центральному залізничному вокзалі Варшави таблички англійською та українською попереджають біженців, що найбільші міста Польщі перенаселені й шансів знайти роботу та житло більше в невеликих містах. Школи переповнені. І є мовний бар'єр: хоча українську можна використовувати в невимушеній бесіді, польська необхідна на робочому місці.

Водночас, пише Bloomberg, у кухнях допомоги, гуртожитках, клініках і соціальних бюро польське суспільство не шкодує коштів, щоб українці почувалися бажаними. За оцінками Польського економічного інституту, за перші три місяці війни приватні особи витратили на допомогу $2,1 млрд, а уряд виділив на цей рік $3,4 млрд. Понад 1,2 млн українців отримали номери соціального страхування, що дає їм доступ до медичного обслуговування, освіти та соціальних пільг.
У липні уряд запустив вебсайт польською, українською та англійською мовами для біженців, які шукають роботу. Школи пропонують уроки польської мови; неурядові організації організують денний догляд, щоб батьки з малими дітьми могли працювати. За даними Міністерства праці, до кінця липня 385 тисяч українських біженців знайшли роботу в країні.
За оцінками дослідників і бізнес-груп, від 20% до 50% українських біженців можуть залишитися в Польщі після війни. Це становитиме приблизно 1 млн осіб, що дорівнює кількості українців, які переселилися до Польщі за вісім років до війни. Павло Добровольський, головний економіст Польського фонду розвитку, називає такий приток «великим позитивним шоком пропозиції». Він говорить, що мігранти, здебільшого з України, допомогли економіці Польщі зростати одними з найвищих темпів у Європі за останні кілька років. У першому кварталі ВВП зріс на 8,5% проти попереднього року.
Австрійська будівельна компанія Strabag SE оцінює потребу галузі в 100 тис. робітників у Польщі. «Ми сподіваємося, що більшість біженців, які дісталися нашої країни, залишаться тут», – говорить Войцех Трояновський, генеральний директор польського бізнесу Strabag. Його компанія надала оплачувану відпустку кільком десяткам своїх українських робітників, які повернулися додому, щоб воювати. Він очікує, що вони повернуться.

У місті Лодзь у BZB Projekt, будівельній проєктній студії, з-поміж 45 співробітників уже три українки: архітектори та бухгалтер. Банк JPMorgan Chase & Co планує найняти до 50 біженців у Варшаві на посади у сфері фінансів, кадрів і операцій. Конкуренція жорстка – заявки подали 1400 осіб.
«Якщо ми дійсно хочемо, щоб українці залишилися, нам потрібно докласти більше зусиль, щоб допомогти їм влаштуватися, – говорить Ганна Рулкевич, генеральна директорка Lux Med, мережі медичних клінік, що належить британській компанії Bupa. – Українські біженці можуть стати знахідкою для Польщі з огляду на демографічні проблеми країни».
Така підтримка українців у Польщі може видатися дивовижною, зазначає Bloomberg. Правий нативістський (що виступає за привілеї корінним жителям країни) уряд Польщі довгий час був одним із найбільш антиіммігрантських у Європі. Він відмовився приймати прохачів притулку під час міграційної кризи на континенті у 2015 році. Уряд збудував 180-кілометрову стіну на кордоні з Білоруссю для запобігання незаконному перетину кордону біженцями з Близького Сходу.
Деякі активісти говорять про расизм — мовляв, українців у Польщі добре приймають тому, що вони білі та християни, а відмовляють близькосхідним біженцям, тому що вони коричневі й мусульмани.
Проте війна в Україні змінює загалом ставлення до іммігрантів у Польщі. Опитування Pew Research Center, проведене з 25 березня до 5 травня, показало, що 80% поляків тепер підтримують приймання біженців із країн, де люди рятуються від насильства та війни, як порівняти із 49% у 2018 році.